Úterý 11. srpna 2020, svátek má Zuzana
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Komentář: Předčasné volby vymažou ČSSD a Kalouska, Babiš může opět vyhrát

  Premiér Andrej Babiš | foto: Profimedia.cz

  Práce dvou investigativních reportérů týkající se vyšetřování kauzy Čapího hnízda rozčeřila mediální i politické vody do té míry, že se začíná obratem spekulovat o možném pádu premiéra Andreje Babiše, respektive celé vlády, a o předčasných volbách. Ačkoliv reportáž o údajném únosu premiérova syna nepřinesla žádná nová fakta, vlna spekulací a subjektivních tvrzení vybičovala emoce a rozpoutala mediální hysterii. Další vlna kritiky premiéra Babiše, který tentokrát dostal „nálož“ na zahraniční pracovní cestě, může mít dvojí politické vyústění: Buď stávající vláda vydrží i s jejím premiérem, nebo dojde na předčasné volby. Žádná další, byť teoreticky představitelná, varianta není výhodná pro hnutí ANO, které je prozatím poměrně přesvědčivým lídrem české politické scény.

  Reportéři v zásadě recyklovali již řečené a jen opětovně vypustili kauzu „Čapáku“, kterou šetří orgány v trestním řízení. Celá anabáze byla tak rychlá, že se během několika hodin dokázalo 92 poslanců dohodnout na hlasování o nedůvěře vládě. Zajímavé je, jak zástupci tzv. demokratického bloku (ODS, TOP 09, STAN a Piráti) v Poslanecké sněmovně nemají problém lísat se k SPD a Tomiu Okamurovi v situaci, kdy jde o válcování a další osud Andreje Babiše.

  Odmyslíme-li si investigativní obal a emoční náboj, reportáž nepřinesla žádná skutečně nová a spolehlivě ověřená fakta, pouze rozvířila vlnu nepodložených spekulací. Hlavní protagonisté reportáže si na spoustu otázek odpověděli sami, bez ohledu na výsledky policejního vyšetřování a případné rozhodující soudní dohry. Ať již ale vyšetřování celé kauzy Čapího hnízda v budoucnu dopadne jakkoliv, událost s sebou nese politické konsekvence, jejichž vyústění se dočkáme v nejbližších dnech.

  V celé situaci jde o extrémní nátlak na premiéra, který by v kombinaci s rozpoutanými vášněmi a načasováním mohl přispět k jeho odchodu. Za investigativní prací dvou novinářů, o níž si každý může myslet, co chce, tedy nelze nevidět především politickou realitu, ve které si poněkud bezradná opozice neví rady s „držákem“ Babišem, který je stále na vrcholu žebříčku popularity.

  Protahováním vyšetřování „Čapáku“ Babiš nic nezískává

  Vybraným politikům se najednou zdá, že Andrej Babiš maří vyšetřování kauzy Čapího hnízda. Zajímavé je, že se jim to s takovou intenzitou nezdálo ještě předevčírem, před odvysíláním výbušné reportáže. Z pohledu politické racionality a budoucího úspěchu totiž stávající premiér protahováním vyšetřování nic nezískává. Naopak, kauza dává jeho konkurentům opakovaně příležitost a poměrně snadnou munici k nekončícím útokům na premiéra.

  Výměna premiéra? Cesta k předčasným volbám

  Pokud by Babiš pod tlakem funkci premiéra opustil, pak by to znamenalo otevření cesty k předčasným volbám. Neexistuje přitom žádný přesvědčivý argument, proč by pro premiérově odchodu mělo být vyšetřování jeho kauzy rychle skončeno. Její další protahování může naopak Babiše vyřazovat ze hry a pomoci jeho konkurentům s argumentem, že se přece stále neočistil. Pro hnutí ANO by zároveň udržování vlády s jiným premiérem a čekání na možný vzestup koaliční ČSSD v podstatě nedávalo žádný smysl.

  Babiš je zkrátka silná a dosud úspěšná politická váha a u jeho konkurentů trčí jak sláma z bot monotematická kritika spojená s politickou impotencí. Jinak řečeno: Babišův úspěch je pro opozici stále více nestravitelné sousto a zároveň nedosažitelný cíl. S jeho politickým stylem a komunikací si zejména političtí matadoři neumí poradit politickým prostředky, a tak se vlekoucí „Čapák“ nabízí jako možný nástroj definitivního zúčtování.

  O pádu vlády rozhodne ČSSD

  O osudu vlády paradoxně rozhodne rozhádaná, programově vyluxovaná ČSSD, která se v posledním průzkumu volebních preferencí dostala na samotnou hranici vstupu do Poslanecké sněmovny. Část této partaje, která za kořeny pádu a všech problémů sociální demokracie vidí právě Babiše, se možná rozhodla skoncovat s premiérem za každou cenu a využije k tomu aktuální situaci. To, že se ve Sněmovně nakonec najde dalších 9 poslanců, kteří se přidají k 92 z opozičního tábora, jenž už vyzval k hlasování o nedůvěře, není s ohledem na dynamiku vývoje plného vybičovaných emocí nereálný scénář. Stejně tak se může pro odchod z vlády rozhodnout i stávající vedení v čele s Janem Hamáčkem, jehož politika restartu a postupného návratu ČSSD na výsluní zatím nepřináší výsledky.

  Nové volby do Sněmovny: Výbuch, který vymaže trpaslíky

  Případný pád Babišovy vlády bude znamenat fakticky jediný scénář, a to předčasné volby. Představa, že by v nich po bleskovém odstavení premiéra něco získala právě sociální demokracie nebo další političtí trpaslíci typu TOP 09, je ale spíše z říše snů. Pokud se již nyní rodí Babišův nástupce, pak jím určitě nebude Miroslav Kalousek, Milan Chovanec nebo Jan Farský.

  Nadcházející týdny skutečně mohou opětovně změnit politickou mapu Česka. Zatím 92 poslanců se rozhodlo vzít do rukou rozbušku v podobě hlasování o nedůvěře vládní sestavě. Způsobený výbuch ale může nakonec poničit jejich vlastní světnici, než aby se výrazněji dotkl nenáviděného politického konkurenta. Změny, jež mohou přinést předčasné volby, se ale zásadně dotknou těch, kteří si nyní tak vehementně přejí konec Andreje Babiše v politice. Stávající premiér, přes veškeré tlaky a pokusu o odstavení na vedlejší kolej, může získat ještě silnější mandát.

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 13:41 14. března 2019. Anketa je uzavřena.

  • Super
   162
  • Trapas
   29
  • Cože
   13
  • Haha
   10
  • Tvl
   9
  • Sladký
   6

  Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

  Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

  Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

  Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

  Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

  Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Úterý 11. srpna 2020, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz