Chtěl, aby se Britové nakazili, teď o ně má strach. Boj o život Johnsona změnil

V polovině března britský premiér Boris Johnson čelil kritice za to, že není dostatečně přísný při ochraně Britů před koronavirem. Hospody byly plné lidí, školy Johnson odmítal zavřít, a to i když obětí stále přibývalo. Zlomovým bodem byla až chvíle, kdy se premiér sám nakazil koronavirem a vše došlo tak daleko, že musel být převezen na jednotku intenzivní péče, kde musel dostávat kyslík. Hrůzná zkušenost na premiéra silně zapůsobila a má vliv na jeho současné rozhodování, kdy váhá s uvolňováním bezpečnostních opatření ze strachu, že Británii čeká i druhá vlna epidemie.

Zatímco některé země omezovaly své občany a postupně se rušila nejen kulturní představení, ale zavíraly se i restaurace, Boris Johnson působil klidně.

Nejenže odmítal některá opatření zpřísnit, ale prohlašoval, že lidé by se měli nakazit, protože to společnosti jen prospěje a stane se silnější a vůči viru odolnější. Jenže mluvit o kolektivní imunitě ve chvíli, kdy jsou zdravotnické systémy na pokraji kolapsu, nebyl dobrý nápad, a tak Johnson pomalu od svého názoru ustupoval.

Největší změna postoje nastala v dubnu, kdy nemocný Johnson musel být odvezen do nemocnice. Tam mu lékaři pomáhali s dýcháním, podle dostupných informací obdržel čtyři litry kyslíku na pomoc plicím, které byly příliš slabé po téměř dvou týdnech boje s covidem-19.

Počet mrtvých za den v Británii už nějaký čas klesá, a tak se stále více mluví o uvolňování opatření proti koronaviru.

„Premiér má velký strach z možné druhé vlny nemoci, pokud omezení začneme uvolňovat příliš brzy,“ řekl ministr kultury Oliver Dowden, který potvrdil, že názor na pandemii se u Johnsona vyvíjí.

Johnson se poučil nejen vzhledem k vlastní zkušenosti s nemocí, ale i kvůli ohlasům občanů, kteří vládě stále připomínají, že nejednala tak, jak měla.

V Británii se navíc řeší to, že země poslala do Číny 260 tisíc ochranných pomůcek v době, kdy britští lékaři varovali, že nejsou dostatečně vybavení na boj s nemocí.

Boris Johnson se nakazil koronavirem,

Johnson se ani neúčastnil prvních jednání speciálního týmu, který měl zemi na epidemii připravit. Jakmile se situace v zemi stala kritickou, začal se účastnit i Johnson, ale nedlouho poté onemocněl.

Ve Velké Británii zemřelo přes 16 tisíc lidí na nemoc covid-19 a další mrtví budou přibývat, protože země patří k těm nejvíce postiženým v Evropě. Vnímání hrozby koronaviru se silně proměnilo. Lidé jej začali brát vážně, ale bohužel tomu musela předcházet nepříjemná zkušenost, stejně jako v případě jejich premiéra.

Zdravotnický systém je nyní pod drobnohledem politiků i veřejnosti. Boris Johnson zdravotníkům z londýnské Nemocnice sv. Tomáše, kde mu zachránili život, poslal dojemný vzkaz.

„Nikdy vám nepřestanu děkovat. Děkuji všem zdravotníkům za skvělou práci, kterou předvádějí. Jste to nejlepší z Británie. Zůstaňte zdraví, prosím buďte doma a chraňte zdraví své a našich lékařů,“ napsal Johnson, který v minulosti v karanténu nevěřil a zavírání škol podle něj nemělo smysl.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:34 úterý 18. srpna 2020. Anketa je uzavřena.

  • 19
  • 17
  • 15
  • 14
  • 13
  • 12