Středa 21. října 2020, svátek má Brigita
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Roušky budou v pražské MHD zase povinné. Podle Hřiba si město svůj domácí úkol splnilo

  Zdeněk Hřib se pochlubil tím, že Praha má zásobu ochranných prostředků na měsíc. | foto: ProfimediaExpres.cz

  Na dnešním brífinku po zasedání bezpečnostní rady Prahy vedení města společně s hygieniky prozradilo, jak bude reagovat na současnou situaci ohledně šíření koronaviru. Došlo také na podnik Techtle Mechtle, kde se nakazilo už přes 160 lidí a čísla stále rostou.

  Tisková konference byla plánována na dvanáctou hodinu, ale jednání rady se protáhlo, a tak primátor města Zdeněk Hřib (Piráti) předstoupil před novináře se zhruba čtvrthodinovým zpožděním.

  Hned na úvod přiznal, že je rád, že i když současná čísla jsou sice vysoká, nejedná se o exponenciální nárůst počtu nakažených.

  „Zrevidovali jsme počet ochranných prostředků, kterými Praha disponuje. Jsem potěšen tím, že mohu říci, že jsme připraveni na měsíc, v některých případech až na dva. Pak už bude otázkou, jak se k tomu postaví vláda. My máme domácí úkol splněný,“ pochlubil se novinářům Hřib, který tuto informaci sdílel už s předstihem na sociálních sítích.

  Od ochranných prostředků primátor přešel k tématu, jež ho poslední dny trápí, a to takzvaný vládní semafor, který má pomáhat s orientací v tom, jaké oblasti v České republice jsou nejvíce rizikové z pohledu nemoci covid-19.

  Praha se na stupnici jako jediná objevila ve žluté oblasti namísto zelené, která je tou méně rizikovou.

  Své připomínky už Zdeněk Hřib odeslal na Ministerstvo zdravotnictví. Problém vidí především v tom, jak a za co jsou jednotlivým oblastem udělovány hodnotící body.

  Primátor se snažil novinářům vysvětlit, že je podle něj chybou, že za statisticky jasné a počitatelné údaje je rozdělováno méně bodů než za kritéria, která jsou subjektivní a hůře podložená nějakými daty.

  Podle ředitelky pražské hygienické stanice Zdeňky Jágrové město nemůže příliš počítat s tím, že při pondělní aktualizaci semaforu bude Praha v zeleném pásmu.

  „Ze žlutého pásma do zeleného se asi neposuneme. Ale je to tedy třeba vnímat jako zdvižený prst, který nám má připomenout možná rizika,“ dodala Jágrová, která připomněla, jak rychle se může nemoc v hlavním městě šířit.

  V souvislosti s opatřeními na ochranu proti šíření koronaviru prošlo 27. března...

  „Zdá se, že se nám podařilo růst počtu nakažených snížit, ale je to zatím jen jeden údaj, musíme počkat, co ukážou další dny. Máme tady velká ohniska nákazy. Jistě víte o tom klubu, kde se nakazilo přes 158 lidí. A stále nám nemocných z Techtle Mechtle přibývá. V jednom příměstském táboře je 19 nakažených, navíc se teď pražské děti vracejí z jiných táborů v republice, kde se nemoc objevila,“ pokračovala hygienička.

  Na tiskové konferenci dále zaznělo, že situace v Praze je specifická a odlišná od jiných měst. Virus podle lékařů v populaci stále koluje.

  I proto bylo oznámeno, že se vrátí povinnost nošení roušek v autobusech a tramvajích pražské MHD. „Přikročíme k tomu, jakmile to klimatická situace dovolí,“ přiznala Jágrová s tím, že se povinnost nosit ochranné prostředky vrátí už v září.

  I přes větší počet nově nakažených je v Praze podle informací lékařů jen deset lidí hospitalizovaných s nemocí covid-19, přičemž dva musejí být připojeni na plicní ventilaci.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

  Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

  Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

  Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

  Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

  Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Středa 21. října 2020, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz