jít naiDNES.cz

William o své kampani s duševním zdravím: Celebrity mě odmítaly, nechtěly s tím nic mít

Princ William v Davosu mluvil o problémech duševního zdraví. Sám se prý s nimi musel potýkat. | foto: InstagramProfimedia.cz

V úterý odstartovalo několikadenní ekonomické fórum v Davosu a jako tradičně se na něm bude projednávat hned několik současných globálních problémů. Jedním z nich je i problematika duševního zdraví. Právě o ní přijel do Davosu přednášet i princ William, který společně s manželkou Kate a bratrem Harrym provozuje iniciativu Heads Together. Ta má za cíl bořit stigmata ohledně mentálních poruch a sám William se přesvědčil, o jak těžkou práci jde. Když prý před třemi lety žádal několik celebrit, aby jeho iniciativu podpořily, všechny ho prý odmítly, protože s mentálními poruchami nechtěly být spojovány!

Na letošní ekonomické fórum v Davosu, kde se tradičně probírají důležitá a zajímavá globální témata, dorazil i vážený host z Velké Británie. Jde přímo o člena královské rodiny prince Williama.

Ten už se například stihl sejít s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a přednášel o iniciativě Heads Together, kterou vede společně s manželkou Kate a bratrem Harrym.

Skrze tuto kampaň se členové královské rodiny snaží bojovat s negativním postojem lidí vůči mluvení o psychických poruchách. Při průzkumech se například zjistilo, že duševní nemoc v jakékoliv formě potká během života každého čtvrtého člověka, jenže drtivá většina lidí se o svých problémech bojí mluvit před ostatními a nevyhledají proto odbornou nemoc.

„Tolik lidí v tichosti trpí. Z nějakého důvodu se lidé bojí o svých problémech mluvit, pro Brity to platí zvlášť,“ prohlásil William v Davosu.

Princ William a David Attenborough

Princ William a David Attenborough

Jak se nechal slyšet, on sám si v životě nejednou prošel situací, která jeho psychikou pořádně zahýbala. Řeč je třeba o smrti matky, princezny Diany, či o jeho zážitku z letecké záchranky, pro niž v letech 2015–2017 pracoval. Ten ovšem princ William příliš specifikovat nechtěl.

Princ William v Davosu mluvil o problémech duševního zdraví. Sám se prý s nimi...

Princ William v Davosu mluvil o problémech duševního zdraví. Sám se prý s nimi musel potýkat.

„Stále je pro mě velmi obtížné o tom mluvit. Je to citlivá záležitost, protože se to vztahuje k mým dětem,“ řekl v Davosu. 

Původně si prý myslel, že se přes tento zážitek nedokáže přenést, a kdyby se s ním nesvěřil kolegům, psychicky by se s ním podle svých slov skutečně nesrovnal. O traumatu způsobeném prací na ambulanci ostatně mluvil už v minulosti.

Od celebrit dostal košem

Jak moc se společnost problematiku duševních poruch zdráhá řešit, dokazuje zkušenost, o kterou se vévoda z Cambridge se svými posluchači v Davosu podělil.

Když před třemi třemi lety sháněl pro svou kampaň Heads Together známé tváře showbyznysu, všichni ho prý odmítali. Mluvil s mnoha celebritami, ale žádná z nich podle něj nechtěla být s problematikou duševních poruch spojována. A to chtěl vévoda z Cambridge pouze to, aby jeho kampaň slavné tváře podpořily.

Ekonomické fórum v Davosu probíhá od úterý a účastní se ho průběžně významní političtí představitelé. Ve čtvrtek na něj dorazil i premiér Andrej Babiš.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 13:29 25. května 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  28
 • Sladký
  9
 • Haha
  8
 • Cože
  8
 • Trapas
  8
 • Tvl
  6
Komentáře

Mohlo by vás zajímat