Když světoví vůdci a hodnostáři z celého světa, včetně prince Alberta z Monaka a řady „zelených“ generálních ředitelů, během víkendu přistáli v Glasgow a Edinburghu, zasloužili se o „parádní“ dopravní zácpu. Daily Mail informoval o tom, že mimořádná dopravní situace přinutila mnohé piloty k tomu, aby nalétali desítky „zbytečných“ mil, než se na ně dostala řada a mohli přistát.
Během víkendu tam přistálo na 400 strojů v čele s gulfstreamem miliardáře Jeffa Bezose.
„Nemusíme zdůrazňovat, jak jsou soukromá letadla pro životní prostředí škodlivá, bez debat se jedná o nejhorší způsob, jak cestovat. Většinu cest lze snadno absolvovat na pravidelných letech,“ řekl skotskému Sunday Mailu Matt Finch z britské společnosti pro dopravu a životní prostředí.
„Na jednu stranu chápeme, že cestování soukromým tryskáčem je velmi prestižní záležitostí, v takovém případě se ale jen těžko můžeme vyhnout pokrytectví, kterého jsme tu svědkem,“ doplnil.
Později vše demonstroval na jednoduchém příkladu. Celková uhlíková stopa běžného občana – včetně toho, kam cestuje, a všeho, co konzumuje – je kolem osmi tun ročně.
„Manažer nebo politik, který podnikne jeden soukromý let na dlouhou vzdálenost, vytvoří více emisí oxidu uhličitého než skupinka běžných smrtelníků za celý rok,“ dodal Finch.
Podle Sunday Mailu tryskáče boháčů do atmosféry cestou na summit uvolnily více než 13 000 tun CO2, což se ve finále rovná spotřebě 1 600 Skotů za celý rok.
Faktem je, že těch, kdo na místo konání dorazili vlakem, nebylo příliš. Kdo očekával, že elity půjdou příkladem, nedočkal se ani tentokrát. Britský premiér Boris Johnson sice označil summit, který se původně měl konat už loni, za „zlomový okamžik pro lidstvo“, evidentně se má situace lámat jen pro „spodních“ 7,7 miliardy lidí...
Fotogalerie |