jít naiDNES.cz

Glosa: Někdo přes noc umyl Karlův most a je to vlastně dost špatná zpráva

Restaurátoři pracovali na očištění jen jeden den, skončit měli za tři týdny. | foto: ČTK

Rozhodně tedy pro ty, kdo se chystali mít zakázku od města a chtěli na tom pracovat měsíc.

Dva turisté z Německa, říkejme jim třeba dva Bobíkové Patlalové, před pár dny vyrazili do Prahy na koncert a nenapadlo je po pár pivech nic lepšího než dát průchod svým uměleckým sklonům, trefněji řečeno svému absolutnímu výtvarnému netalentu skloubenému s idiocií, a posprejovali jeden z pilířů Karlova mostu, protože prý nevěděli, že se jedná o významnou kulturní památku.

Pomineme-li, že se jedná o lež jako věž a kluci chtěli mít spíše hrdinské foto na Instagram, jak to tady v Praze celé kultuře natřeli (doslova), je těžko si představit, jak si mohli myslet, že s takovou výmluvou uspějí, neboť Karlův most byste nepoznali, leda pokud jste nový živočišný druh a teprve čekáte na to, až vás vědci objeví.

Karlův most

Každopádně oba dostali peněžité tresty, roční podmínku a pětileté vyhoštění z Česka, tím ale eskapáda jedné z pražských nejslavnějších památek nekončí.

Čištění pilíře mostu se ujali restaurátoři, kteří s tím začali v sobotu a skončit měli za tři týdny, 15. srpna, jenže ze soboty na neděli se zjevil neznámý Viktor Čistič a celý pilíř umyl tak, že po ohyzdném nápisu dvou „umělců“ není ani stopy.

Což je dobrá zpráva a vlastně není. 

Karlův most

Technická správa komunikací totiž na čištění mostu vypsala zakázku a navíc se celé čištění schvalovalo s památkáři z pražského magistrátu a generálního ředitelství Národního památkového ústavu, kde se ještě ke všemu prováděl rozbor použitých sprejů.

Ergo na most se ještě ani nesáhlo a už to stálo dost rozpočtových peněz a úředničiny, protože zakázka pro restaurátora Jana Mjartana, který měl most očistit, rozhodně nebyla zadarmo, rozhodovala o tom komise a mělo to trvat docela dlouho, zatímco během jedné noci vzal neznámý dobrodinec hadr a kýbl a most umyl bez zakázky, bez odměny, bez úředníků a bez padesáti orazítkovaných povolenek od magistrátu.

To není dobré.

Dobré to určitě není pro pověst neefektivních a předražených úřadů, které se o památky starají, protože to vyvolává otázku, co všechno se dalo takhle jednoduše a levně udělat, zatímco se navenek vyvolává dojem, že se jedná pomalu o stejně náročnou a drahou operaci jako vypuštění sondy na Mars.

Karlův most

Památkáři a zástupce TSK teď budou tedy, aby alespoň něco dělali, zkoumat, zda se nepoškodil tímto laickým očištěním kámen, ale vzhledem k tomu, že zmíněný pilíř se nachází na místě, kde snad každou noc můžete potkat u něj a na něj močící opilce, a je vystaven neustálému působení přírodních živlů, je to spíš teď už jen takové úsměvné plácnutí do vody.

Ve zkratce tahle guerilla akce neznámého umývače vysílá jen jeden jediný signál a kontrola kamene po omytí to ještě umocňuje.

Fotogalerie

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat