Pondělí 1. června 2020, svátek má Laura
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Tohle je ta chytrá karanténa? Čísla ohledně koronaviru se v Česku zase zhoršují

  Rozvolňování v České republice pokračuje, epidemiologická čísla se ale zhoršují. | foto: Tilen Vajt/Pavel Dvořák

  Za jeden den přibylo v zemi 111 případů nákazy. Horší číslo zaznamenali epidemiologové před měsícem. Zároveň v České republice stouplo číslo R, jež je ukazatelem toho, jak se virus v populaci šíří. Cílem je, aby bylo menší než 1, což by znamenalo, že počet nakažených v populaci klesá. Jenže Česká republika už několik dní sleduje, jak toto číslo narůstá. Aktuálně je na hodnotě 1,2.

  Na začátku měsíce se vláda pochlubila tím, že rozjela projekt chytré karantény, který má omezit šíření nákazy mezi lidmi. Vše záleží na rychlém vyhledávání lidí, kteří přišli do kontaktu s nemocným člověkem. Do karantény se měli dostávat prakticky jen lidé nemocní nebo ti, u nichž je velké riziko, že se nakazili.

  Ne všichni mají ale pocit, že tato novinka zafungovala.

  Ostrý byl ve své kritice i Václav Klaus mladší. „Za včerejšek zase 111 nakažených. Tak teď jsem zvědav na chytrou karanténu ministra Vojtěcha, jak o tom dokola hovořili a dva měsíce ji připravovali. Nebo to bylo jen jako? Že to dobře marketingově znělo?“ okomentoval čísla nově nakažených.

  Projekt chytré karantény kritizoval i Andrej Babiš, jemuž se nelíbilo především to, jak málo se do něj zapojovalo Ministerstvo zdravotnictví.

  „Doufám, že resort zdravotnictví se k tomu přihlásí, není to záležitost jen IT a armády. Teď to ministr Vojtěch musí převzít,“ řekl premiér a dodal, že se ministerstvo doposud tvářilo, jako by se jich to vůbec netýkalo.

  I přes tuto kritiku není podle některých odborníků třeba vidět současná čísla jako důkaz toho, že rozvolňovací opatření nefungují.

  „Zatím se neděje nic dramatického. Kdyby trend nárůstu pokračoval, a to nejen v hornických oblastech, ale i mimo známá ohniska, to by pro nás byl důvod k pečlivějšímu pohledu. V té chvíli bychom zvažovali, jestli není třeba ještě opatrnější přístup, nebo posunutí některých částí uvolnění na později,“ řekl pro Český rozhlas epidemiolog Rastislav Maďar s tím, že Česká republika stále ještě nemá vyhráno.

  Odborník přes viry Rastislav Maďar tvrdí, že nakažených koronavirem je mnohem...

  „Existuje riziko, že pokud se virus dostane do komunit, je stále schopný se rychle šířit. Musíme být tedy trpěliví,“ připomněl Maďar.

  Mnohem kritičtější jsou lékaři a hygienici, kteří ohledně chytré karantény sepsali otevřený dopis, kde vyslovili své obavy z toho, že zavedení této novinky celou situaci v zemi pouze zhorší.

  „V zapojených krajích nevede systém (chytré karantény) k urychlení vyhledávání nemocných a jejich kontaktů. Nástroje chytré karantény mohou pomoci jen v situaci, kdy budou v České republice denně přibývat stovky a stovky nemocných, kdy nejde o kvalitu, ale o kvantitu šetření. Při současných počtech případů naopak systém snižuje kvalitu epidemiologického šetření a ve svém důsledku i zhoršuje související dopady epidemie,“ píší epidemiologové podepsaní pod dopisem.

  Takto vypadají fronty na plošné testování.

  Lékařům se příliš nelíbí, že se má nahrazovat systém, který na začátku epidemie podle nich zafungoval a není třeba jej měnit za něco, co doposud nebylo pořádně vyzkoušeno.

  Fotogalerie

  Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

  Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

  Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

  Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

  Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

  Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pondělí 1. června 2020, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz