Pátek 29. května 2020, svátek má Maxmilián, Maxim
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Pražský taxikář bojuje o čas. Selhávají mu ledviny i plíce, slíbený lék Američané nedodali

  Koronavirus | foto: Twitter Armády ČR

  Že je zdravotní stav pražského řidiče Uberu vážný, už minulý týden oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO), ale zdálo se, že po sérii špatných zpráv by mohlo být lépe. Americká firma Gilead schválila, aby muž mohl dostat experimentální lék remdesivir, který už několika pacientům s onemocněním covid-19 zachránil život. Lék měl být na cestě do Prahy už minulý týden, nyní primář ze Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) Jan Bláha přiznává, že lék je neznámo kde. Taxikáři dochází čas, nejenže za něj musejí dýchat přístroje, ale začaly mu kolabovat ledviny. Pokud by byla u muže nutná dialýza, lék by už lékaři nemohli použít a šance na jeho záchranu by se tak ještě zmenšily.

  Možnost využít experimentální lék remdesivir muselo dočasně povolit Ministerstvo zdravotnictví ČR a následně bylo třeba vyčkat, zda americká firma konkrétnímu pacientovi lék skutečně zašle. Podle mluvčí fakultní nemocnice Marie Heřmánkové společnost potvrdila, že do České republiky lék odeslala už minulý týden. Od pátku o něm lékaři nemají žádné informace.

  Americká firma Gilead Sciences, která remdesivir vyvinula, navíc už přestala povolení k pokusné léčbě udělovat, protože je zájem enormní. Výjimku nyní dostaly jen těhotné ženy a děti.

  Pro pražského taxikáře může být remdesivir jednou z posledních šancí na záchranu, není proto divu, že se všichni jeho blízcí a rodinní příslušníci ptají, kdy už konečně lék do Prahy dorazí.

  „Mrzí mě, že vám nemohu odpovědět, ale tuto informaci nemám. Prosím obraťte se na VFN, která by měla být informována první přímo od naší centrály v zájmu maximální rychlosti komunikace i doručení,“ uvedl generální ředitel firmy Gilead ČR Pavel Březina.

  Jenže nemocnice ani po několika dnech žádné informace nemá a sama přiznává, že nemůže dělat nic jiného než čekat, zda lék dostane, a zároveň doufat, že ho dostane včas.

  „Protestují mu ledviny, pomalu odcházejí, ale na dialýzu to ještě není. Jenomže kdyby přišel ten lék a on už by měl dialýzu, už mu ho podat nemohou, takže teď nám jde spíš o čas, aby ten lék byl tady co nejdříve, aby mu ho mohli poskytnout, když to slibovali,“ sdělila své obavy TV Prima manželka nemocného taxikáře Michaela.

  Primář kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice Jan Bláha přiznal, že sám neví, kde se lék ztratil a proč jej nemocnice ještě nemá k dispozici.

  Počet mrtvých v Itálii stále roste, tamní orgány situaci podcenily.

  Plicní ventilace pomáhají člověku dýchat, když už to jeho vlastní plíce nedokážou.

  „Abychom ten lék mohli získat, museli jsme zadat informace o pacientovi do registru. Podání bylo schváleno, dostali jsme od nich potvrzení, že lék bude pacientovi dodán. Jsou ochotní nám ho dát, protože chtějí pomoci. Ale jde to úplně mimo jakoukoliv standardní cestu. Česká republika není součástí studií, které ověřují jeho fungování. Žádnou další informaci o léku v tuto chvíli nemáme,“ řekl primář pro Seznam Zprávy.

  Lékařům za jejich snahu děkoval také syn nemocného taxikáře Marek Markovič. Ten lék popsal jako jednu z posledních nadějí, které jeho otci ještě zbývají.

  Původně bylo rodině slíbeno, že muž dostane lék v následujících hodinách, protože je již na cestě a jeho podání je snadné. Nyní už čeká téměř týden a situace je stále zamotanější.

  Lékaři zároveň upozorňují, že i přes velmi slibné výsledky není možné remdesivir vnímat jako „zázračný lék“, protože v tuto chvíli je stále ještě experimentální a odborníci ho musejí podrobit řadě testů.

  Nejedná se o žádnou novinku, původně měl lék sloužit jako zbraň proti ebole. Podle Světové zdravotnické organizace je remdesivir v tuto chvíli ten nejvhodnější kandidát k testování. V minulosti byl účinný na SARS i MERS, tedy nemoci, které rovněž způsoboval koronavirus.

  Fotogalerie

  Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

  Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

  Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

  Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

  Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

  Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 29. května 2020, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz