Kimova KLDR slaví narozeniny novými balistickými raketami

15. dubna 2017

Balistické střely nedají spát Američanům. | foto: Profimedia.cz

V KLDR je v sobotu velký svátek. Slaví se totiž 105. výročí narození zakladatele komunistického režimu Kim Ir-sena. Při té příležitosti se na Kim Ir-senově náměstí v Pchjongjangu koná vojenská přehlídka, které přihlíží také Kim Čong-un, vnuk „oslavence“. Při této výjimečné příležitosti také KLDR odhalila nové balistické střely, které se odpalují z ponorek.

Kim Ir-senovy narozeniny jsou v jeho domovině známé jako Den slunce a jsou velkým státním svátkem. Letos oslavy vyvolávají ve světě obavy vzhledem ke stále se vyostřujícímu vztahu KLDR a USA, který se velmi snadno může zvrhnout ve vojenský konflikt.

Kvůli opojení státním svátkem by KLDR mohla podniknout novou raketovou nebo jadernou zkoušku. Satelitní snímky naznačují, že místo, kde KLDR jaderné testy provádí, je pečlivě připraveno k dalšímu použití.

„Jsme připraveni odpovědět na jakýkoli jaderný útok vlastním jaderným útokem,” prohlásil na oslavě vysoký představitel komunistické strany KLDR Čche Rjong-he. Místní tisková agentura KCNA oznámila, že si je vláda jistá, že v případě potíží KLDR dokáže zlikvidovat americkou vojenskou základnu v Jižní Koreji, které se v zemi přezdívá „Velitelství Zla“, během několika minut.

Situace je tak velice napjatá. Donald Trump informoval, že Amerika nemá sebemenší problém preventivně zaútočit na KLDR, pokud se prokáže, že mají v plánu provést další jaderný výbuch. Severní Korea odpověděla výhrůžkou - pokud Donald Trump zaútočí, „nemilosrdně zpustoší Ameriku“. Čína KLDR důrazně doporučila, aby se vyhnuli jakýmkoli nepředloženostem, a Rusko svolává všechny zůčastněné strany, aby zasedli k jednacímu stolu a pokusili se spor vyřešit smírčí cestou.

Jak se zdá, nikdo nebere konflikt na lehkou váhu. Co ale tyto spory přinesou, se teprve ukáže.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 14:22 13. srpna 2017. Anketa je uzavřena.

  • 13
  • 10
  • 9
  • 8
  • 8
  • 7
Komentáře