jít naiDNES.cz

Nacista v Chile založil vlastní kolonii, 40 let tam znásilňoval děti. Němci je teď odškodní

Německá vláda bude odškodňovat oběti, které si prošly peklem v uzavřené kolonii nacisty Paula Schäfera. | foto: Internet

Oběti sektářské osady Colonia Dignidad v Chile, téměř výhradně němečtí emigranti, se po letech konečně dočkají odškodnění. Za to, že tito osadníci museli v mnoha případech i několik desítek let zažívat peklo na zemi a čelit sexuálnímu zneužívání, od německé vlády dostanou v přepočtu více než čtvrt milionu korun na osobu.

Pro každého deset tisíc eur, tedy v přepočtu více než čtvrt milionu korun. To je částka, kterou podle serveru BBC jako odškodné od Německa dostanou oběti pekla, které panovalo v chilské kolonii Dignidad. Celkem by odškodnění mělo německou vládu vyjít na 3,5 milionu eur (více než 90 milionů korun).

Příběh kolonie Dignidad, v překladu Důstojnost, určené pro německé emigranty se zdá na první pohled neuvěřitelný. V roce 1961 ji v Chile založil bývalý nacistický lékař a řadový poddůstojník wehrmachtu Paul Schäfer.

Jižní Ameriku si jako úkryt před spravedlností vybral stejně jako mnoho dalších nacistů, Schäfer ale paradoxně nebyl stíhán jako válečný zločinec, ale jako pachatel sexuálního zneužívání dětí.

Německá vláda bude odškodňovat oběti, které si prošli peklem v uzavřené kolonii...

Paul Schäfer založil kolonii Dignidad.

Z uzavřené kolonie udělal v podstatě sektu, k území o rozloze 13 tisíc hektarů se ale mnohem více hodí přirovnání ke koncentračnímu táboru. Osada byla obehnána zdí s ostnatým drátem, nechyběly ani strážné věže se světlomety.

Lidé tam byli drženi násilím, a pokud se pokusili o útěk, v cestě jim stála stráž se psy. Navenek kolonie působila jako komunita Němců, kteří spolu žijí v harmonii, jenže lidé uvnitř si procházeli peklem.

Uvnitř osady, kterou v době největší „prosperity“ obývalo 300 lidí najednou, platil striktní zákaz používání telefonů i navazování sexuálních vztahů. Sexu si užívali jen šéfové, včetně kápa Schäfera. A to s malými dětmi, které byly odebírány rodičům.

Obyvatelé Dignidadu na konci 90. let. Tehdy proběhlo definitivní odhalení...

Obyvatelé osady Dignidad na konci 90. let. Tehdy proběhlo definitivní odhalení poměrů v kolonii.

O hrůzách, které v kolonii Dignidad prožil, později už jako dospělý promluvil Werner Schmidtke. Ten musel už jako dítě od rána do večera tvrdě pracovat, dostával ale jen chleba a vodu. Jednou ho odvlekli do místnosti, kde byly na postelích přivázány další děti, svlékli ho a zavázali mu oči.

„Pak začalo peklo. Elektrické šoky, zvířecí bodnutí. Najednou jste slyšeli, jak někdo vedle vás křičí, pokud jste zrovna nebyli na řadě vy. Bylo to peklo. Skoro o tom nedokážu mluvit, ale chci, aby se svět dozvěděl, co se stalo,“ vyprávěl Schmidtke.

Německá vláda bude odškodňovat oběti, které si prošli peklem v uzavřené kolonii...

Kolonie Dignidad

Týrání a zneužívání v osadě museli čelit i dospělí. Své si užili například odpůrci režimu chilského diktátora Augusta Pinocheta, který je nechával mučit. Se šéfy komunity totiž udržoval vřelý vztah a nad kolonií držel ochrannou ruku po celou dobu své vlády (1973–1990). I proto nacista Schäfer tábor bez problémů provozoval dlouhé čtyři desítky let.

Během pozdějších soudních procesů vyšlo najevo, že tam Schäfer ukrýval velký počet nacistických válečných zločinců, nějaký čas měl v osadě pobývat dokonce i nechvalně proslulý lékař z Osvětimi Josef Mengele.

Objeven byl i hromadný hrob osadníků, kteří zemřeli násilnou smrtí, ve většině případů byli umučeni. V hrobě se nacházelo přibližně sto těl.

První náznaky zvěrstev, která se zdmi kolonie Dignidad děla, vypluly na povrch v roce 1988, kdy se odtamtud podařilo dvěma obyvatelům uprchnout. Přesto se Schäferovi podařilo svůj tajný soukromý koncentrační tábor provozovat dál.

Až v roce 1997, když už po bývalém nacistovi začala prahnout policie, z kolonie utekl. Dalších osm let se skrýval, než ho spravedlnost dopadla v Argentině. Byl zatčen, soud mu prokázal zneužití 25 dětí i mnoho dalších zločinů, a tak putoval na dvacet let za mříže. Ve vězení pak v roce 2010 ve věku 88 let zemřel.

Německá vláda bude odškodňovat oběti, které si prošli peklem v uzavřené kolonii...

Další z šéfů kolonie Dignidad v rukou policie

Osada existuje dosud, změnila ale jméno na Villa Baviera (Bavorské město), dokonce je i otevřená turistům. Stále tam však bydlí obyvatelé původní kolonie, kteří jiný domov nikdy nepoznali.

O osadě Dignidad byl natočen film Kolonie (2015), kde jednu z hlavních rolí ztvárnila herečka Emma Watson, známá jako Hermiona z Harryho Pottera.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:46 neděle 22. září 2019. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  22
 • Trapas
  18
 • Haha
  14
 • Cože
  14
 • Sladký
  14
 • Super
  13
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat