Sobota 6. června 2020, svátek má Norbert
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Dobré srdce bankéřů, nebo vychytralost? Češi si mohou odložit splátky, ale zaplatí více

  Banky dovolí Čechům odklad splátek, ale ti si za to pak připlatí. | foto: Reuters

  Epidemie způsobená koronavirem mnoha Čechům nesmírně zkomplikovala finanční situaci a někteří teď nevědí, jak budou splácet úvěry a hypotéky, které si před vypuknutím krize nasmlouvali. Už minulý týden banky oznámily, že umožní odklad splátek minimálně o tři měsíce, ale dlouho nebylo jasné, jaký postup zvolí. Většina bank teď vyložila karty na stůl a stalo se přesně to, čeho se lidé obávali. Úroky poběží i během odkladu a Češi tak nakonec bankám zaplatí ještě více, než původně měli.

  Drobní podnikatelé, lidé v karanténě, rodiče, kteří musejí vystačit s ošetřovným a řada dalších lidí si teď kladou otázku, jak budou splácet půjčky, které mají. Dobrou zprávu v polovině měsíce zveřejnily na svých stránkách všechny banky: lidem bude umožněno odložit si splátky úvěrů a hypoték o tři měsíce.

  Zároveň nikomu nehrozí, že by se kvůli tomu dostal do registru dlužníků, což je pro většinu lidí veliký strašák, kterému se chtěli za každou cenu vyhnout. 

  Mluvčí České bankovní asociace (ČBA) Monika Petrásková uvedla, že všechny banky v posledních dnech vše intenzivně řešily s Českou národní bankou (ČNB) a zároveň souhlasily s tím, že si nebudou navzájem konkurovat v nabízení odkladu splátek.

  Na stránkách jednotlivých bank jsou tak už několik dní formuláře, kde mohou lidé o posunutí splátek žádat. Paradoxně mohli žádat už ve chvíli, kdy nebylo vůbec jasné, jak bude odklad probíhat a co jim přinese.

  Pomyslné karty na stůl banky vyložily až nyní a potvrdilo se, že na „své peníze“ si banky rozhodně jen tak sáhnout nenechají. Lidé tak u většiny z nich s odkladem prodělají.

  Pokud se firmy nebo domácnosti dostanou do bezvýchodné situace, odklad jim bezesporu pomůže, ale musejí zároveň počítat s tím, že se jim jejich úvěr nebo hypotéka prodraží.

  Už teď si podle informací z bank o odložení splátek požádaly desítky tisíc Čechů. Jak už bylo uvedeno, v základu se jedná o odklad na tři měsíce, není však vyloučeno, že nakonec některé banky povolí i delší odklad.

  Například Equa bank už nyní nabízí odklad o pět měsíců.

  Každý si to dělá po svém

  „Odklad se bude týkat jen jistiny úvěru. Úrok bude počítán standardně. Celková částka, kterou klient zaplatí, se navýší o úroky za dobu odkladu. Způsob doplacení bude řešen individuálně,“ cituje Právo mluvčí Komerční banky Michala Teubnera.  

  Jinak se zachová Česká spořitelna a banka Creditas, které se rozhodly, že lidé ve výsledku nebudou nuceni platit nic navíc oproti původně dohodnutému splátkovému kalendáři. To se však týká pouze hypoték, spotřebitelské úvěry už zase úročeny budou.

  Banky se skutečně dohodly, že odklad umožní, ale zároveň se potvrdilo, že všechny si budou chtít pravidla nastavit po svém. Dokazuje to také Raiffeisenbank, která přišla s tím modelem, že odložené splátky později rozdělí do splátek, které budou následovat, aby se lidem neprodlužovala doba, po kterou musejí hypotéku nebo úvěry splácet.

  Zajímavé je také to, jak budou lidé dokládat to, zda mají na odklad skutečně právo. Vše by mělo samozřejmě probíhat online, osobní návštěva poboček není nutná.

  Moneta Money Bank nyní vychází z toho, že bezpečnostní opatření v zemi se dotkla všech, a tak není třeba pro odklad nic dokazovat.

  „Pro některé klienty by sehnání různých potvrzení mohlo být nyní obtížné, budeme k tomu přihlížet, protože každou žádost posuzujeme individuálně. Klienti, kteří nemají k dispozici potvrzení a patří do skupiny klientů, kteří byli přímo finančně postiženi, se nemusí tak obávat žádost poslat i bez dokladů,“ vysvětluje zase svůj postup Air Bank.

  Samotná žádost o odklad hypotéky nebo úvěru má být u všech bank zcela bezplatná, protože podle ministryně financí Aleny Schillerové „teď není v pořádku tyto věci takto účtovat“.

  Fotogalerie

  Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

  Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

  Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

  Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

  Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

  Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Sobota 6. června 2020, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz