Úterý 26. května 2020, svátek má Filip
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Amazon nakoupí miliony roušek. Chce své zaměstnance chránit, jako to dělají v Česku

  Důchodci na kolech na cestě z obchodu s potravinami 19. března 2020 v Lysé nad Labem na Nymbursku. | foto: Expres.cz

  Amazon je celosvětový gigant, který pochopitelně také řeší, jak v současné zdravotnické krizi ochránit své zaměstnance. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) a například také britské vlády nejsou roušky a ochrany obličeje nutné, přesto se Amazon rozhodl nejen svým zaměstnancům v Anglii objednat miliony roušek. Společnost nezajímají doporučení a odhady některých odborníků, klíčová jsou pro ně fakta ze zemí, kde roušky lidé nosí. Česká republika jde v tomto ohledu příkladem.

  Netrvalo to ani příliš dlouho a analytici mají potřebná data pro to, aby mohli posoudit, jak se zemím vyplatilo povinné nošení roušek. Velkým zdrojem dat je v tomto ohledu Česká republika, kterou dnes zmiňují po celém světě jako protiváhu k postoji WHO či jiných světových vlád.

  Úspěšný boj s epidemií v Česku zaznamenal také Amazon, který tak zajišťuje roušky i těm zaměstnancům, kteří je ve své zemi vůbec povinně nosit nemusí. Vliv České republiky zmiňuje také britský Daily Mail, který se zástupci Amazonu mluvil.

  Roušky se nosí také v Rakousku či Slovinsku, stejně tak jako u našich východních sousedů na Slovensku. Výsledky rozhodnutí povinně lidem přikázat nosit roušky teď zkoumají například v Anglii, kde je však vláda zdrženlivá a toto opatření se jí nelíbí.

  Firmy podnikající v Anglii začínají brát věci do svých rukou. V supermarketech se pro prodavačky zajišťují roušky, což je řádově několik týdnů poté, co nutnost ochránit tyto lidi v první linii řešila česká vláda.

  Ve světě se stále více lidé ptají, proč mají jejich vlády k rouškám tak negativní postoj, když v řadě asijských zemí, kde jsou roušky a respirátory běžnou součástí života, bylo zjištěno méně případů nemoci covid-19.

  Státy jako Hongkong, Singapur, Japonsko nebo Jižní Korea jsou přitom k Číně, odkud se virus rozšířil, výrazně blíže než třeba Španělsko či Itálie.

  „Měli bychom začít uvažovat, že se také vydáme touto cestou. Cokoli, co by dokázalo snížit rychlost přenosu, by nám teď nesmírně pomohlo,“ řekl pro Daily Mail vědec Ian Jones z Univerzity v Readingu.

  Mezitím i Donald Trump uvedl, že roušky mohou být nápomocné, zároveň však dodal, že je asi nosit nebude, protože by mu neslušely.

  Že to asi nebyl úplně vhodný komentář, pochopila i Melania Trumpová, která ihned poté na Twitteru napsala, že by Američané měli brát roušky vážně.

  „Žádám vás, abyste brali vážně izolaci a nošení ochranných prostředků. Je to virus, který může nakazit kohokoliv, společně to můžeme zastavit,“ vyzvala Trumpová.

  03.dubna 2020 v 23:45, příspěvek archivován: 06.dubna 2020 v 15:40

  As the weekend approaches I ask that everyone take social distancing & wearing a mask/face covering seriously. #COVID19 is a virus that can spread to anyone - we can stop this together.

  „Právě probíhá debata o užitečnosti roušek, protože Hongkong poskytl určité důkazy o tom, že mohou být užitečné při ochraně jednotlivců před infekcí. Zatím není jasné, zda je to pravda,“ řekl americký odborník David Heymann.

  Ředitel čínského Centra pro kontrolu a prevenci nemocí vzkázal Evropě a USA, že je velká chyba, pokud u nich lidé nenosí ochranu úst a nosu.

  Takže zatímco některé státy stále zkoumají, zda a jak vlastně roušky fungují, v zemích, jako je Česká republika, už se staly neodmyslitelnou součástí života během této krize.

  Fotogalerie

  Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

  Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

  Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

  Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

  Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

  Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Úterý 26. května 2020, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz