Pátek 27. listopadu 2020, svátek má Xenie
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  „Situace v Česku je děsivá. Slováci jsou z toho v šoku,“ vzkázala studentka medicíny na Erasmu

  O testy na koronavirus byl v Praze i ostatních městech velkých zájem. | foto: MAFRA

  Doslova ze dne na den jim zavřeli brány škol a poslali je domů. Mnoho zahraničních studentů v Praze zažilo tvrdou ránu, když jim kvůli povinné distanční výuce školy zrušily jejich studentské pobyty. Vysokoškoláci si přitom museli zaplatit drahé pojištění, zálohy na bydlení a další výdaje v řádech desítek tisíc korun. Návraty domů komplikuje také skutečnost, že Česká republika je nyní považována za velkého strašáka v boji s nemocí covid-19.

  Slovenská studentka medicíny Mária toužila po tom, aby si mohla vyzkoušet studium na Karlově univerzitě v Praze. Díky programu Erasmus se jí přání splnilo. S další spolužačkou si tu našly byt, zaplatily kauci a začaly si ho vybavovat.

  Do poslední chvíle dívky netušily, zda se vůbec budou moci do Česka vydat. „Doslova za pět minut dvanáct nám potvrdili, že můžeme přijet, a měly jsme dva měsíce stáž v Ústřední vojenské nemocnici,“ řekla nám Mária, která si život v Praze pochvalovala i přes řadu omezení spojených s koronavirem.

  „Omezení samozřejmě byla, ale nevnímala jsem to ani já, ani má kamarádka jako něco, co by se nedalo zvládnout. Roušky jsme pochopitelně nosily i celý den v nemocnici, a tak jsme byly zvyklé. Problémy nastaly teď, když jsme měly pokračovat ve studiu na Karlově univerzitě. Praha nařídila distanční metodu výuky a to je pro nás konec Erasmu,“ zalitovala mladá Slovenka, jež řeší, co bude dál s bydlením, které si v Praze po dlouhém hledání našla a zavázala se k němu podpisem smlouvy.

  „Jsem vážně pořádně naštvaná. Nechápu, proč takto omezují právě školy. Podle mého měli nechat alespoň povinné předměty ve formě prezenční výuky. Na vysokou se chodí dobrovolně, protože to chceme a chceme se něco naučit. Domácí studium si můžeme zařídit i bez školy,“ dodala rozčílená Mária, která nerozumí tomu, proč jsou otevřené kluby a konají se sportovní utkání, ale studenti dostali stopku.

  „Ať si udělají průzkum, kde se nakazilo nejvíce lidí. Pochybuju, že bude na prvním místě univerzita,“ míní.

  Program Erasmus umožňuje studentům část studia prožít v jiné zemi a získat tak nové zkušenosti v zahraničí. Češi dostali varování a je jim připomínáno, že kvůli šíření covidu-19 jsou pravidla pro vycestování aktualizována.

  Praha se loučila s koronavirovými opatřeními opulentní večeří na Karlově mostě.

  Praha se už s koronavirem loučila. Teď primátor přiznává kritickou situaci.

  „Současně jsou přijímána v České republice i v zahraničí opatření, která ovlivňují realizaci projektů. Držitelé grantů se mohou ocitnout ve složitých situacích, proto Dům zahraniční spolupráce v roli národní agentury pro uvedené programy průběžně aktualizuje informace pro příjemce grantů,“ píše se na stránkách jednoho z nejvyhledávanějších vzdělávacích programů v Evropě.

  Složitá situace pro studenty nemusí vždy znamenat jen finanční ztrátu, ale také problémy pro návrat do rodné země. I sousední Slovensko teď kouká na dění v Česku hodně nevěřícně.

  Motol rozjel pomoc pro zaměstnance i další nemocnice

  „Všechno je to ze dne na den. A navíc to pak ještě všechno tisíckrát změníte. Lidé na Slovensku čtou noviny a sledují zprávy. Česko je vnímáno opravdu hrozně. Když jsme se vracely s kamarádkou na Slovensko, koukali na nás, jako kdybychom přijely už nakažené,“ vysvětluje Mária, jak nyní naši bratři vnímají situaci v České republice.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

  Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

  Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

  Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

  Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

  Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 27. listopadu 2020, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz