Německo v šoku: Merkelová očekává, že se jich nakazí až 58 milionů. Mrtvých budou statisíce

Přestože se koronavirus v Evropě šíří mnohem rychleji, než se původně očekávalo, snaží se evropští politici tlumit strach a obyvatele svých zemí spíše uklidňují. Německá kancléřka Angela Merkelová však pro německý Bild přiznala, že je situace velmi vážná a ona sama očekává, že se v Německu nakazí až 58 milionů lidí. Vzhledem k tomu, že Německo má v průměru ještě starší populaci než Itálie, znamenalo by to, že počet mrtvých by se u našich západních sousedů v takovém případě počítal ve statisících a podle aktuálních statistik by koronaviru podlehlo přes milion Němců.

Statistiky z Itálie nedávají lékařům a vědcům spát. Zatímco se průměrná úmrtnost na covid-19 pohybuje okolo 1–2 procent nemocných, na jihu Evropy už překročila 5 procent a potvrzuje se, že lidé na 60 let jsou v populaci skutečně velmi ohroženi.

O to více překvapilo vyjádření Angely Merkelové, která očekává, že se nemoc bude v Německu dramaticky šířit. Její odhad, a to přes 50 milionů nakažených, by však znamenal i přes milion mrtvých a něco takového se zdá být zcela nepředstavitelné.

Světová zdravotnická organizace dnes vydala prohlášení, ve kterém potvrdila, že se virus šíří v téměř 30 zemích po celé Evropě. Mrtvé hlásí Španělsko, Francie, Německo společně s Velkou Británií a pochopitelně Itálií.

Angela Merkelová pro německý Bild řekla, že nakazit se může až 70 procent Němců. Z 82 milionů by tak nemoc podle ní mohlo dostat okolo 58.

Německo, stejně jako například Rakousko, postupuje ve svých opatřeních podobně jako Česká republika a zrušená jsou veřejná vystoupení, při kterých by se mohli hromadně setkávat lidé. Například zápas Ligy mistrů mezi Bayernem Mnichov a londýnskou Chelsea bude odehrán bez diváků a řeší se osud celé Bundesligy, která by mohla být předčasně ukončena.

Nervozitu nejen v Německu, ale v celé Evropě ještě více podpořila situace ve Španělsku, kde skokově přibyli nakažení a mrtvých je v tuto chvíli 35. Stejně jako u nás i ve Španělsku již byly uzavřeny školy a univerzity.

„Nejúčinnějším lékem na virus je zpomalení jeho šíření,“ řekla Merkelová, která uvedla, že koronavirus bude v Evropě dlouho a jde především o to, aby se státy dokázaly připravit na další vlnu infekcí, která může dorazit na podzim nebo v zimě. Evropa a svět podle kancléřky v tuto chvíli hrají s nemocí covid-19 o drahocenný čas.

Angela Merkelová svůj boj za multikulturně obohacenou Evropu prohrává. Její...

Merkelová se ve svém projevu opírala především o odhady německých odborníků, kteří odhadují, že časem bude mít svou zkušenost s koronavirem přes 60 procent celosvětové populace. 

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn zdůraznil, že téměř 80 procent všech infikovaných osob nemělo prakticky žádné výraznější příznaky. Rizikovost onemocnění pak raketově stoupla u lidí nad 60 let. Tam už se nemoc projevovala silněji a dramaticky narostla také úmrtnost.

Strach z koronaviru v Evropě sílí. Mrtvých už je přes čtyři tisíce.

Vědci však mají z dalšího vývoje viru velké obavy, jelikož je jeho chování pro ně zatím poměrně velkou neznámou a stále se objevují nové skutečnosti ohledně tohoto koronaviru. Snaha zabránit rozšíření nemoci dále do populace je dána také obavou o další mutaci viru.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:01 čtvrtek 9. července 2020. Anketa je uzavřena.

  • 76
  • 56
  • 38
  • 36
  • 31
  • 31