Pondělí 20. ledna 2020, svátek má Ilona
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Novinářka Klicperová vyzývá české politiky: Zastavte Erdogana, páchá válečné zločiny

  Turecký prezident Erdogan | foto: Profimedia.cz

  Turecká armáda na povel prezidenta Erdogana vpadla do Sýrie, kde už začala provádět nálety. Údajně za cílem boje proti terorismu. Skutečným důvodem je ale útok na Kurdy, které Turci sice považují za teroristy, ale zbytek světa si je vědom toho, že právě oni se skutečnými teroristy dlouhodobě bojují. Místní civilisté už pochopili, že je situace extrémně vážná, a vzali raději nohy na ramena. Nejhoršího se obává i česká novinářka Lenka Klicperová, která v Sýrii žila a současnou situaci bedlivě sleduje.

  Novinářka Lenka Klicperová se svou kolegyní Markétou Kutilovou v roce 2015 vydaly knihu Islámskému státu na dostřel. Teď společně na sociální síti Facebook vyzvaly české politiky, aby zastavili tureckou agresi proti Kurdům v Sýrii.

  „Turecká armáda a její spojenci se chystají zaútočit na další kurdské oblasti v severní Sýrii. Syrské Kurdy považuje za teroristy a hrozbu pro tureckou bezpečnost. Pokud dojde k invazi turecké armády na kurdská území, bude to pro Kurdy znamenat katastrofu a počátek další války na Blízkém východě,“ uvádí ve svém příspěvku Klicperová.

  Podle ní existuje navíc reálná hrozba etnických čistek a také nuceného vysídlení Kurdů z jejich území.

  „Pod záminkou boje proti terorismu Turecko páchá válečné zločiny. Nyní Turecko plánuje převzít kontrolu nad zbývajícím územím Kurdů. Kurdové jsou ale právě ti, kteří (na rozdíl od Turecka) bojovali proti skutečným teroristům – Islámskému státu. V době, kdy kurdské jednotky YPG a YPJ za cenu obřích ztrát bojovaly s IS, se Turecko od přímého boje s džihádisty zcela distancovalo. Erdoganův režim ani neuzavřel hranice, přes které se do Sýrie dostalo víc než 20 tisíc džihádistů z celého světa. Zatímco Kurdové s nimi válčili, Turecko profitovalo z obchodu s Islámským státem,“ píše dále Klicperová.

  Erdogan chce podle Markéty Kutilové na kurdská území přesouvat arabské uprchlíky ze Sýrie. Míní, že toto rozhodně není správné řešení migrační problematiky, ale obyčejná etnická čistka, která povede k ještě větším problémům.

  „Kurdové, kteří přežijí, budou muset odejít. Destabilizuje to situaci ve válkou zkoušeném regionu. Erdoganovi jde o jediné – zabrat co nejvíce ze syrského strategického území a vymazat kurdský národ z mapy. Oslabení Kurdů znamená také další vážnou hrozbu – znovuzrození Islámského státu. Již včera začal první útok IS na město Rakka, bývalé centrum samozvaného chalífátu,“ dodává Klicperová.

  Ve čtvrtek odpoledne agentura Reuters informovala, že Erdogan prohlásil, že pokud se někomu nelíbí jeho invaze, nemá problém vypustit více než tři a půl milionu uprchlíků do Evropy.

  Klicperová poté Erdogana na svém Facebooku nepřímo přirovnala k Hitlerovi a zabrané syrské území k Sudetům.

  „Má (Erdogan) skutečně geniální plán. Zabere si kus území cizího státu a ještě si řekne Evropanům o peníze na jeho zvelebení. A celému tomu svinstvu se říká bezpečnostní zóna. Je to obyčejný zábor podstatného kusu Sýrie a celý svět na to kouká a říká si, že ho to vlastně nepálí. A naivně si myslí, že to bude Erdoganovi stačit a zbytek světa nechá na pokoji. Asi vám to něco připomíná, že? Takové kurdské Sudety,“ píše Klicperová.

  Fotogalerie

  Premium

  Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

  Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

  Premium

  Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

  Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

  Premium

  Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

  Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pondělí 20. ledna 2020, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz