Koronavirus ochromí trh s čerstvým ovocem a zeleninou v Evropě, varují dodavatelé

I když lidé v dobré víře ve velkém nakupují ovoce a zeleninu ve snaze posílit imunitu v boji s koronavirem, je víc než pravděpodobné, že právě těchto komodit bude nedostatek a podraží. Globální pandemie nemoci covid-19 brání v dopravě zemědělských produktů a v neposlední řadě také lidí, kteří je sklízejí.

Omezení na hranicích kvůli onemocnění covid-19 narušila pohyb zboží v rámci EU, někde se čeká až 18 hodin. Evropská komise země sedmadvacítky vyzvala, aby zajistily volný pohyb zboží zavedením „zelených pruhů“ a kamiony tak na hranicích nestrávily déle než 15 minut. 

Klíčovými dodavateli zemědělských produktů do Evropy jsou v dnešní době africké země, uvedla agentura Reuters. V Keni, která je významným dodavatelem fazolí a hrachu, si musela polovina pracovníků v zemědělství vybrat dovolenou. Země nemůže odesílat objednávky, a to navzdory tomu, že poptávka evropských prodejců, respektive spotřebitelů, rychle stoupá.

Podobně je tomu i v případě Jihoafrické republiky, kde začínají platit třítýdenní karanténní opatření, a tak bude s dodávkami do Evropy vážný problém.

„Do začátku tohoto týdne jsme byli v dobré kondici, teď se věci velmi komplikují,“ uvedl Hans Muylaert-Gelein, šéf společnosti Fruits Unlimited, která ovoce a zeleninu vyváží do Velké Británie. „Ruší se čím dál více letů, a tak čekám, že nastane velké narušení dodávek,” dodal.

Přeprava letadly, která jsou ještě v provozu, se navíc dost prodraží. Provozovatelé za uplynulé dva týdny ztrojnásobili cenu za přepravené kilo čerstvého ovoce a zeleniny na 75 Kč, uvedl šéf keňského sdružení vývozců ovoce a zeleniny, které zastupuje 117 pěstitelů a exportérů.

Další ranou pod pás je zákaz volného pohybu osob, což do budoucna znamená problém s nedostatkem pracovních sil. Například Německo by mohlo čelit nedostatku asi 300 tisíc lidí, kteří každý rok přijíždějí do země, aby pomohli se sklizní ovoce a zeleniny. S tím je teď konec. Největší ekonomika EU ve středu oznámila úplný zákaz zahraničních sezonních pracovníků.

Podobné problémy hlásí také významný producent ovoce a zeleniny, kterým je už léta Španělsko. Na jih země proudí pracovní síly například z Maroka, nyní však hrozí, že okurky, rajčata nebo třeba jahody nebude mít kdo sklízet. Do andaluské provincie Huelva mělo na sklizeň jahod a dalších plodů dorazit z Maroka 16 tisíc pracovníků. Do 12. března jich přijela necelá polovina, protože země na severu Afriky do 20. dubna uzavřela hranice. 

O tom, že nastávající měsíce budou hodně krušné, mluví i tuzemští zemědělci. Kvůli zavřeným hranicím si všichni, kdo v sezoně spoléhají na pracovníky z Polska nebo Slovenska, nejsou jistí tím, že plody bude mít kdo sklízet.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:38 sobota 25. července 2020. Anketa je uzavřena.

  • 24
  • 22
  • 22
  • 20
  • 19
  • 18