Válka tajných služeb: 5 otazníků v kauze unesených Čechů v Libanonu

  • Mezi českými špióny se rozpoutala válka
  • Jejich důsledky mohou být fatální pro bezpečnost ČR
  • Vše kvůli případu 5 unesených Čechů v Libanonu
  • Padly tajné služby do připravené léčky Libanonce Alího Fajáda?
Kolem kauzy pětice unesených Čechů vyvstává stále více nesrovnalostí. Akce je prý nešťastným výsledkem rivality českých tajných služeb.Podle některých jde o spiknutí a selhání české rozvědky. Kolem případu visí mnoho nezodpovězených otázek a pochybností, Expres vám v tom udělá pořádek.

Poslední hodiny zbývají, než budou advokát Jan Švarc (hlavní organizátor cesty), armádní expert Martin Psík, překladatel Adam Homsi a dva novináři, Pavel Kofroň a Miroslav Dobeš propuštěni na svobodu. Kdo a proč tyto muže nasměroval do údolí Bikáa u syrských hranic, vysoce nebezpečné oblasti? Jak jejich zmizení souvisí s případem obchodníka a spolupracovníka libanonské rozvědky Alím Fajádem? Jakou roli v něm sehrál konflikt tajných služeb?

1. Byla to dokonale připravená past?

První otázka je, proč k únosu došlo a proč je teď pustili? Jednou z nejvýraznějších teorií je ta související s obchodníkem se zbraněmi Alím Fajádem. Ten sedí v českém vězení a má být vydán do USA. Podle některých informací, měl být únos vykonstruovaný, aby si Libanonci vytvořili páku a Fajáda co nejrychleji dostali na svobodu. Zjednodušeně šlo léčku, do které měly padnout české tajné služby.

2. Jak v tom vlastně Fajád figuruje?

Oficiální zdroje trvají na svém - o Fajáda nejde a žádná výměna neproběhne. Tak jak to, že je mezi unesenými Čechy advokát Jan Švarc, Fajádův český právník? Tady něco nesedí. Server Neovlivni.cz přinesl informaci, že ÚOOZ v současnosti vyšetřuje důstojníky, kteří rozhodovali o zapojení Martina Psíka do akce. Psík je armádní pracovník, jeho identitu jako první prozradily libanonské zdroje přes tamní noviny, označily jej za pracovníka českých bezpečnostních složek. Měli prý jednat přímo s Fajádem.

Fotogalerie

3. Je to výsledek dětinské přetahované tajných služeb?

Další teorií je, že by k celé situaci vůbec nedošlo nebýt rivality mezi civilní a vojenskou rozvědkou. Celou věc měla odstartovat nabídka spolupráce s libanonskou rozvědkou a pomoci při hledání českého kuchaře, který zmizel v Libyi.
Civilní rozvědka, spadající pod ministra vnitra Chovance, to prý odmítla s tušením, že jde o lest. Ta vojenská ale chtěla na nabídku přistoupit, a tak vyslali zástupce, Martina Psíka, spolu s čtyřčlenným doprovodem. Výsledek: 16. července 2015 všech pět zmizelo.

4. Co tam dělali dva regionální novináři?

Reportéři Pavel Kofroň a Miroslav Dobeš oba pracují v Jindřichohradecké televizi. Její vysílání je možné chytit jen v jindřichohradecké kabelové síti. Jak se dva v podstatě neznámí reportéři připletli k takovéhle akci? Možná měli zaujmout pozice očitých svědků, jejichž prohlášení později nepůjde zpochybnit - přece tam osobně byli a přece jsou to novináři, i když jen regionální.

5. Kdo všechno v tom má prsty?

Pokud skutečně šlo o chybu v komunikaci mezi rozvědkami a zpackaný pád do pasti, kdo je za to zodpovědný? Tvrdí se, že jediný, kdo byl pro výměnu, byla armádní tajná služba, zbytek zástupců bezpečnostních složek obchod odmítal, a to především kvůli udržení dobrých vztahů se Spojenými státy. Vojenskou rozvědku měla ve finále prosadit svou díky podpoře ministra spravedlnosti Roberta Pelikána.

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 11:27 pátek 3. června 2016. Anketa je uzavřena.

  • 8
  • 8
  • 8
  • 7
  • 6
  • 6