Sobota 27. února 2021, svátek má Alexandr
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Prosím, vraťte se domů a pomozte nám! Šéf lékařů Kubek svolává zdravotníky ze zahraničí

  Milan Kubek, prezident České lékařské komory | foto: Autor: Mafra/ Michal Růžička

  Stále více nemocnic v České republice musí řešit, co se stane, až nastane podstav zdravotníků. Že je situace velmi vážná, potvrdila také výzva, kterou sepsal prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. Ten vyzval lékaře a zdravotníky, kteří pracují v zahraničí, aby zvážili svůj návrat do vlasti alespoň do doby, než bude zažehnáno riziko toho nejhoršího v zemi. Vraťte se, prosím, načas domů pomoci našemu zdravotnictví, uvedl na úvod Kubek ve své prosbě.

  „Vraťte se, prosím, načas domů pomoci našemu zdravotnictví. Situace je opravdu vážná, a proto se jako prezident České lékařské komory tímto obracím na všechny lékaře a lékařky, kteří v uplynulých letech odešli pracovat do zahraničí a mají potřebnou kvalifikaci i zkušenosti, aby se pokud to jejich pracovní a rodinná situace dovolí, alespoň načas vrátili domů a pomohli svým bývalým kolegům v našich nemocnicích,“ napsal šéf ČLK Milan Kubek.

  Svou žádost a prosbu v jednom odůvodnil Kubek současnou situací, která podle něj není dobrá, nemocnice čeká vlna pacientů s komplikovaným průběhem infekce covid-19. 

  „V současnosti jsme v přepočtu na počet obyvatel evropskou zemí s nejrychlejším nárůstem počtu nových případů a patří nám již i jedna z prvních příček v počtu umírajících. Každých deset dní se přibližně zdvojnásobí počet aktuálně nemocných, každých deset dní se přibližně zdvojnásobí počet hospitalizovaných včetně těch ve velmi vážném stavu,“ pokračoval šéf zdravotníků s tím, že bohužel také rychle narůstá počet zemřelých.

  Statistika je podle něj neúprosná. Za deset dní by podle Kubka mohlo být nakažených jedenáct tisíc zdravotníků.

  „A to by byla katastrofa, které se musíme snažit zabránit doslova za každou cenu. Z tohoto důvodu lékařská komora podporuje veškerá protiepidemická opatření a vyzývá občany, aby je respektovali a tím nám zdravotníkům pomohli,“ stojí v naléhavém vzkazu.

  „Nemám přehled, kolika lékařům pracujícím v zahraničí se tento e-mail dostane do ruky. Proto si dovoluji požádat každého z vás, abyste o této výzvě a prosbě informovali své kamarády, kteří pracují v zahraničí a mohli by nám pomoci. Nemocnice jistě uvítají i pomoc od kvalifikovaných zdravotních sester,“ žádá Milan Kubek.

  „Já bych se strašně nerad dožil toho, že my lékaři budeme řešit dilema, kterého ze tří těžce nemocných pacientů budeme léčit a které dva necháme svému osudu,“ vysvětloval Kubek, do jak složité situace se Česko může v následujících týdnech dostat, pokud nebude zajištěn dostatek lékařů.

  Milan Kubek prezident České lékařské komory.

  Dění v České republice sledují také okolní země. „Česká cesta“ je termín používaný na Slovensku, kde ve středu přibylo rekordních 1929 nakažených.

  Premiér Igor Matovič v čele vlády rozhodl o zpřísnění opatření proti šíření nemoci. Slovenský premiér na sociálních sítích sdílel fotografii z nemocnice v Uherském Hradišti, na níž demonstroval naprosté vysílení zdravotníků bojujících s covidem-19. Podle Matoviče Slovensko kopíruje dění u svého západního souseda se zpožděním čtrnácti dní. Ten největší nápor na Slováky teprve čeká.

  „Vývoj na Slovensku kráčí čtrnáct dní za Českem. A my tady posloucháme mudrce, který najednou přesně tak jako Kotleba začal blouznit o tom, že virus zeslábl, v nemocnicích máme minimum pacientů, lidí nám umírá malinko, děláme strašnou chybu, že posloucháme epidemiology... Hrozné konspirační bludy,“ rozčiloval se Matovič, který rovněž musí řešit antirouškaře.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

  Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

  Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

  Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

  Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

  Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Sobota 27. února 2021, svátek má Alexandr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz