Bitva o Prahu: Aktivista Čižinský vs. pragmatik Stuchlík aneb klíčový souboj o směřování

Stuchlík a Čižinský: dva největší rivalové na post pražského primátora | foto: iDNES.cz

Hlavní město čeká klíčový souboj, jenž může přinést mnohá překvapení a zcela nový půdorys ve vedení magistrátu, který Praha dosud nezaznamenala. Výsledkem voleb může být buď relativně snadné vytvoření nové koalice, nebo naopak prohloubení polarizace mezi aktivistickým a pragmatickým politickým proudem, jenž se ve volbách uchází o hlasy voličů. Je však téměř jisté, že žádná nová koalice se neobejde bez zastoupení alespoň jednoho hráče z favorizované trojky: ANO, ODS a Piráti.

O budoucím koaličním uspořádání rozhodne nejen volební výsledek, ale zejména vyjednávací schopnosti hlavních lídrů a koaliční potenciál jejich uskupení. Leccos napověděla už předvolební vyjádření, takže si například jen obtížně lze představit společnou vládu ODS a Pirátů, nebo ANO s hnutím Praha sobě pod vedením starosty Prahy 7 a zároveň poslance Jana Čižinského.

Největší koaliční potenciál mají ANO a TOP 09 se Starosty

Piráti se nechali slyšet, že společnou vládu s ANO si dokážou představit bez některých tváří, mezi něž řadí i stávajícího pražského volebního lídra Petra Stuchlíka. Pokud by se Stuchlíkovi nakonec podařilo volební klání vyhrát, pak by tento požadavek Pirátů byl zařazen do kategorie sci-fi a měl by asi tak stejnou váhu jako požadavek, aby se Andrej Babiš po vítězném volebním tažení nestal premiérem.

Pověstným jazýčkem na vahách se nakonec může stát TOP 09 spolu se Starosty, i když lze předpokládat, že jak ANO, tak ODS, pokud to jen trochu půjde, se budou snažit tomuto spojenectví vyhnout. Jiří Pospíšil sice v předvolebních debatách kritikou svých konkurentů nešetří, ale díky svojí přizpůsobivé rétorice a otevřené náruči bude jistě schopen slepit případnou koalici jak s ODS, tak i s ANO, nebo Piráty. Pospíšil si akorát musí pohlídat, aby v rámci povolební přetahované nakonec nedopadl jako jeho předchůdce ve stejných barvách Tomáš Hudeček.

U lídra a vyjednavače se zkušenostmi z vysokého byznysu Petra Stuchlíka se pak očekává, že svým přístupem dokáže prolomit případné bariéry na všech frontách a vydobýt v nové koalici pro ANO silnější postavení i zařazení programových priorit, než mělo doposud.

Čižinský se nechce „koalovat“

Jan Čižinský se voličům prezentuje v kampani jako zachránce a spasitel Prahy, který by přes kariéru učitele a starosty Prahy 7 nejraději rovnou zamířil do primátorského křesla. Předurčuje ho k tomu přece to, že to již „jednou dokázal“ na úrovni své městské části. Kromě kýčovité předvolební hymny představil i manifest, v němž se snaží voličům vysvětlit, co všechno ještě nevědí o politických stranách. Problém je v tom, že spoustu věcí o sobě zakrývá i samotný Čižinský: Třeba jak hodlá dále řešit kumulaci několika funkcí nebo konflikt zájmů v případě pozic na magistrátní úrovni i v rámci městské části Prahy 7. Pokud lídr hnutí Praha sobě zároveň předem zavrhl koalici s ODS i ANO a k tomu ohrnuje nos i nad Piráty, pak může po volbách na magistrátní úrovni nakonec skončit jako pověstný kůl v plotě.

Nechá se Praha vláčet aktivisty, nebo se konečně „nakopne“?

Nová politická mapa Prahy pro další období ukáže, zda se při řešení zásadních celopražských témat, mezi něž bezpochyby na prvních místech patří doprava, bydlení, infrastrukturní investice a územní plán, poveze na vlně „aktivismu“ plného zákrut, přešlapování a mnohdy zbytečných obstrukcí, nebo zvítězí pragmatický způsob práce a manažerského rozhodování, díky kterému se hlavní město za čtyři roky posune výrazněji dopředu. Ekonomické a finanční předpoklady na to má.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:01 2. února 2019. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  29
 • Super
  14
 • Tvl
  13
 • Haha
  8
 • Sladký
  6
 • Cože
  5
Komentáře

Mohlo by vás zajímat