Pátek 3. dubna 2020, svátek má Richard
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Kupuje pražský magistrát zajíce v pytli? Chce roušky z Turecka, obsah krabic ale nezná

  Čtvrteční jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy mělo rychlý průběh. Zastupitelé nepotřebovali ani dvě hodiny a ve speciálním režimu všechno „sfoukli“ rekordně rychle. Zasedání se zúčastnila jen polovina zastupitelů a ti, kteří byli na místě, museli mít ochranné pomůcky. A právě všudypřítomné roušky několikrát vyvolaly zmatek, když se politici navzájem v poloprázdném sále hledali. I ve zkráceném formátu však pro Pražany zazněla jedna velmi podstatná informace. Magistrát schválil nákup 3 milionů roušek a 500 tisíc respirátorů z Turecka a Indie. Jenže veselí rázem opadlo, když i zastupitelé přiznali, že vůbec nevědí, jak objednávka dopadne.

  Ještě včera magistrát vyzýval všechny občany, aby sledovali zastupitelstvo raději online, než aby se ho chtěli účastnit osobně. A mělo to své opodstatnění. Kvůli bezpečnostním opatřením vyměnili politici maraton, který často končí až pozdě v noci, za necelé dvě hodiny, přičemž část jednání se zastupitelé v sále kvůli rouškám jen hledali.

  Zdeněk Hřib opakovaně v médiích a na sociálních sítích kritizoval postup české vlády při zajišťování ochranných pomůcek. Veřejné jednání zastupitelstva však ukázalo, že problémy nemá pouze vláda, ale vedení hlavního města už dva týdny shání roušky po celém světě. Bez úspěchu.

  „My se snažíme už druhý týden zajistit ochranné prostředky po světě. Měli jsme objednané letadlo do Číny. Měli jsme objednávku z Ameriky, ale Amerika se rozhodla, že není možné nechat vycestovat žádné ochranné prostředky ze země. Teď jednáme s Tureckem,“ řekl náměstek pro životní prostředí a bezpečnost Petr Hlubuček.

  Praha má stejné problémy jako další města a státy ve světě, které pociťují nedostatek roušek a respirátorů pro své občany.

  A přestože Praha doposud nedokázala dokončit žádnou ze zmíněných velkých objednávek, pustil se primátor Hřib do Ministerstva zdravotnictví, které zkritizoval právě za neschopnost prostředky zajistit.

  Zatímco vláda České republika oznámila, že z Číny přiveze desítky milionů roušek, respirátorů a dalšího potřebného vybavení, Praha se rozhodla jít jinou cestou a nově oslovila Turecko a Indii.

  „Zastupitelstvo právě posvětilo náš plán nakoupit 3 miliony roušek a 500 tisíc respirátorů, které by měly dorazit v následujících dnech. Distribuovat je následně budeme nejen pracovníkům první linie IZS, sociálních služeb, zdravotníkům, ale i veřejnosti,“ napsal po skončení zastupitelstva na svůj Twitter Hlubuček.

  15. jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy se neslo v duchu obav před...

  Jenže lidé se začali ptát na podrobnější informace k objednávce a ukázalo se, že ne vše je tak růžové, jak by se mohlo zdát.

  „Měly by (roušky) dorazit během následujících dní, pokud vše půjde podle plánu. (...) Situace v tranzitu je teď jako na Divokém západě, tak to bohužel je,“ začal veřejně pochybovat i samotný primátor.

  Novináři se navíc Hlubučka ptali na další podrobnosti, například o jaký typ roušek a respirátorů se jedná, když už zastupitelé schválili tuto mnohamilionovou objednávku.

  „Poptávka je taková, že budeme rádi za cokoliv,“ zněla stručná náměstkova odpověď.

  Snad se Praha této objednávky skutečně dočká, zároveň držme zastupitelům palce, aby v objednaných krabicích z Turecka a Indie skutečně bylo takové vybavení, jež lidem, kteří nasazují své zdraví v první linii, skutečně pomůže.

  Fotogalerie

  Premium

  KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

  Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

  Premium

  Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

  Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

  Premium

  Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

  Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 3. dubna 2020, svátek má Richard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz