Sobota 11. července 2020, svátek má Olga
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Amatérismus, pak tutlání. Koronavirus měl uniknout z laboratoře a USA prý mají důkazy

  Podle vlády Spojených států koronavirus unikl z wuchanské laboratoře. | foto: Internet

  Rozšířil se koronavirus do světa z wuchanského trhu se zvířaty, nebo z tamní laboratoře? Americká vláda jde té čínské tvrdě po krku a snaží se dokázat druhou variantu. Pravda je, že skutečně existuje řada indicií, které na ni ukazují. Ať už jde o záhadnou fotku z laboratoře, či mizející novináře a evidentní snahu Číny vše tutlat.

  Žádný „mokrý trh“ se zvířaty, koronavirus unikl rovnou z laboratoře! Spojené státy udeřily na Čínu a čím dál hlasitěji ji označují za viníka současného stavu ve světě. 

  Americký ministr zahraničí Mike Pompeo prý posbíral dostatek důkazů ke tvrzením, která v posledních dnech vysílá do světa prezident Donald Trump. Tedy že smrtící virus skutečně z wuchanské laboratoře unikl. Podle Pompea však nemá jít o záměrný únik, ale spíše o nedopatření.

  Ministr se také nechal slyšet, že Čína mnohem více usilovala o to, původ koronaviru i jeho povahu utajit, než aby varovala svět.

  Zprávu podporuje i několik podivností, které se kolem Číny a koronaviru za poslední týdny vyrojily. Jednou z nich je třeba fotografie pořízená přímo ve wuchanské laboratoři, kde je uskladněno přibližně 1500 virových kmenů, a to i včetně netopýřího koronaviru. Fotografie ukazuje neprofesionální podmínky, které v laboratoři panují. Mrazák, do něhož pracovnice ukládá vzorek, má odlepující se těsnění.

  Fotografie se objevily v březnu na Twitteru, byly ale urychleně smazány. Jak se ukázalo, jde o snímky pořízené už v roce 2018, kdy americké velvyslanectví v Číně varovalo vládu, jaké podmínky ve wuchanské laboratoři panují. Upozornilo tehdy, že by některý z virů mohl z laboratoře uniknout.

  Fotografie původně zveřejnil server China Daily, záhy je ale stáhl.

  Fotografie původně zveřejnil server China Daily, záhy je ale stáhl.

  Další z řady podivností je série zmizení hned několika lidí, kteří o průběhu epidemie v Číně informovali svět. Ať už je řeč o lékařce, která na koronavirus upozornila jako první, několika blogerech, či trojici novinářů, z nichž se jeden objevil až po dvou měsících. A o době, kdy o něm nikdo nevěděl, řekl pouze tolik, že se k němu policie chovala slušně.

  Že Čína moc dobře věděla o tom, jak nebezpečný koronavirus je, přestože o něm zarytě mlčela a mlžila, svědčí zpráva jiného amerického ministerstva, toho pro vnitřní bezpečnost. To ve zprávě uvedlo, že čínská vláda v lednu rapidně snížila vývoz a naopak zvýšila dovoz zdravotnických pomůcek, především roušek a plášťů.

  „Čína podle zprávy v lednu zvýšila import chirurgických roušek o 278 procent, chirurgických plášťů o 72 procent a chirurgických rukavic o 32 procent,“ napsal server Politico, který se ke zprávě dostal.

  „Ve stejné době srazila globální export řady lékařských výrobků: chirurgické rukavice o 48 procent, plicní ventilátory o 45 procent, intubační sady o 56 procent, teploměry o 53 procent a bavlněné tampony o 58 procent,“ píše dále server.

  Podle ministerstva Čína mlžila a zároveň navyšovala dovoz a snižovala vývoz zdravotnického materiálu proto, aby si mohla vytvořit zásoby.

  Jak je známo, ve spoustě zemí světa právě takový materiál chybí.

  Fotogalerie

  Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

  Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

  Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

  Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

  VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

  Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Sobota 11. července 2020, svátek má Olga
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz