„Chodím tudy každý den několikrát a včera odpoledne tam ta rudá klec určitě nebyla,“ kroutila nad ocelovým doplněním sochy jedna z procházejících dam.
Kdo je autorem, ale zatím není jasné. Podle všeho ale nejspíše půjde o nějaké vyjádření nesouhlasu s tímto uměleckým dílem. Jeho autorem je britský sochař Colin Spofforth. A hned po představení Okřídleného lva, jak se pomník oficiálně jmenuje, bylo toto dílo terčem řady kritiků.
O hodnotu bronzové sochy se přela laická i odborná veřejnost, magistrát chtěl dílo přesunout a nahradit jiným. Tehdejší pražská primátorka Adriana Krnáčová jej označila za nekvalitní umění a negativně se k němu stavěl také památkový odbor magistrátu.
„Ten památník je paskvil a projev totálního amatérismu. Na podobné projekty se má vypsat veřejná soutěž, a nikoliv umístit do veřejného prostoru to, cokoliv nám někdo nabídne. Jsem velkým odpůrcem tohoto díla,“ prohlásil například bývalý generální ředitel Národní galerie Milan Knížák.
Sochu na Klárov bez povolení magistrátu umístila v roce 2014 Praha 1. Později byl památník doplněn o plaketu se jmény všech 2507 Čechoslováků, kteří za druhé světové války sloužili v řadách britského Královského letectva (RAF).
Vedení města za to udělilo první městské části pokutu 150 tisíc korun a původně trvalo na tom, aby byl památník trvale odstraněn. Sochy se ale tehdy zastal ministr kultury Daniel Herman.
„To, že se tohoto díla zastává ministr kultury Herman, jen potvrzuje jeho nízkou kvalitu a také to, že Herman nemá na své pozici co dělat,“ dodal tehdy rozzlobený Knížák.
Teď to vypadá, že kdosi chce znovu otevřít diskuzi nad lvíčkem. Je zřejmé, že nejde o nějaký vandalismus, ale o záměrnou provokaci.
„Dle mého názoru určitě nejde o vandalismus, ale spíše o vyjádření nějakého politického názoru. Symbol lva a rudé klece určitě nebude náhodný. Je to celkem originální počin a doufám, že se o něm brzo dozvíme více,“ říká marketingový odborník Marek Ditrich.