jít naiDNES.cz

Novinářka Klicperová vyzývá české politiky: Zastavte Erdogana, páchá válečné zločiny

Turecký prezident Erdogan | foto: Profimedia.cz

Turecká armáda na povel prezidenta Erdogana vpadla do Sýrie, kde už začala provádět nálety. Údajně za cílem boje proti terorismu. Skutečným důvodem je ale útok na Kurdy, které Turci sice považují za teroristy, ale zbytek světa si je vědom toho, že právě oni se skutečnými teroristy dlouhodobě bojují. Místní civilisté už pochopili, že je situace extrémně vážná, a vzali raději nohy na ramena. Nejhoršího se obává i česká novinářka Lenka Klicperová, která v Sýrii žila a současnou situaci bedlivě sleduje.

Novinářka Lenka Klicperová se svou kolegyní Markétou Kutilovou v roce 2015 vydaly knihu Islámskému státu na dostřel. Teď společně na sociální síti Facebook vyzvaly české politiky, aby zastavili tureckou agresi proti Kurdům v Sýrii.

„Turecká armáda a její spojenci se chystají zaútočit na další kurdské oblasti v severní Sýrii. Syrské Kurdy považuje za teroristy a hrozbu pro tureckou bezpečnost. Pokud dojde k invazi turecké armády na kurdská území, bude to pro Kurdy znamenat katastrofu a počátek další války na Blízkém východě,“ uvádí ve svém příspěvku Klicperová.

Podle ní existuje navíc reálná hrozba etnických čistek a také nuceného vysídlení Kurdů z jejich území.

„Pod záminkou boje proti terorismu Turecko páchá válečné zločiny. Nyní Turecko plánuje převzít kontrolu nad zbývajícím územím Kurdů. Kurdové jsou ale právě ti, kteří (na rozdíl od Turecka) bojovali proti skutečným teroristům – Islámskému státu. V době, kdy kurdské jednotky YPG a YPJ za cenu obřích ztrát bojovaly s IS, se Turecko od přímého boje s džihádisty zcela distancovalo. Erdoganův režim ani neuzavřel hranice, přes které se do Sýrie dostalo víc než 20 tisíc džihádistů z celého světa. Zatímco Kurdové s nimi válčili, Turecko profitovalo z obchodu s Islámským státem,“ píše dále Klicperová.

Erdogan chce podle Markéty Kutilové na kurdská území přesouvat arabské uprchlíky ze Sýrie. Míní, že toto rozhodně není správné řešení migrační problematiky, ale obyčejná etnická čistka, která povede k ještě větším problémům.

„Kurdové, kteří přežijí, budou muset odejít. Destabilizuje to situaci ve válkou zkoušeném regionu. Erdoganovi jde o jediné – zabrat co nejvíce ze syrského strategického území a vymazat kurdský národ z mapy. Oslabení Kurdů znamená také další vážnou hrozbu – znovuzrození Islámského státu. Již včera začal první útok IS na město Rakka, bývalé centrum samozvaného chalífátu,“ dodává Klicperová.

Ve čtvrtek odpoledne agentura Reuters informovala, že Erdogan prohlásil, že pokud se někomu nelíbí jeho invaze, nemá problém vypustit více než tři a půl milionu uprchlíků do Evropy.

Klicperová poté Erdogana na svém Facebooku nepřímo přirovnala k Hitlerovi a zabrané syrské území k Sudetům.

„Má (Erdogan) skutečně geniální plán. Zabere si kus území cizího státu a ještě si řekne Evropanům o peníze na jeho zvelebení. A celému tomu svinstvu se říká bezpečnostní zóna. Je to obyčejný zábor podstatného kusu Sýrie a celý svět na to kouká a říká si, že ho to vlastně nepálí. A naivně si myslí, že to bude Erdoganovi stačit a zbytek světa nechá na pokoji. Asi vám to něco připomíná, že? Takové kurdské Sudety,“ píše Klicperová.

Fotogalerie

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Vezmeme vás na titulní stranu
Pondělí 21. října 2019, svátek má Brigita
EXPRES

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Černá kronika
  • Jen pro muže
  • Virál
  • Sport
  • Video
  • Telebrity
  • jít naiDNES.cz