Středa 26. února 2020, svátek má Dorota
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Koronavirus má už 132 obětí, 4 nakažení v Německu, aerolinie ruší lety do Číny

  Evropské aerolinie kvůli koronaviru ruší lety do pevninské Číny. | foto: AP

  Koronavirus si v pevninské Číně vyžádal životy už 132 lidí. Nakažených po celém světě je už přes šest tisíc. Jen čínská národní zdravotnická komise během jednoho dne zaznamenala 1459 nových potvrzených případů. V Evropě hlásí nakažené Francie, čtyři nakažení jsou v Německu. Lékaři upozorňují, že epidemie bude trvat ještě několik měsíců, minimálně do jara, ale spíše až do léta a onemocní další desetitisíce lidí. V Česku se žádné podezření na virus nepotvrdilo.

  Letecká společnost British Airways oznámila, že s okamžitou platností ruší kvůli epidemii koronaviru všechny přímé spoje s pevninskou Čínou. Stalo se tak poté, co britské ministerstvo zahraničí vyzvalo, aby Britové do země necestovali, pokud to není nezbytně nutné. Na stránkách britských aerolinek nyní není možnost rezervovat lety do Číny v lednu ani v únoru.

  Finská společnost Finnair v úterý uvedla, že zruší některé spoje do Číny, například do Pekingu. V reakci na šířící se virus nastavila pro zákazníky benevolentnější podmínky storen. 

  „Doporučila bych vám cestu do Wu-chanu a Číny v těchto dnech raději odložit. Do Wu-chanu aktuálně není možné letět, město je uzavřeno. Sledujte prosím situaci na Ministerstvu zahraničních věcí,“ komentovala aktuální situaci Lenka Pernecká ze společnosti Student Agency.

  „Epidemie bude trvat minimálně do jara, ale spíše až do léta, teprve potom ustoupí,“ uvedl David Fisman z Torontské univerzity, který je autorem analýzy viru pro Mezinárodní společnost pro infekční choroby (ISID).

  Souhlasí s ním také Alessandro Vespignani z Northeastern University v Bostonu, který je součástí skupiny zkoumající nový typ koronaviru. „To není něco, co skončí příští týden nebo příští měsíc,“ uvedl.

  Jejich slova potvrzují i nejnovější statistické údaje.

  Japonsko a Spojené státy zahájily evakuaci svých občanů z Číny. V Tokiu přistál ve středu charterový letoun s více než dvěma stovkami Japonců na palubě, kteří opustili Wu-chan, epicentrum nákazy. Pro zbývajících 450 japonská vláda zařizuje další letadla. 

  Brzo ráno odstartoval z města také letoun s 240 občany Spojených států. Letadlo si objednala vláda ve Washingtonu pro evakuaci zaměstnanců amerického konzulátu ve Wu-chanu a dalších Američanů. Během mezipřistání pro tankování ve městě Anchorage na Aljašce podstoupí cestující další kontrolu, zda nepřenášejí virus. Ve Wu-chanu žije kolem tisícovky Američanů, připomíná DPA.

  Evakuaci svých občanů plánují i další země, například Francie či Německo. Obě země už hlásí první nakažené. Ve snaze zabránit šíření nákazy čínské úřady izolovaly kromě Wu-chanu i dalších šestnáct měst. V karanténě se nachází kolem padesáti milionů lidí. 

  Vědci z australského Ústavu Petera Dohertyho pro infekce a imunitu podle agentury DPA oznámili, že se jim podařilo koronavirus vyšlechtit v laboratorních podmínkách. Nyní mohou ve spolupráci s ostatními odborníky a Světovou zdravotnickou organizací (WHO) hledat lék, který by proti viru fungoval.

  „Podíl zemřelých k nakaženým chřipkou je podobný jako u dosud prokázaných úmrtí na koronavirus. V některých letech umírá na chřipku dokonce více lidí, i přes sedm procent. Lidé se proti chřipce přesto nechrání dostatečně, nenechávají se očkovat,“ upozornil Rastislav Maďar z Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity.

  Fotogalerie

  Premium

  Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

  Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

  Premium

  Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

  Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

  Premium

  Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

  Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Středa 26. února 2020, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz