Pátek 7. srpna 2020, svátek má Lada
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  „Tohle je první vlna a je obrovská!“ říká WHO, kterou straší stále větší rychlost šíření nemoci

  Je to téměř půl roku, co Světová zdravotnická organizace uznala šíření koronaviru jako hrozbu celosvětového významu. Od té doby se virus způsobující nemoc covid-19 šíří po světě. Odborníci doufali, že s příchodem léta bude koronavirus oslaben, ale děje se přesný opak. Za posledních šest týdnů se počet nakažených na celém světě zdvojnásobil. WHO nyní přiznala, že za dobu své existence něco podobného nezažila.

  Šestnáct a půl milionu nakažených po celém světě. Kolem 654 tisíc mrtvých a statisíce lidí s většími či menšími zdravotními komplikacemi po vyléčení covidu-19. Taková jsou aktuální čísla světové pandemie, která oficiálně trvá od března.

  Nákaza nejenže nezpomaluje, ale naopak získává na síle. Prvotní přání epidemiologů se nenaplnila a léto koronaviru neuškodilo, podle odborníků je to dokonce naopak, což je jen další důkaz toho, jak málo se toho o tomto koronaviru ví.

  „Jsme stále v první vlně pandemie covidu-19, která bude jednou velkou vlnou! Bude možná trochu stoupat a klesat, ale stále je to ta první vlna,“ řekla Margaret Harrisová ze Světové zdravotnické organizace na virtuálním brífinku ve švýcarské Ženevě.

  WHO brífink uspořádala především proto, aby varovala před přílišným uspokojením ohledně šíření nemoci v létě na severní polokouli. Podle ní je zjevné, že se koronavirus nechová jako sezonní chřipka, která má tendenci šířit se v pravidelných vlnách v závislosti na ročním období.

  „Lidé stále přemýšlejí o covidu-19 v mantinelech chřipky, ale tak to není. Musíme mít stále na paměti, že je to nový virus a chová se jinak,“ dodala Harrisová, která naléhala na země, aby byly bdělé a tlačily na co největší zpomalení přenosu.

  Generální ředitel Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus varoval, že se pandemie šíří příliš rychle. Na milion nakažených se nyní „čeká“ méně než sto hodin, což je rekord, o který WHO rozhodně neusilovala.

  „Když jsem koncem ledna vyhlásil nejvyšší stupeň poplachu podle mezinárodního práva, měli jsme mimo Čínu méně než sto nakažených a žádného mrtvého,“ připomíná Ghebreyesus, který byl terčem kritiky nejen kvůli podivnému vztahu WHO k nošení roušek, ale i kvůli otálení s vyhlášením celosvětové pandemie.

  Brazílie bojuje s koronavirem, ale svět už řeší jiné starosti.

  „Celosvětová zdravotní nouze byla vyhlášena teprve šestkrát v historii. Dnes už je jasné, že se nyní potýkáme s tím nejzávažnějším problémem, kterému jsme kdy museli čelit,“ dodal etiopský mikrobiolog a šéf Světové zdravotnické organizace v jedné osobě.

  Zatím nejvíce postiženou zemí jsou Spojené státy, kde Donald Trump přehodnotil svůj vztah k rouškám a doporučil je jako účinný prostředek v boji s nemocí.

  Společnost Google své zaměstnance přesunula na home office, a to až do léta roku 2021. Podle deníku The Wall Street Journal technologický gigant očekává, že se situace kolem koronaviru bude ještě řadu měsíců výrazně zhoršovat.

  Fotogalerie

  Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

  Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

  Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

  Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

  Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

  Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 7. srpna 2020, svátek má Lada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz