jít naiDNES.cz

Glosa: Továrna na sliby a „profesorka“ Witowská. Superdebata nudila i pobavila

Komunální volby jsou tady. | foto: Profimedia.cz

Ambiciózní sliby, útoky v mezích korektnosti a chvílemi nudné pasáže, při kterých běžný divák mohl mít chuť přepnout na jiný program, přinesla superdebata lídrů den před komunálními volbami. Moderátorka Světlana Witowská zvládla svoji roli solidně a s nadhledem. Její profesorský styl nicméně přece jen bránil pořádnému rozjezdu diskuse nabité argumenty a politickým jiskřením. Pozvaní lídři parlamentních stran tak zůstali před diváky vysvlečeni sotva do půl těla a zejména první polovina diskuse příliš vzrušení nepřinesla.

První zajímavější moment přinesl nepřímý distanc předsedy ČSSD Jana Hamáčka od slibu „MHD zdarma“, s nímž do voleb přišli sociální demokraté. Předseda sociálních demokratů odkázal na rozhodnutí pražské organizace, aniž by se za tuto hlavní prioritu byl ochoten nějak jasně postavit.

V dané situaci to bude mít pražský lídr sociálních demokratů Jakub Landovský se vstupem do nového zastupitelstva města skutečně těžké. Pokud budou mít sociální demokraté vůbec možnost danou prioritu v budoucnu prosazovat, mohou se v její podpoře spolehnout zřejmě jen na KSČM, která by ústy Vojtěcha Filipa chtěla zajistit MHD zdarma rovnou ve všech městech ČR.

Jiří Pospíšil, Petr Stuchlík a Bohuslav Svoboda

Jiří Pospíšil, Petr Stuchlík a Bohuslav Svoboda

Debata se stočila i k investicím do místních komunikací a obecní infrastruktury. Vzletná slova o zjednodušení byrokracie a pokrocích v digitalizaci od všech zúčastněných nechají jistě nejednoho starostu i po debatě v naprostém klidu, i když by alespoň částečný posun v tomto směru jistě všichni uvítali.

Asi největší vřava se strhla v otázce bydlení, kdy se jednotliví lídři předháněli ve slibech a nabídkách zájemcům o bydlení, kterým přes slušný růst ekonomiky i mezd příjem bohužel nestačí na pořízení nemovitosti. Sen o vlastním bydlení se rozpadá stále více Čechům a politická garnitura vycítila, že v nápadech na řešení právě této oblasti se skrývají budoucí voličské hlasy. Tomio Okamura by nabízel zvýhodněné půjčky, Jiří Pospíšil ručil za hypotéky speciálním fondem a ODS by rušila daň z převodu nemovitosti. Voliči, kteří nemají krátkou paměť a zároveň dlouhé vedení, si přitom vybaví, že to byla právě ODS, která v minulosti uvedenou daň zavedla, a že ručit za dvacetitisícové hypotéky může pražský rozpočet, i přes optimistické vyhlídky, jen těžko.

Jiří Pospíšil, Petr Stuchlík a Bohuslav Svoboda

Jiří Pospíšil, Petr Stuchlík a Bohuslav Svoboda

Kandidát a lídr TOP 09 Jiří Pospíšil, který jako jediný z účastníků debaty zároveň kandiduje v komunálu na primátorskou funkci, mohl být v jisté výhodě. Nutno uznat, že mu formát i způsob vedení diskuse sedly, přičemž neměl problém se chvílemi obout i do moderátorky Witowské. To by si ovšem na závěr nesměl naběhnout, když šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi nahrál na smeč a premiér mu připomněl, že za jeho politickým úspěchem stojí schopnost převlékat kabát a střídat politické funkce jako fusekle.

Nechyběly momenty, kdy se ostatní diskutéři unisono sesypali na Babiše jako hejno vos, jako by se snad na grilování premiéra společně domluvili. Předseda vlády od moderátorky Witowské navíc dostal „zdrba“ za to, že si dovoluje v diskusi ukazovat grafy a tabulky, a tak premiér alespoň Pirátům vysvětlil, že víc kecají, než makají, a že investovat dotační miliardy do nesmyslných měkkých projektů není to pravé ořechové.

Klasické schéma všemožných slibů, realizované na vlně ekonomického růstu, bylo letos o poznání štědřejší. Nezasvěcený volič, který politiku sleduje sotva z rychlíku, by mohl nabýt dojmu, že každý, kdo se zúčastní víkendových voleb, nakonec dostane kus nové silnice, nějakou dotaci, nebo dokonce byt. Na pohádky pro dospělé jsou již voliči zvyklí, a pokud je večerní „továrna na sliby“ minula, zcela jistě o nic podstatného nepřišli.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 14:32 2. února 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  17
 • Trapas
  13
 • Haha
  12
 • Cože
  8
 • Sladký
  7
 • Tvl
  7
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Komentáře