jít naiDNES.cz

Koalice se otřásá, u náměstka úřadovala policie, jde o Nádraží Holešovice a napojení na Kypr

Jan Čižinský, Zdeněk Hřib a Jiří Pospíšil při podpisu koaliční smlouvy | foto: Profimedia.cz

Pražská koalice se opět otřásá v základech! Jiří Pospíšil svolává mimořádné jednání. Důvodem má být skutečnost, že náměstek Prahy sobě Adam Scheinherr nesdělil závažné informace týkající se společného podniku DPP se soukromou firmou, která měla opravit stanici Nádraží Holešovice. Firma má vlastníka na Kypru. Policie kvůli tomu navštívila radního pro dopravu, který to ovšem zatajil.

„Dlouhodobě považujeme za naprosto nepřijatelné, že by hlavní město, potažmo DPP měly vstoupit do projektu s privátní firmou, která má anonymní vlastnickou strukturu a není tak jasné, kdo za touto firmou stojí,“ uvedl pro Expres.

Narážel na fakt, že firmu Nové Holešovice Development původně spoluvlastnil subjekt registrovaný na Kypru. Společnost Karlín Group minulý týden uvedla, že se struktura firmy změnila. Polovinu akcií podle společnosti nadále vlastní Karlín Group, druhou podnikatel Thomas Samii prostřednictvím v Česku registrované firmy Capital Alley.

Jiří Pospíšil rovněž uvedl, že záměr společného podniku podle jeho informací prověřuje policie, což jim náměstek zatajil. Podle Scheinherra se nejednalo o vyšetřování.

„Jako Spojené síly pro Prahu upozorňujeme na sporná místa projektu a je pro nás nepřijatelné, že soukromá firma se sídlem někde na Kypru bude partnerem města. Ve věci už dokonce figuruje policie, v pondělí se o tom vedla na jednání koalice emotivní debata a náměstek Scheinherr zatajil, že jej dokonce na úřadě kvůli této záležitosti navštívila policie. Já jsem se o tom dozvěděl až od Hany Marvanové. Scheinherr tam měl jednání s policií, přičemž my jsme před tímto projektem varovali, ale on nám nesdělil, že věc je takto vážná,“ uvedl pro Expres Pospíšil.

Nejde o první konflikt mezi koaličními partnery. Naposledy se řešily někdejší schůzky pirátské zastupitelky Michaely Krausové s manažerem společnosti JCDecaux Tomášem Tenzerem, který spolu s bývalým místostarostou Prahy 1 z ODS Michalem Valentou čelí obžalobě v kauze umístění čtyř reklamních poutačů do východu ze stanice metra Staroměstská.

Nabízí se tedy otázka, zda by Spojené síly rozbily koalici, pokud se vše nevysvětlí.

„Věc je to vážná. Prozatím však mluvit o vypovězení koaliční smlouvy je předčasné, já udělám vše pro to, aby tato zakázka byla transparentní, a požaduji vědět, proč nám nikdo o takto závažné věci neřekl,“ uzavřel Pospíšil.

Naopak pirátský primátor Zdeněk Hřib vidí celou věc jako mocenský souboj Prahy sobě a Spojených sil pro Prahu o ovládnutí dopravního podniku.

„Z mého pohledu jde o konflikt mezi Prahou sobě Jana Čižinského a Spojenými silami pro Prahu Jiřího Pospíšila týkající se řízení pražského dopravního podniku, kde mají bez Pirátů dohromady většinu v dozorčí radě. Řešilo se to už na pondělním koaličním jednání a existuje plán postupu do budoucna. Jelikož situaci vnímám jako vážný problém, pevně věřím, že mezi sebou naleznou koaliční partneři co nejdříve shodu. A místo zbytečných dohadů v koalici navrhnou konstruktivní řešení situace,“ sdělil Expresu primátor. 

Pospíšil chce vyvolat mimořádné jednání koaličních partnerů a požaduje vysvětlení. Vadí mu, že byl zatajen fakt, že podezřelý podnik prověřovala policie.

„Náhodně jsme se dozvěděli závažnou skutečnost, že záměr společného podniku prověřuje Policie ČR, to nám evidentně koaliční radní Adam Scheinherr zamlčel. Toto je pro mne zásadním porušením důvěry mezi koaličními partnery,“ říká předseda klubu Spojené síly pro Prahu Jiří Pospíšil.

O co v kauze jde?

S kritikou společného podniku dříve přišla společnost CPI Property Group, která má o pozemky DPP u stanice Nádraží Holešovice zájem. Podnik podle ní měl na pozemek vypsat výběrové řízení. Podle DPP by nicméně nedávalo smysl uzavřít partnerství s firmou, které kolem stanice žádné pozemky nepatří.

Pražský dopravní podnik (DPP) na žádost primátorova náměstka Adama Scheinherra (Praha sobě), který je zároveň předsedou jeho dozorčí rady, zadal zpracování dvou nezávislých analýz postupu a podmínek připravovaného společného podniku k rozvoji stanice metra Nádraží Holešovice a jeho okolí.

Podnik chce DPP založit s firmou Nové Holešovice Development, ovládanou skupinou Karlín Group a podnikatelem Thomasem Samiim. Plán kritizuje klub Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN).

Plánovaný společný projekt počítá s opravou severního vestibulu stanice metra a výstavbou administrativních a bytových domů v okolí.

DPP má u stanice pozemky, které jsou podle zástupců města a podniku bez dohody s vlastníky okolních parcel nezastavitelné. Okolní pozemky vlastní skupina Karlín Group, dohoda s ní je proto podle zástupců podniku logickým krokem.

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat