jít naiDNES.cz

Mírotvorce Kim: S válečným nepřítelem chodí za ručičku jako Trump s Macronem!

Kim Čong-un a Mun Če-in působí jako staří přátelé. Od Trumpa s Macronem jsou k nerozeznání! | foto: koláž Expresu

Kim Čong-un se jako první severokorejský vůdce od roku 1953 vydal na půdu Jižní Koreje, aby vyjednal mír mezi oběma zeměmi. Se svým protějškem, prezidentem Mun Če-inem, dali na desítky let trvající konflikt zapomenout a počínali si jako snad nejlepší kamarádi. Jejich společné překročení hranic za ručičku by klidně mohlo konkurovat láskyplnému setkání Donalda Trumpa s Emmanuelem Macronem!

Dlouhá desetiletí spolu válčily, teď se však oběma Korejím blýská na mnohem lepší časy.

Oba jejich představitelé, severokorejský vůdce Kim Čong-un a jihokorejský prezident Mun Če-in, se totiž v půl třetí ráno našeho času sešli v demilitarizovaném pásmu mezi zeměmi, aby nastartovali jednání o vzájemném míru. O míru, který byl od konce korejské války v letech 1950 až 1953 něčím naprosto nepředstavitelným.

Korejská válka totiž v roce 1953 skončila pouhým příměřím a v podstatě se tedy dá říct, že spolu obě Koreje válčí stále. Jejich hranice většinou představují ploty s ostnatými dráty, které jsou střeženy po zuby ozbrojenými vojáky, či zaminovaná pole. Oba představitelé se proto sešli v malé demilitarizované vesničce Pchanmundžom.

A setkání to bylo více než zajímavé. Oba muži totiž ani zdaleka nepřipomínali klíčové představitele po desetiletí znesvářených zemí, ale spíše dva staré dobré kamarády. Mun Če-in vítal Kima s otevřenou náručí, došlo na objetí, držení se za ruce i na zasazení borovice míru. Oba muži si během celého jednání s úsměvem pochlebovali.

Kim Čong-un a Mun Če-in působili jako staří přátelé.

Kim Čong-un a Mun Če-in působili jako staří přátelé.

„Jsem nadšený, že se setkáváme na tomto historickém místě. Je dojemné, že jste došel až k demarkační linii, abyste mě osobně uvítal,“ řekl nejprve Kim Čong-un, na což Mun Če-in opáčil: „Setkat se na tomto místě bylo vaším velkým rozhodnutím.“

A vlídná slova obou představitelů svých zemí pokračovala po celou dobu jednání. „Nyní začínají nové dějiny. Věk míru od počátečního historického bodu,“ napsal třeba Kim Čong-un, jindy muž s cejchem chladnokrevného diktátora, do návštěvní knihy Mírového domu.

Představitelé obou Korejí rozhodně nepůsobí jako muži, kteří mezi sebou vedou...

Představitelé obou Korejí rozhodně nepůsobí jako muži, kteří mezi sebou vedou válku.

Velkého posunu ve vztahu obou zemí si pak všimla i stanice BBC, která upozornila na to, že severokorejská státní televize vůbec poprvé nazvala Mun Če-ina „prezidentem“. Až doteď přitom v zemi Jižní Koreu neuznávali jako samostatnou republiku a vždy ji nazývali například „jižní Koreou“ s malým „j“ či „jižní částí Koreje“.

Jako Trump s Macronem

Počínání představitelů obou Korejí až nápadně připomínalo návštěvu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v Bílém domě, kterou započal před dvěma dny.

I Trump s Macronem se dlouze drželi za ruce.

I Trump s Macronem se dlouze drželi za ruce.

Spolu se svým protějškem Donaldem Trumpem světu opět ukázali, jak vřelý vztah mezi sebou mají. Jejich setkání provázelo neustálé chytání se za ruce, objímání a došlo dokonce i na polibek. Když také Macron do Bílého domu dorazil, Trump mu kamarádsky ze saka smetl údajně lupy z vlasů a oznámil, že nyní už je jeho „mimořádný přítel perfektní“.

Ačkoliv jsou obě Koreje desítky let ve válečném stavu, jejich představitelé působili stejně jako Trump s Macronem, kteří po dlouhá léta vystupují jako velcí přátelé. Posuďte sami.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 14:51 sobota 25. srpna 2018. Anketa je uzavřena.

 • Haha
  7
 • Super
  6
 • Cože
  6
 • Trapas
  6
 • Sladký
  6
 • Tvl
  6
Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Komentáře