jít naiDNES.cz

Pospíšil sedí na dvou židlích, ať TOP 09 vede Czernin, říká Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg má jasno. TOP 09 by měl vést senátor Tomáš Czernin. | foto: Profimedia.cz

Do podzimního boje o post šéfa TOP 09 má Jiří Pospíšil prvního vyzyvatele. Stal se jím senátor Tomáš Czernin. Ten by rád zvýšil voličskou přitažlivost a politickou váhu strany unikátním programem proevropské konzervativní strany. Podporu mu kromě zástupů voličů vyjádřili i bývalí předsedové strany Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg.

Východočeská krajská organizace TOP 09 před pár dny představila kandidáta na předsedu strany proti Jiřímu Pospíšilovi. Je jím senátor Tomáš Czernin. 

„Chci zvýšit voličskou přitažlivost a politickou váhu TOP 09 jejím unikátním programem proevropské konzervativní strany. Chci se soustředit na zásadní priority České republiky. V době postbabišovské budeme muset dohnat stagnaci ve všech oblastech modernizace a konkurenceschopnosti země, které vláda zanedbala,“ napsal na svůj profil politik, který se ve „svém“ kraji těší velké oblibě.

Podporu má i v osobě Karla Schwarzenberga, který sice vyzdvihl zásluhy aktuálního šéfa Jiřího Pospíšila, zároveň ale pojmenoval i jeho slabé stránky. „Bohužel se nerozhodl, jestli chce působit v Praze, nebo v Bruselu. Obojí zároveň, jak jsem mu marně svého času jasně říkal, není možné dělat úspěšně a poctivě. Výsledek tudíž je, že se mu postavil jiný kandidát,“ nechal se poslanec.

„Tomáše Czernina znám od jeho mládí a směle mohu tvrdit, že za jeho charakter ručím. Svědčí pro něj jeho obliba ve vlastním kraji. Přesvědčivě si tam odpracoval svůj senátorský mandát a stal se velmi respektovanou osobností. Je to člověk, který mě nikdy nezklamal a za kterého bych opravdu dal ruku do ohně,“ chválí si Pospíšilova protikandidáta Schwarzenberg.

V čele strany si ho velmi dobře umí představit i Miroslav Kalousek. „Bude to úspěšný předseda úspěšné parlamentní strany. Plně mu důvěřuji a jsem připraven mu být zcela k dispozici,“ uvedl.

Czernin pochází ze šlechtického rodu Černínů, který se v české historii objevuje od 12. století. Po sametové revoluci žil krátce ve Vídni, v roce 1992 se vrátil do Česka, aby otci pomohl spravit zámek Dymokury na Nymbursku. Ten byl rodině vrácen po pádu komunistického režimu. 

Je členem řádu maltézských rytířů, je aktivní také v charitativní činnosti. V letech 1998 až 2006 se pohyboval v komunální politice jako nestraník za KDU-ČSL, v roce 2009 vstoupil do nově vzniklé TOP 09. Osm let nato se stal místopředsedou strany. Od roku 2017 je senátorem za okres Jičín.

Fotogalerie

Komentáře

Mohlo by vás zajímat