Jazykovědec Oliva: Zeman je reprezentant póvlizace, kvůli vulgaritám ho lidé volí

Karel Oliva promluvil i o slovníku prezidenta Miloše Zemana. | foto: Profimedia.cz

Prezident Miloš Zeman je znám tím, že neříká ne vulgaritám! Podle jazykovědce Karla Olivy, který v letech 2003–2016 působil coby ředitel Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR, hlava státu mluví vulgárně schválně a oslovuje tak své voliče. Zároveň Oliva Zemana označil za jakéhosi reprezentanta takzvané póvlizace.

„Myslím, že třeba pan prezident,“ sdělil v pořadu Štrunc! Oliva, který tak odpověděl moderátorovi na otázku, kdo je reprezentantem póvlizace v české politice.

A Karel Oliva se rázem pustil do kritizování slovníku prezidenta České republiky. Podle Olivy Zeman svou vulgaritou dává signál, že Češi zas tak kulturním národem nejsou.

Kromě vulgarit vadí Olivovi na Zemanovi jakýsi obecný tón, kterým se prezident „nevyjadřuje s dostatečnou úctou ke svým posluchačům“.

„On možná mluví k těm dvěma milionům osmi set tisícům svých voličů, ale ne k celým deseti milionům,“ sdělil Karel Oliva.

Známý jazykovědec Karel Oliva.

Známý jazykovědec Karel Oliva.

„To není věc nějakých politických obsahů, ty nechci komentovat. On by ale měl, stejně jako každý jiný, kdo mluví ve veřejném prostoru, mít na paměti, že by se měl vyjadřovat češtinou, která je spisovná a blíží se standardu,“ pokračoval dále známý jazykovědec, podle kterého tento styl mluvy prezident Zeman zvolil cíleně.

„On tak mluví, protože si tak získává srdce a volební hlasy svých podporovatelů. Ti lidé, kteří jsou takto nastavení, si řeknou, že on je náš. On mluví stejně jako my,“ zakončil Karel Oliva.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 7:06 sobota 6. října 2018. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  49
 • Super
  28
 • Haha
  11
 • Cože
  7
 • Sladký
  7
 • Tvl
  6
Komentáře

Mohlo by vás zajímat