Pátek 3. dubna 2020, svátek má Richard
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Hřib jel tramvají a chlubil se rouškou, měl by si ale posvítit i na potlachy v parku

  Primátor Zdeněk Hřib jde příkladem a do MHD se vyzbrojil rouškou. | foto: Facebook

  Praha má za sebou první den, kdy se měli cestující na základě nařízení magistrátu chránit rouškou nebo aspoň šálou či šátkem. A výsledek? Pražané si nevedli tak zle, v průběhu dne se situace zlepšovala a lidí bez ochrany ubývalo. Což bohužel nelze říct o „potlaších“ v parcích. „Povolené“ procházky si někteří vyložili po svém a z travnatých ploch si udělali hospodu pod širým nebem.

  „První zkušenost z cesty MHD po nařízení mít zakrytý nos a ústa. Co myslíte, měli všichni jakkoli zakrytý obličej? Neměli, protože proč, vždyť je to legrace, jich se nějaký virus netýká, že. Přemýšlela jsem, jak takový člověk uvažuje...Třeba že nebude ovce a nebude jako všichni okolo s rouškou, nebo když mu nic není, nač to řešit?“ podivuje se Pavlína S., která tramvají cestovala v úterý ráno, tedy první den, kdy vyšlo v souvislosti s koronavirem v platnost nařízení cestovat ve vozech MHD s rouškou.

  „Na každé tramvajové zastávce to hlásí a prosí lidi, aby byli ohleduplní a vstupovali se zakrytím, někteří jsou ale hluší a ignorují to. Ve stejném voze se mnou byl mladý muž s odkrytým obličejem a tvářil se, jako by se ho to netýkalo,“ dodala žena z Prahy.

  Případů, kdy lidé nařízení nerespektují, je samozřejmě mnohem víc, primátor Zdeněk Hřib, který se zvěčnil v tramvaji s apartní rouškou, zřejmě tolik netáhne. „Byla jsem svědkem toho, že policisté do tramvaje nepustili muže, který chtěl jet bez roušky,“ nechala se slyšet další z obyvatelek hlavního města. 

  Muži zákona nebo strážníci samozřejmě nemohou dohlížet na každou tramvaj, a tak se stává, že bezohledný cestující přece jen nastoupí. 

  „Na zastávce nastoupila žena s mnoha taškami, zřejmě feťačka, kterou řidič vyzval, aby si zakryla ústa, že takhle jet nesmí. Jediné, na co se zmohla, že si nasadila kapuci,“ konstatovala další z cestujících, kteří v úterý museli použít pražskou MHD.

  O disciplinovanosti, kterou předvedli například lidé v Japonsku, Číně nebo Jižní Koreji, se nám může v rozvolněné Evropě jenom zdát. O Češích, z nichž si mnozí hrdě nesou Švejkův odkaz, všechno zlehčují, negují nebo dělají natruc pravý opak, ani nemluvě.

  Primátor Zdeněk Hřib jde příkladem a do MHD se vyzbrojil rouškou.

  Primátor Zdeněk Hřib jde příkladem a do MHD se vyzbrojil rouškou.

  „Co k tomu dodat. Může být tisíc doporučení a nařízení, ale lidé je stejně nebudou poslouchat,“ krčí rameny primátor Zdeněk Hřib, který na sociálních sítích vyzývá k nošení roušek a ohleduplnosti. 

  „Boj s lidskou blbostí a bezohledností je horší než boj s infekčním virem. Někteří jedinci by měli být zbaveni svéprávnosti,“ poznamenal v diskuzi pod Hřibovou rouškou jistý Patrik. I když si víc a víc lidí uvědomuje vážnost situace a snaží se chránit sebe i ostatní, daleko od pravdy rozhodně nebyl.

  Takhle vypadá procházka a neshlukování se podle některých spoluobčanů, kteří...

  Takhle vypadá procházka a neshlukování se podle některých spoluobčanů, kteří zaplnili Riegrovy sady v Praze.

  Stále chodí mezi námi dost těch, kteří nedbají dobře míněných rad ani vládních nařízení, nebo si je vykládají po svém a hodně zjednodušeně. Důkazem budiž Riegrovy sady v Praze, kde odpoledne na trávě posedávají větší či menší skupinky převážně mladších lidí. 

  Ano, procházky v parku nebo v přírodě zakázané nejsou. Když o nich ministr vnitra Jan Hamáček mluvil, jistě neměl na mysli, že se sebere pět, deset nebo víc lidí a v hloučku na trávě budou půl dne popíjet.

  Navíc ani ne metr od dalších chytráků, kterým nedochází, že čím déle budou opatření kvůli koronaviru bojkotovat a zlehčovat, tím déle nařízení budou trvat. Nehledě na to, že mohou pořádně zavařit nejen sobě, ale i svým blízkým... 

  Fotogalerie

  Premium

  KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

  Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

  Premium

  Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

  Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

  Premium

  Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

  Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 3. dubna 2020, svátek má Richard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz