Václav Klaus je letitým kritikem Evropské Unie a šlo tedy očekávat, že se vymezí i proti její snaze přijmout kvóty na povinné přijímání uprchlíků. V tom ostatně zastává stejný postoj, jako česká vláda. Postup exprezidenta proti imigrantům však nesouhlasem s politikou EU zdaleka nekončí.
V podpoře uprchlíků vidí pokleslou hru na solidaritu
Klaus prý nehodlá nečinně přihlížet a cítí potřebu být tím, kdo iniciuje boj proti uprchlíkům. Za podporou přijímání uprchlíků pak vidí vytváření falešného pocitu solidarity. Imigraci Klaus nepovažuje za lidské právo a v přijímání uprchlíků vidí sebevraždu Evropy.
Aktivitu Klause proti uprchlíkům iniciovala mimo jiné i petice českých vědců a akademiků, která varovala před extremismem a xenofobií. „Různé elitářské politické skupiny - skryté za fasádou vědců, akademiků či domnělých mravních autorit jsou vydávány za normu veřejného mínění,“ tvrdí Klaus. V reakci na to se rozhodl sepsat petici vlastní.
Petici proti uprchlíkům již podepsal Hitler, Stalin i kačer Donald
Na přednášce v Lysé nad Labem představil svou petici proti imigraci. Sám připojil první podpis a vyzval lidi, aby v podepisování pokračovali a podpisový arch šířili. „Říkali mi, prosím vás, udělejte něco, aby nezůstala jenom ona výzva našich kvazivědců a kvaziakademiků,“ tvrdí exprezident.
Petice se však stala terčem útoků lidí, kteří s protiuprchlickými postoji bývalého prezidenta nesouhlasí. Na podpisovém archu se začaly objevovat falešné podpisy osob jako Adolf Hitler, Vladimír Iljič Lenin, ale i strýček Skrblík a jeho synovec kačer Donald. Klaus toto považuje za útok na svobodu slova.
Populistické argumenty zhnusily Klausovy oponenty
„Není řešením lidstva, že by se začalo migrovat po celém světě a z laskavosti a z elementárních humánních principů by se každý imigrant ubytovával někde u nás,“ vyjadřuje se dále Klaus k uprchlické krizi. Svými výroky na úrovni nejvyhrocenějších internetových diskutérů pobouřil nejen část veřejnosti, ale i ostatní politiky.
„Pan Klaus není ani první, ani poslední politik, který se snaží populisticky k tomuto tématu přivázat, a bohužel asi budeme svědky i u jiných lidí než u něj, že budou v tomto trendu pokračovat,“ okomentoval Klausovo protiimigrační tažení ministr vnitra Milan Chovanec.
Ještě dál šel ve své kritice exprezidenta předseda TOP09 Karel Schwarzenberg. „Přiznávám, že z těch citovaných výroků a z té petice je mi hnusno. Je to hnus, jak čelní představitelé našeho národa straší a povzbuzují nenávist. To je nejhorší, co může politik dělat,“ říká a dodává, že Klause v EU beztak nebere nikdo vážně.