jít naiDNES.cz

Kim jede bomby, naštěstí ne jaderné: Na bílém koni uhání krajinou jako Trávníček

Severokorejský diktátor Kim Čong-un (35) přerostl ruského prezidenta Vladimira Putina. Ne snad, že by jeho inženýři vynalezli zázračný preparát, díky němuž by přes noc vyrostl a na další státníky by koukal z výšky. Stačilo vyhoupnout se do sedla a bylo to! Agentury bohužel nepřinesly snímky, kterak se na koně dostal, i tak jde o velmi působivou podívanou!

Zatímco v Česku si na Martina na bílém koni musíme ještě nějaký ten pátek počkat, severokorejský vůdce Kim Čong-un už se dočkal. Nelenil proto a vydal se na nejvyšší horu Severní Koreje, Pektusan.

A protože procházet se sněhem by bylo příliš obyčejné, nedůstojné hlavy státu a národem milovaného vůdce, nehledě na to, že by vládce KLDR s výškou 170 centimetrů tolik nevynikl, vydal se na vrchol na švarném bílém koni. 

Hora Pektusan pro Kim Čong-una hodně znamená už proto, že se podle legendy na tomto místě narodil jeho otec Kim Čong-il, je také důležitou součástí historie a pro Korejce má až posvátný význam.

„Jízda na koni u Pektusanu je významnou událostí v historii korejské revoluce,“ komentovala severokorejská státní agentura KCNA.

„Byli jsme svědky velkého okamžiku plného radostných emocí, proto jsou jeho nejbližší spolupracovníci přesvědčeni, že severokorejský vůdce učiní krok, který znovu ukáže velkou sílu jeho země a bude znamenat vývoj v korejské revoluci,“ citovala agentura Reuters oficiální prohlášení. 

Zahraniční analytici a odborníci na severokorejský režim tuto cestu považují za symbolický nesouhlas.

„Jde o vyjádření symbolického vzdoru,“ uvedl Joshua Pollack z Middleburského institutu mezinárodních studií v Monterey v Kalifornii. Severokorejský vůdce podle něj podtrhuje rozhodnutí postavit se mezinárodním sankcím a tlaku ohledně vývoje jaderných zbraní a balistických střel. Zároveň může gesto přinášet jistá očekávání jeho politických kroků do příštího roku.

Vedle Kim Čong-una v sedle by jistě zbledl závistí i Pavel Trávníček, který zazářil v legendární pohádce Tři oříšky pro Popelku.

Diktátor, který se na koni pasoval do role neohroženého akčního hrdiny, inspiruje řadu návrhářů a designérů. Lidé po celém světě si tak mohou pořídit oblečení s jeho motivem, často se jedná o velmi zdařilé a vtipné kousky...

Fotogalerie

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat