Celá hidžábová kauza začala v roce 2013, kdy si mladá azylantka Ayan Jamaal Ahmednuurová, která do Česka ze Somálska uprchla poté, co měla být proti své vůli provdána, a protože byla svobodná matka, stěžovala na ředitelku střední zdravotnické školy, kterou měla navštěvovat, protože jí prý měla napřed nutit, aby si sundala hidžáb, a poté se jí údajně snažila přimět, aby podepsala formulář o ukončení studia.
Ředitelka školy Ivanka Kohoutová ovšem oponuje, že k žádnému podobnému jednání z její strany prý nedošlo, ani dojít nemohlo, protože se dívka nikdy nestala formální studentkou školy. V daném termínu prý neodevzdala potvrzení o povolení k pobytu, které je nutné pro přijetí ke studiu.
Dívka ovšem nadále trvá na tom, že ředitelka školy nepřistoupila ani na její nabídku kompromisu, že si bude při výuce zahalovat pouze krk, nikoli vlasy. Po škole tak požadovala veřejnou omluvu a odškodné ve výši 60 tisíc korun.
Soud na Praze 10 již jednou dívčin požadavek zamítl, s ohledem na to, že v době, kdy k incidentu mělo dojít, nebyla dívka oficiálně studentkou školy kvůli nedodanému potvrzení o pobytu.
K úternímu odvolacímu soudu dorazilo velké množství lidí, kteří se rozhodli ředitelku Ivanku Kohoutovou podpořit. Donesli si různé transparenty, především s protiislámskými gesty. Mezi nimi byli také dva kandidáti na prezidenta, aktivistka Jana Yngland Hrušková a skladatel Petr Hannig. Došlo také na zpěv hymny a skandování protiislámských hesel.
Odvolací soud ani tentokrát dívce nevyhověl ze stejného důvodu, jako soud předchozí – nedoložila prý povolení k pobytu a nebyla tedy studentkou školy. Řada lidí, kteří se studentkou souhlasí, vyčítají soudu, že se záměrně vyhýbá té nejzásadnější otázce, totiž zda může škola zakázat nosit pokrývku hlavy z náboženských důvodů. Kohoutová totiž sdělila, ačkoli popírá, že by dívce v něčem bránila, že nošení jakékoli pokrývky hlavy ve škole pokládá za nespolečenské.
Fotogalerie |