Pondělí 30. listopadu 2020, svátek má Ondřej
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Zlínská nemocnice prosí o pomoc. Docházejí jí zdravotníci. Lidé vyzývají Šmuclera, aby pomohl

  Roman Šmucler se pasoval do role jednoho z velkých kritiků současných bezpečnostních opatření. | foto: Autor: Koláž Expres

  Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně řeší obrovský problém. Nedostatek zdravotníků je tak velký, že se rozhodla hledat pomoc i na sociálních sítích. Minimálně ve Zlíně už se naplňuje negativní scénář, v němž české zdravotnictví bojuje nejen s nedostatkem volných lůžek, ale především s nedostatkem lékařů a sester. Lidé v reakci na výzvu ihned začali zprávu přeposílat Romanu Šmuclerovi, který před časem společně s dalšími lékaři mimo obor infekčních nemocí sepsal petici proti zavádění bezpečnostních opatření v zemi.

  „Vážení zdravotníci, studenti medicíny nebo jiných zdravotnických oborů, v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně máme nyní velký nárůst pacientů s potvrzenou nákazou covidem-19 a jsme nuceni na vyhrazená pracoviště centralizovat náš kmenový personál. Potřebujeme však výpomoc zejména na odděleních, která tento personál uvolní. Prosíme všechny ochotné zdravotníky, kteří nám chtějí pomoci, aby nás kontaktovali na e-mailu: jana.pajak@bnzlin.cz. Následně se vám ozveme zpět a domluvíme se na konkrétní formě pomoci. Všem předem děkujeme!“ stojí ve zprávě, kterou zveřejnila zlínská nemocnice.

  Že se k něčemu takovému schyluje, naznačovaly už zprávy zveřejněné včera večer. Informace, že nemocnice hledá dobrovolníky, se objevila už na Twitteru.

  „Potřebujeme sestry, ošetřovatele, sanitáře. Na pozici sanitáře nepotřebujete vzdělání, jen chuť pracovat a pomáhat lidem,“ napsala včera předsedkyně odborového svazu zdravotníků ve zlínské nemocnici Martina Hvozdenská.

  Podle Hvozdenské zatím nemocnice není v situaci, kdy by bylo ohroženo její fungování a zdraví a bezpečnost pacientů. Situace se ovšem zhoršuje tak výrazně, že ve Zlíně sáhli pro jistotu k tomuto kroku.

  „Zatím máme personálu dost. Ale nevíme, co bude za čtrnáct dnů nebo za měsíc. Teď nám jde hlavně o to mít telefonní seznam, komu zavolat, když bude problém. Pokud to bouchne, pán bůh zaplať za ty dary,“ dodala Hvozdenská.

  Zájem o bližší informace a možnost pomoci je podle předsedkyně značný. Mezi dobrovolníky se našli také vtipálci, kteří inzerovanou žádost o pomoc přeposílali Romanu Šmuclerovi.

  Šmucler je opět terčem posměchu a kritiky. Naposledy tomu tak bylo poté, co se na něj nepřímo obraceli zdravotníci pracující v první linii na rizikových pracovištích. Ti před časem vzkázali Šmuclerovi a dalším, aby raději mlčeli, když situaci nerozumí a nevědí, co se na jednotkách intenzivní péče děje.

  Šmuclerovi zjevně kritika a kontroverze nevadí a téma koronaviru a zdravotnictví řeší na sociálních sítích stále. Dokonce se vyjádřil i ke zmíněné zlínské nemocnici, kde se pouze vysmál tomu, že by měl skutečně nabídnout pomoc.

  „Co je to za nesmysl?“ smál se pod příspěvkem Šmucler, který v pátek radil lidem, aby neřešili koronavirus a raději si užívali volný víkend. 

  Zdravotníci mu pod tento příspěvek psali, že právě kvůli lidem, jako je Šmucler, už několik týdnů žádné volné víkendy nemají.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

  Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

  Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

  Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

  Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

  Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pondělí 30. listopadu 2020, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz