Středa 15. července 2020, svátek má Jindřich
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Jak je důležité míti Prymulu: Dcera Karolína za 5 let vykázala obrat 117 milionů

  Ruku v ruce s tím, že se o Romanu Prymulovi stále častěji mluví v souvislosti s postem ministra zdravotnictví a zářnou politickou kariérou, se vytahují také kostlivci ze skříně. Mají epidemiologa představit v jiném světle, v tomto případě spíše stínu. Často se skloňuje jméno jeho dcery Karolíny a hlavně společnosti, v níž figuruje a která za 5 let od farmaceutických firem inkasovala úctyhodných 117 milionů korun.

  Absolventka University of South Florida, kde vystudovala obory epidemiologie, veřejné zdravotnictví a biostatistika, 24. září 2013 zakládá v Hradci Králové firmu Biovomed, s. r. o. Ta má poskytovat poradenství v oblasti zdravotnictví. Karolíně Prymulové tehdy bylo 24 let a nikdy v daném oboru nepůsobila.

  Shodou okolností jde dceru profesora Romana Prymuly, který v té době působil jako předseda České vakcinologické společnosti i jako ředitel FN Hradec Králové. Ve firmě Biovomed byl zapsán coby prokurista a jednatel. Ke svým veřejným funkcím a zaměstnáním si činorodý expert přibral ještě tenhle „vedlejšák“.

  „Od listopadu 2015 je dcera trvale v České republice a je logické, že postupně aktivity společnosti převezme. To, že je v čele s. r. o., neznamená, že studie sama garantuje. Hlavním zkoušejícím ve všech studiích byl a je prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., PhD.,“ napsal v červnu 2016 ve svém vyjádření pro Zdravotnický deník epidemiolog Roman Prymula. Stalo se tak ve chvíli, kdy se média začala zajímat o jeho střet zájmů.

  Firma Biovomed zaznamenala podle webu Ceskavec.com a výpisů z obchodního rejstříku raketový růst. V roce 2013 získala zakázky za neuvěřitelných 32 milionů korun. A to byla na trhu pouhé tři měsíce! Rok poté vykázala tržby 41 milionů. Dařilo se jí i v roce 2015, kdy firma utržila 34 milionů. Zlom v hospodaření přišel v roce 2016, kdy byl Prymula odvolán, když média začala upozorňovat na střet zájmů.

  Coby předseda farmaceutické společnosti spolurozhodoval o tom, jaké vakcíny se budou v ČR používat, a tedy i prodávat. 

  Rozhodoval také o tom, jaké bude mít fakultní nemocnice v Hradci Králové dodavatele léků a zdravotnického materiálu, s jednotlivými společnostmi obchodovala právě společnost jeho dcery.

  V osudovém roce 2016 tak firma Biovomed utržila 5,5 milionu, následující rok to bylo téměř 5 milionů a v roce 2018 už byla ve ztrátě jeden milion korun. I tak stihla za 5 let utržit 117 milionů korun. To nutně neznamená, že tolik také vydělala, šlo a jde o společnost čítající pár lidí, navíc s poměrně nízkými výdaji na „provoz“.

  „Nikomu nezávidím jeho peníze a ani luxusní auta. Jenže Roman Prymula dával své bohatství a moc, kterou získal, ostentativně najevo. Všichni jsme věděli, že má velmi nadstandardní příjmy a vlastně jen čekali, kdy se všechno provalí,“ svěřil Zdravotnickému deníku lékař, který se pohybuje v oblasti vakcinologie, ale nechce zveřejnit svou identitu. Podle něj je téměř jisté, že vše probíhalo naprosto legálně.

  Roman Prymula byl podle něj vždy velmi schopný v získávání klinických studií. Byl to právě on, kdo klinické studie vakcín do Česka přivedl a díky němu se u nás začaly provádět. Jenže během let prý vytvořil tak trochu mafiánský systém, kdy tyto studie musely probíhat přes něj.  

  „Musíme apelovat, aby proočkovanost výrazně narostla, a to i mezi zdravotníky. Zároveň si ale musíme uvědomit, že stejný nápad budou mít všichni v Evropě, proto si osobně myslím, že bude chřipkové vakcíny nedostatek a bude problém zabezpečit ty objemy, které bychom asi chtěli,“ nechal se slyšet Prymula, který je známý svým nadšením pro proočkovanost.

  Ve světle „zázračné“ firmy, v níž figuruje jeho dcera Karolína, člověk jeho nadšení pro věc mnohem lépe chápe. 

  Na druhou stranu vystává otázka, jak by se zachovali Prymulovi kritici, kdyby se ocitli ve stejné situaci a mohli si v rámci aktuální situace poměrně snadno a celkem legálně přihrát „malou domů“. Jistě by VŠICHNI s díky odmítli s tím, že je to nemorální a jde o střet zájmů... 

  Fotogalerie

  Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

  Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

  Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

  Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

  VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

  Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Středa 15. července 2020, svátek má Jindřich
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz