V gangu těmto lidem říkají „muly“, slouží jako přenašeči zboží, v tomto případě drog. Plán mladého Nigerijce skoro vyšel, nebýt speciálně cvičeného psa, kterého použila celní správa při kontrole na pražské Florenci. Pes policistů aktivně dával najevo, že s pasažérem není něco v pořádku, a upozornil především na mužovu tvář a rozkrok.
„Celníci proto u nigerijského cestujícího, který byl při kontrole značně nervózní, provedli kontrolní stěry slin, na něž drogový test reagoval pozitivně. Následné rentgenové vyšetření potvrdilo v obsahu pasažérova žaludku přítomnost několika desítek spolykaných speciálních kapslí,“ uvedla Martina Kaňková z celní správy.
Po zadržení čekalo na Nigerijce hodně nepříjemných 24 hodin ve speciálním zdravotnickém zařízení, kde ze sebe postupně „vyloučil“ 80 kapslí kokainu. V žaludku ho měl téměř kilo.
Cizinec se tak zařadil do skupiny takzvaných polykačů, kteří tímto způsobem pašují drogy po celém světě. Praha s nimi má samozřejmě také svou zkušenost. V loňském roce celníci na Letišti Václava Havla zadrželi muže, který přiletěl z Lisabonu a v sobě měl 18 kapslí kokainu.
Za pašování drog může odsouzený dostat až pět let vězení, přičemž soud řeší také to, o jak velké množství drogy se jednalo. V extrémních případech může soud uložit i trest v rozmezí 10 až 18 let.
„Polykačům“ nehrozí jen dopadení, ale stačí málo, aby se kapsle v jejich žaludku proměnily v rozsudek smrti. Kdyby to bylo možné, své by o tom vyprávěl Litevec, který před lety zkolaboval v Barceloně, když mu kapsle s drogou praskla ve chvíli, když byl v metru. Na zemi se pak svíjel v křečích a od úst mu tekla pěna. Pomoci už mu nemohl nikdo.
Latexová balení drogy většinou cestu vydrží, ale přesto každoročně několik procent pašeráků umírá na to, když žaludeční šťávy obal drogy rozleptají a ta se pak dostane do organismu.
Nadměrné množství kokainu v těle pak vede k psychotickým záchvatům, které mohou lékaři tlumit injekcí diazepamu, problém však nastává ve chvíli, kdy lidé upadnou do bezvědomí a nemohou tak s lékaři komunikovat, případně drogu v těle nepřiznají ani přes riziko vlastní smrti.
Ve chvíli, kdy je droga již rozptýlena do celého těla, pašerákům prudce stoupá krevní tlak, což je dáno zúžením cév. Smrt pak nejčastěji nastává z důvodů srdeční příhody.
Fotogalerie |