Středa 12. srpna 2020, svátek má Klára
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Opozice žádá hlavu ministra Vojtěcha. „Je to daň za úspěch,“ říká sebevědomě

  Piráti řeší předražené nákupy na Ministerstvu zdravotnictví, jiní upozorňují na soudem zrušená opatření, která ministerstvo v minulosti vydalo. Výčet menších či větších přešlapů ministra Adama Vojtěcha by klidně mohl ještě chvíli pokračovat. Jak se zdá, Vojtěch o rezignaci neuvažuje, spíše naopak, současná kritika je podle něj důkazem toho, že se postupovalo správně. Jak dlouho ještě ministr dokáže kritiku lidí a opozice ustát?

  Už na začátku nouzového stavu se řešilo, zda Adam Vojtěch zvládne pracovat pod tak enormním tlakem, který tu kvůli světové pandemii koronaviru panuje.

  Nejprve se zamotával do svých vyjádření ohledně stavu ochranných pomůcek v České republice, až došlo na legendární tiskovou konferenci, kde Andrej Babiš ministra zdravotnictví školil, jak má reagovat na otázky novinářů.

  Důvodem byla prohlášení na adresu lékařky Soni Pekové, ředitelky soukromé laboratoře Tilia.

  Nepříjemnosti pro mladého ministra zdaleka nekončí. Piráti podali podnět k NKÚ a FAÚ na prošetření netransparentních nákupů na Ministerstvu zdravotnictví. Zároveň chtějí, aby byla zkontrolována kvalita zdravotnických pomůcek, které k nám přišly z Číny.

  „Ministerstvo zdravotnictví v posledních dnech nedokázalo vysvětlit odhalení pirátských analytiků a investigativních novinářů. Krajně podezřele se jeví nakupování respirátorů FFP2 v přepočtu 866 korun za kus, když jindy je dokázal resort koupit za 50 korun za kus,“ řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

  „Zcela zásadní je ověření kvality dovážených ochranných pomůcek z Číny, jinak se jedná o hazardování se zdravím občanů. Například v Polsku vyšlo najevo, že byly distribuovány ochranné pomůcky z Číny s falešnými certifikáty,” dodal pirátský poslanec Jan Lipavský.

  Vojtěch měl co dělat, aby ustál situaci kolem své osoby, když 14. března přiznal, že v Česku chybí milion respirátorů jen pro zdravotnická zařízení. Krátce předtím přitom uklidňoval, že situace je pod kontrolou.

  O rezignaci se mluví znovu kvůli rozhodnutí soudu zrušit čtyři opatření jeho úřadu, která v souvislosti s koronavirovou pandemií omezila volný pohyb, maloobchod a služby.

  „Rozhodně neplánuji rezignovat na základě toho, že jsem vydával mimořádná opatření, která měla zabránit šíření největší pandemie za sto let na území České republiky,“ hájil se Vojtěch, jenž věří tomu, že je lepší, když se řeší nákupy ochranných prostředků než přeplněné nemocnice a jednotky intenzivní péče. „Je to daň za úspěch,“ míní.

  Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) potvrdil uzavření všech škol, kromě...

  Adam Vojtěch by si spíše uměl představit pochvalu na svou adresu. Česko je podle něj zatím jedním z vítězů v boji s koronavirem.

  „Opatření byla klíčová pro zvládnutí pandemie. Debata je dnes odlišná od té před pěti až šesti týdny, tehdy tu byly výzvy k akčnosti, řešení situace, snažili jsme se to řešit proaktivně a ukázalo se, že správně,“ dodal na závěr. 

  Fotogalerie

  Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

  Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

  Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

  Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

  Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

  Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Středa 12. srpna 2020, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz