Anthony Bourdain jezdil se svým pořadem No Reservations po celém světě a ochutnával místní jídla. Kdo by ale čekal, že na návštěvě Prahy ho nejvíce osloví stánek s rychlým občerstvením? Společníka mu dělal Zdeněk Pohlreich a také on zůstal v němém úžasu.
Dnes už si Bourdain na klobáskách nepochutná, jelikož tragicky zemřel před dvěma lety, kdy se oběsil v hotelovém pokoji.
A nyní si klobásy nedá už ani nikdo další, jelikož magistrát stánky zrušil.
„Je to skvělý. Co si k tomu dáváte, pivo? Tohle je vážně dobrý, chlape!“ rozplýval se Bourdain nad tradičním klobásovým stánkem na Václaváku. A zatímco se Zdeněk Pohlreich jen usmíval a nevěřícně kroutil hlavou, přidával si slavný kuchař další porce.
„Umím si představit, že tady budu žít. Tohle je přesně ono, vyhodí tě pozdě v noci z nějakého podniku a půjdeš sem. Je skvělé, že to tady je. Trochu tě děsím, že?“ ptal se Bourdain Pohlreicha, který z úcty ke svému kolegovi jen prohlásil, že je to v pohodě a je dobře, že mu chutná, ale že on sám tohle nejí.
Stánky na Václavském náměstí jsou dlouhodobě probírané téma. Někomu vadily a byly pro něj symbolem nejen podivné gastronomie, ale také se řešil obraz, jaký takové stánky zanechají v turistech, kteří do Prahy přijedou. Někdo oceňoval, že se jedná o naše klasické rychlé občerstvení, které někde vytlačují gyrosy či asijské nudle.
Václavák je nyní rekonstruován, a tak stánky musely ustoupit, jenže radnice rozhodla, že se nebude jednat jen o dočasné rozhodnutí, ale klobásy mají na náměstí skončit natrvalo.
Zajímavé je, že stánky jsou možná slavnější, než si politici myslí, protože zahraniční servery si už této informace také všimly a mluví o českých klobásách z Václavského náměstí s velkou nostalgií. Nutno podotknout, že stánky mají na tomto místě silnou tradici. Datují se až do období první republiky.
Podle pražského magistrátu se nejedná pouze o snahu ukázat turistům, že umíme připravovat i kvalitnější jídla, svou roli hrají také finance.
„Na Václavském náměstí se dříve nacházelo celkem šest stánků s občerstvením. S každým z provozovatelů nicméně hlavní město vedlo spory kvůli dluhům, některé skončily u soudu a následnou exekucí. Celkem se jednalo o částky v řádech desítek milionů korun. Se začátkem rekonstrukce náměstí zmizel i poslední stánek,“ cituje mluvčího pražského magistrátu Víta Hofmana deník Echo24.
Dluhy nájemců údajně dosahovaly až stovek milionů korun, a tak už se na své původní místo vracet nebudou.
„Nevím, kolik Čechů chodí na Václavské náměstí na klobásu, ale je tam spousta jiných kultivovaných restaurací a míst, kde si lze dát nějaké občerstvení,“ řekl radní pro bezpečnost Petr Hlubuček (STAN – Spojené síly pro Prahu).
„Určitě tady tradice prodeje klobás je, určitě si na to za pár let vzpomeneme, ale takových příběhů je hodně a v tomto případě jde o pokrok, posun směrem dopředu,“ dodal Hlubuček.
Město zatím neoznámilo, jak s prostory dále naloží, ale nepřímo slíbilo, že by se na místě mohly pořádat například trhy. Nic rozhodnutého zatím není.
Fotogalerie |