Pátek 10. dubna 2020, svátek má Darja
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Pyžamo, víno a kostlivci ve skříni: Jak přežít domácí karanténu a home office?

  Koronavirus a s ním spojená opatření jsou velkým náporem na psychiku. Jde o novou situaci, s níž si řada lidí neví rady a propadá panice. Život, na který byli zvyklí, je fuč, navíc se musejí vyrovnat i s případnou domácí karanténou a zjišťují, že home office má svá úskalí, zvlášť pokud musíte ještě obstarat děti.

  Zůstat v kontaktu

  Často proklínané sociální sítě mohou v době, kdy mají lidé kvůli hrozbě koronaviru omezenou možnost pohybu, vítaným a často jediným komunikačním prostředkem, hned vedle mobilního telefonu. Vyplatí se myslet na svou rodinu a blízké a udržovat s nimi pravidelný kontakt.

  „Důležité je být v dobrém kontaktu se svými lidmi. Zavolat přátelům, být v kontaktu s rodinou, vědět o sobě navzájem,“ radí v rozhovoru pro Deník N psycholožka, terapeutka a pedagožka z Filozofické fakulty UK Daniela Vodáčková.

  Pozor na alkohol i kávu

  I když se lahev vína, piva nebo něčeho ostřejšího nabízí jako první pomoc při stresu a úzkosti, odborníci před takovou medicínou varují. I když ji „doporučuje“ většina televizních seriálů i filmů, kde hrdinové pijí ne z radosti, ale na žal, opít se do němoty není úplně řešení. Podobně ani „srocungy“ na pavlači nebo ve vnitrobloku.

  „Mnohem účinnější je nastolit psychohygienu, kterou máme osvědčenou. Pomůže cokoliv, o čem víme, že nám funguje v těžkých chvílích a čím se dostaneme do dobrého kontaktu sami se sebou. Relaxační či meditační cvičení, sport, příjemná činnost, kterou máme rádi,“ uvedla Vodáčková. Odborníci naopak v domácí karanténě doporučují omezit pití alkoholu i kávy, která může způsobovat problémy se spánkem a nervozitu. 

  Být v klidu

  „Slýchám často, že lidé jsou skleslí, plní obav. Nemohou spát, hlavou se jim honí myšlenky, co bude dál. Je to přirozené, být dlouhodobě v tíživé situaci a nejistotě je ohrožující pro každého. Trpí tím zdraví celého národa. Obranyschopnost psychiky a její integrita je narušená,“ radí v deníku Právo psycholožka Lenka Čadová, která aktuálně neřeší nic jiného než koronavirus a jeho dopad na psychiku.

  Stres navíc, jak známo, obranyschopnosti organismu nijak zvlášť neprospívá. Tělo vám nepoděkuje ani v případě, že se rozhodnete strach z nákazy zajíst zásobami ze spíže, které jste si v dobré víře před vypuknutím epidemie udělali a teď máte strach, že se zkazí. 

  Tabu by mělo být i vytahování kostlivců ze skříně a otevírání starých (nejen) rodinných křivd. K jejich úspěšnému vyřešení uzavřený prostor a „blbá nálada“ nepřispívají, naopak je mohou velmi účinně vyhrotit.

  Zaměstnat děti

  „Je dobré stanovit pravidla i povinnosti dětem, které jsou doma a nechodí do školy. Dát jim i úkoly, ne se je jen snažit zabavit,“ podotýká Čadová.

  Právě zabavit děti bývá v podobných situacích často problém, zejména u těch menších. Náctileté je zase obtížné udržet doma a vysvětlit jim, že teď není na potlachy v parku nebo ve městě ta pravá chvíle.

  Mít řád

  Pokud doma navíc pracujete, což se aktuálně týká mnoha lidí v Česku i Evropě, je dobré si nastavit podmínky a pravidla, která člověk bude dodržovat, včetně pauz na jídlo nebo třeba protáhnutí. 

  I když to člověka svádí strávit den v pyžamu, županu nebo domácím oblečení, pro potlačení stresu z domácí karantény pomáhá, že se člověk převlékne, než začne pracovat. 

  Čas, který byste strávili na cestě do zaměstnání, můžete využít třeba v kuchyni. Kdy jindy si uvařit něco dobrého než teď, když musíte trávit většinu dne doma? Nehledě na to, že jarní úklid vám vyčistí nejen okna, regály a skříně, ale i hlavu...

  Fotogalerie

  Premium

  Klienti versus cestovní kanceláře: jak nepřijít o peníze za zájezd

  Cestovní kanceláře jsou zahlceny žádostmi klientů o zrušení zájezdů. Sociální sítě se plní příspěvky nespokojených...

  Premium

  Ufňukaná generace. Mladí v pandemické panice možná konečně dospějí

  Vše zlé může být k něčemu dobré. Dokonce i koronavirus. Magazín Víkend DNES se domnívá, že mladí lidé v pandemické...

  Premium

  KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

  Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 10. dubna 2020, svátek má Darja
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz