Zavřené hranice komplikují návrat dělníků z ciziny, Čechům se do montérek nechce

24. března
Opatření proti šíření koronaviru postavila mnohé firmy, a to nejen stavební, před vážný problém. Nemají lidi. A navíc netuší, kdy a jestli vůbec se do Česka vrátí. Ti, co tu zůstali, zase do práce často nemohou, což se týká hlavně hotelů nebo restaurací. A tak ani jejich setrvání není jisté.

Podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Jiřího Nouzy mohou mít kvůli koronaviru firmy problém najít vhodné kandidáty. „Klíčové je udělat vše pro to, abychom epidemii zvládli. Aktuální situace samozřejmě dopadá na všechny včetně stavebních firem. Jsme na začátku stavební sezony a opatření v oblasti cest ze zahraničí do České republiky znamená, že stavební firmy teď nemohou počítat se zahraničními pracovníky,“ doplnil.

„Aktuální opatření v souvislosti s covidem-19 mají vliv i na naše činnosti. V současné době nemáme k dispozici ochranné pomůcky pro naše pracovníky, kdy se na stavbách potkávají neustále desítky lidí, dodavatelů a různých subjektů a stavby se nacházejí ve veřejném volně přístupném prostoru,“ uvedla mluvčí společnosti Eurovia CS Iveta Štočková. Část pracovníků je podle ní v karanténě, další jsou na Slovensku, část je doma s dětmi.

Podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) hrozí zastavení i dalších dálničních staveb. Společnost Strabag naopak bude ve stavbách zatím pokračovat.

Například Ukrajinci, kteří jsou po Slovácích nejpočetnější skupinou pracovníků ze zahraničí, v Česku nejčastěji nacházejí uplatnění ve službách, gastroprovozech, hotelnictví a právě ve stavebnictví.

Odhadem jich tu žije asi 135 tisíc. Část z nich má jen krátkodobá víza, která platí 90 dnů. Další skupinou jsou pak ti s tzv. polskými vízy, kteří v Česku legálně pracovat nemohou, při práci proto riskují finanční postih i vyhoštění.

„Zatím to není dramatické, i když drobný odliv tu je,“ uvedl pro Seznam Zprávy majitel pražské stavební firmy Jiří Mašek. Zaměstnává třicet stavebních dělníků, z nich zatím pět odjelo kvůli obavám z karantény domů. S variantou, že by je nahradili tuzemští zaměstnanci, do budoucna nijak zvlášť nepočítá. Našinci se na stavby příliš nehrnou, podobně jako do třeba do hotelnictví nebo na pomocné práce do kuchyně. 

„Čechy do studených montérek na stavbě nedostanete,“ poznamenal majitel stavební firmy. Naopak pro Ukrajince je práce v Česku velmi oblíbená. Ve své domovině se musí spokojit s průměrnou měsíční mzdou kolem devíti tisíc korun.

Fotogalerie

Komentáře