Mírotvorce, nebo tyran? Rozzuřený Kim nechal popravit generála sprškou 90 ran

Už to vypadalo, že si severokorejský diktátor Kim Čong-un sloupává nálepku nemilosrdného tyrana. Teď ovšem opět dokázal, že označení „mírotvorce“ je pro něj opravdu stále jen posměšným a ironickým přívlastkem. Vůdce KLDR nechal smrští devadesáti ran popravit generálporučíka svojí armády za to, že rozdával větší příděly jídla vojákům a jejich rodinám! A jaderný arzenál, který slíbil zlikvidovat? Ten prý Kim zvesela renovuje!

Sotva odezněl nedávný summit vůdců KLDR a USA, už se začíná ukazovat, že s mírovou revolucí v Severní Koreji to příliš žhavé nebude. Kim Čong-un si přátelskou schůzkou s Donaldem Trumpem a předtím i jihokorejským prezidentem Mun Če-inem sice začal získávat nálepku mírotvorce, teď ale znovu popustil uzdu svým tyranským sklonům.

Jak informoval server Daily Maily, Kim nařídil popravu vysoce postaveného vojenského důstojníka, generálporučíka Hjona Ču-songa. Odůvodněním je údajné zneužívání moci, napomáhání nepříteli a jednání proti režimu. Ačkoliv se podle toho zdá, že snad generál organizoval vzpouru, ve skutečnosti jen poskytoval větší dávky jídla a pohonných hmot svým vojákům.

„Zločinu“ se měl dopustit v dubnu a údajně proto, že počítal s větší finanční volností vzhledem k chystanému rušení jaderného programu. Celkem vojákům a jejich rodinám poslal tunu paliva, více než půl tuny rýže a 750 kilogramů kukuřice.

Kim Čong-una prý generálův čin dopálil, začal zuřit a právě v afektu ho pak odsoudil k smrti. Jeho jednání označil za vlastizradu a porušení jedné z deseti zásad pro vytvoření ideologického systému a nechal ho popravit rovnou v budově vojenské akademie v Pchjongjangu. Devět členů popravčí čety na Hjona Ču-songa vypálilo devadesát ran.

Jaderný program pokračuje

Světová média si navíc všímají ještě jedné věci, která úplně nekoresponduje s obrazem k míru se obracející KLDR. Ačkoliv Kim Čong-un slíbil její denuklearizaci, satelitní snímky ukazují, že v zemi probíhá zlepšování infrastruktury v jaderném středisku v Jongbjonu. Konkrétně jde o rekonstrukci reaktoru produkujícího plutonium a výstavbu různých podpůrných zařízení.

Část veřejnosti se sice uklidňuje tím, že jde o dlouhodobě probíhající práce, které na slib denuklearizace nemají vliv. Jiní jim ale oponují, že vylepšování jaderných zařízení je jasnou ukázkou toho, že Severní Korea nebere deaktivaci jaderného arzenálu ani trochu vážně.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:50 sobota 27. října 2018. Anketa je uzavřena.

  • 325
  • 301
  • 272
  • 236
  • 11
  • 9