Pátek 5. června 2020, svátek má Dobroslav
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Svět píše nemocnému Johnsonovi: Trump se za kamaráda modlí, Babiš mu chce ukázat Prahu

  Během velmi krátké doby se zdravotní stav britského premiéra Borise Johnsona natolik zhoršil, že musel být z osobní karantény převezen na jednotku intenzivní péče. S dýcháním mu pomáhají speciální kyslíkové masky. A zatímco vládu nad zemí převzal ministr zahraničí Dominik Raab, světoví lídři ho zaplavují podpůrnými zprávami. Nechyběla dojemná zpráva od francouzského prezidenta, osobní přání od Donalda Trumpa nebo reakce českého premiéra Andreje Babiše, který drží Johnsonovi palce a doufá, že bude co nejdříve v pořádku.

  Zdravotní stav Borise Johnsona se v posledních dnech sice prudce zhoršil, ale nyní by měl být stabilizovaný. Aktuálně prý nebylo nutné ministerského předsedu připojovat na plicní ventilaci, lékaři ale museli využít podpůrné kyslíkové masky.

  „V okamžiku, kdy spolu mluvíme, je premiér na jednotce intenzivní péče, kde se o něj stará jeho lékařský tým a kde dostává tu nejlepší možnou péči týmu Nemocnice svatého Tomáše,“ řekl v úterý ráno člen vlády Michael Gove.

  Johnson se i díky brexitu a svým brilantním politickým textům stal jedním z nejviditelnějších politiků poslední doby a velké charisma mu nelze upřít. Není divu, že povzbuzující zprávy mu přicházejí ze všech stran.

  Jednou z nejvíce sledovaných reakcí byla ta od Donalda Trumpa, který má k Johnsonovi lidsky velmi blízko.

  07.dubna 2020 v 13:09, příspěvek archivován: 07.dubna 2020 v 13:39

  Fingers crossed to you, @BorisJohnson, and I do hope you'll be well soon. I still remember our meeting in New York and hopefully we can welcome you in Prague at the earliest. https://t.co/s9oUMLTo9S

  „Chci svému dobrému příteli i příteli naší země, premiéru Borisi Johnsonovi, popřát všechno dobré. Velmi nás zarmoutila zpráva, že byl odpoledne převezen na jednotku intenzivní péče. Je to silný muž, pevný, nevzdává se a neustupuje,“ uvedl Trump.

  Francouzský prezident Emmanuel Macron poslal svůj vzkaz prvně jen ve francouzštině, což bylo nezvyklé, následně doplnil i anglickou verzi. Macron ze vzájemných jednání ví, že Johnson umí francouzsky, vzkaz podpory pro něj a jeho rodinu si tak mohl přečíst i bez překladu.

  Boris Johnson se setkal s Angelou Merkelovou. Byli samý vtípek a došlo i na...

  Johnson si s Macronem náramně rozuměl.

  06.dubna 2020 v 22:06, příspěvek archivován: 07.dubna 2020 v 13:52

  Tout mon soutien à Boris Johnson, à sa famille et au peuple britannique dans ce moment difficile. Je lui souhaite de surmonter cette épreuve rapidement.

  06.dubna 2020 v 22:38, příspěvek archivován: 07.dubna 2020 v 13:53

  Sending my best wishes to Prime Minister @BorisJohnson for a full and speedy recovery. My thoughts are with you and your family right now. Hope to see you back at Number 10 soon.

  Premiéra podpořil také jeho kanadský protějšek Justin Trudeau, který doufá, že ho co nejdříve opět uvidí  v „čísle 10“.

  Kancléřka Merkelová Johnsonovi popřála hodně sil v boji s nemocí a co nejrychlejší návrat z nemocnice.

  Na nepříznivé zprávy o zdraví Borise Johnsona reagoval i italský prezident Giuseppe Conte, jehož země je koronavirem v Evropě postižena nejvíce. 

  „Mé myšlenky směřují k vám a britskému lidu. Přeji si, abyste se co nejdříve uzdravil. Máte plnou podporu naší vlády a mě samého. Věřím, že vy i váš lid projdete úspěšně tímto těžkým obdobím,“ napsal Conte.

  Ke stovkám zpráv z celého světa se přidala i ta z Japonska. Premiér Šinzó Abe napsal následující vzkaz: „Mému drahému příteli Borisi Johnsonovi, mé myšlenky a modlitby jsou s tebou a tvou rodinou, abys nemoc porazil. Japonský lid stojí za Brity v těchto těžkých časech.“

  Britská média bedlivě sledují zdravotní stav svého premiéra, ale v těchto chvílích pouze konstatují, že jeho zdravotní stav se od pondělí nezlepšil.

  Johnson už bojuje s nemocí delší dobu, což je podle lékařů vždy problematické, protože covid-19 organismus člověka v těžkých případech extrémně vyčerpává.

  Fotogalerie

  Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

  Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

  Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

  Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

  Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

  Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 5. června 2020, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz