Pondělí 30. března 2020, svátek má Arnošt
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  ONLINE: Hamáčkovi vynesl červený svetr šéfa krizového štábu, omezení se prodlužují do 11. dubna

  • Česko má už 23 obětí, 25 lidí se uzdravilo.
  • Aktuálně je potvrzeno 2956 případů nákazy novým typem koronaviru.
  • Hádka Hamáčka s Vojtěchem o respirátory!
  • Daniel Křetínský byl pozitivně testován!
  • Virem se nakazí 70 procent lidí, říká infektolog.
  • Provedeno bylo 43 498 testů.
  • Vědci na Islandu objevili až 40 mutací koronaviru. Některé jsou agresivnější a nebezpečnější.
  • Sbíráme příběhy hrdinů všedního dne. Tváře zdravotníků, hasičů, policistů, učitelů, vojáků, vesnických starostů a prodavačů posílejte na tip@expres.cz.
  Česká republika už má 2956 případů nákazy koronavirem a 23 obětí. Itálie má třikrát více mrtvých než Čína. Ze jediný den tam zemřelo 899 osob. Pražský infektolog tvrdí, že nákaza dosáhne kritického vrcholu až za měsíc, zasaženo bude postupně 70 procent veškeré populace. Mezitím si Vojtěch s Hamáčkem přehazují vinu za nedostatek ochranných pomůcek. Mezi nakaženými je i český miliardář Daniel Křetínský.

  19:02 Omezení volného pohybu v Česku vláda prodloužila do soboty 11. dubna. Do té doby také zůstanou zavřené restaurace a také je prodloužen zákaz maloobchodního prodeje a prodeje služeb v provozovnách. Nově budou muset do karantény všichni, kteří se vrací do země. 

  11:21 Jak je důležité v době krize vynikat? Ministr vnitra Jan Hamáček našel v červeném svetru ztracené sebevědomí, nejenže se jeho outfit stal symbolem průraznosti, ale vynesl ho navíc do čela Ústředního krizového štábu. Dosud ho řídil Roman Prymula.

  „Profesor Prymula se musí soustředit na systém chytré karantény a hlavně na zdravotnictví a na epidemiologické záležitosti. Dnes bychom to měli vyřešit,“ uvedl v rozhovoru pro pondělní Lidové noviny premiér Andrej Babiš.

  Krizový štáb ministra vnitra Jana Hamáčka.

  Spolupracovníci ministra vnitra Jana Hamáčka. Červený svetr se stal symbolem koronavirové krize.

  7:37 Počet nakažených novým typem koronaviru v Česku k dnešnímu ránu stoupl na 2829. Za neděli jich přibylo 160, což je nejméně za šest dní. Denní přírůstek tak klesl pod deset procent.

  Vyléčených zůstává jedenáct lidí. S nemocí covid-19, kterou koronavirus způsobuje, zemřelo šestnáct lidí. Počet úmrtí se během neděle zvýšil o pět. 

  23:26 Novým typem koronaviru se nakazil i Daniel Křetínský. Vlastník fotbalové Sparty a šéf Energetického a průmyslového holdingu to potvrdil ekonomickému deníku E15, jejž vlastní. Miliardář byl pozitivně testován 12. března poté, co měl podezření na přítomnost covidu-19 ve svém okolí. Od té doby je v izolaci. 

  „Všichni, s nimiž jsem podstoupil testy, měli negativní výsledek, včetně jediného člověka, od kterého bych to mohl dostat,“ potvrdil jeden z nejbohatších Čechů. 

  Podle jeho slov neměl žádné váženější příznaky, jen lehkou rýmu. „Normálně jsem pracoval,“ svěřil se. Finančník dále uvedl, že vláda přijala opatření rychle, proto v Česku nedošlo k masivnímu šíření jako v Itálii. 

  Derby si nenechal ujít ani majitel Sparty Daniel Křetínský.

  Majitel Sparty a Blesku Daniel Křetínský

  Křetínský zároveň řekl, že striktní opatření mají smysl jen po nějaké období. Delší izolace je podle něj větší riziko. Uzavření hranic a omezení pohybu může mít fatální dopad na ekonomiku. „Každý týden se počítá,“ sdělil. Varuje před strašením statistikami mrtvých a odhaduje neveselou budoucnost Evropy.

  Celý rozhovor je k přečtení v placené verzi na E15.cz.

  23:20 Jednou z obětí nového typu koronaviru v Česku je zdravotní sestra z pražské Thomayerovy nemocnice. Mluvčí nemocnice Petr Sulek sdělil, že zdravotní sestra zemřela doma a s ohledem na přání rodiny nebude sdělovat žádné další informace. 

  Žena je tak zřejmě první obětí nákazy mezi zdravotníky.

  23:05 Celkový počet osob s prokázaným onemocněním covid-19 v Česku vystoupal na 2805.

  20:33 Hesenský ministr financí Thomas Schäfer spáchal sebevraždu, pravděpodobně kvůli tomu, že byl „hluboce znepokojen“ ekonomickými dopady pandemie koronaviru. Podle serveru The Local o tom v neděli informoval hesenský premiér Volker Bouffier. Respektovaný 54letý Schäfer byl v sobotu nalezen mrtvý poblíž železniční trati.

  20:25 Celkový počet lidí s prokázaným onemocněním covid-19 u nás stoupl na 2775.

  19:56 Vláda pravděpodobně minimálně o týden prodlouží omezení volného pohybu, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v České televizi. Nyní opatření platí do 1. dubna. 

  18:35 Celkový počet lidí s prokázaným onemocněním covid-19 v České republice vystoupal na 2743. Aktuálně hlásí Česko 16 obětí.

  16:30 Celkový počet osob s prokázaným onemocněním covid-19 v Česku vystoupal na 2716.

  16:18 Vicepremiér Jan Hamáček si v rozhovoru pro Seznam Zprávy sypal popel na hlavu za veřejnou přestřelku s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem. Ve vyostřené diskuzi na Twitteru si vzájemně vyjasňovali, kdo měl zajistit a nakonec zajistil respirátory a další ochranné pomůcky pro domovy seniorů.

  Lidé na sociálních sítích se hádkou dobře bavili a považují spor za klukovinu.

  Ministr vnitra Jan Hamáček.

  Ministr vnitra Jan Hamáček

  „Ano, tahle veřejná přestřelka byla samozřejmě chyba. Už nemá cenu se v tom pitvat nebo se vracet do minulosti, prostě je tady problém, tak já ho řeším. Všichni už asi máme nervy napnuté,“ uznal Hamáček. Vojtěch se k celé věci zatím nevyjádřil.

  28.března 2020 v 21:49, příspěvek archivován: 29.března 2020 v 16:31

  @adamvojtechano @JStredula @martin_baroch @infocz_web @VrataDostal @tripartita_cz @ZdravkoOnline @odbory @UnieCr @JMalacova @mpsvcz @SestryOnline @AndrejBabis @novinkycz @iDNEScz @vnitro Ok, tak fajn, ono to možná ukáže tu absurditu “dvojí” distribuce. Kdybych nemusel pustit na palubu čtvrtečního China Eastern 2 mil. “vašich” respirátorů, mohl jsem přivézt 2 mil. “svých”, ty už mohly být na krajích a nemusel jste mi 200 tis. “půjčovat”.

  16:10 Nasaďte Američanům roušky! Premiér Andrej Babiš dnes na Twitteru vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby se inspiroval v ČR a zavedl také povinné nošení roušky na veřejnosti.

  Předseda vlády uvedl, že video vyzývající lidi k nošení roušek poslal většině evropských prezidentů a premiérů. 

  29.března 2020 v 15:31, příspěvek archivován: 29.března 2020 v 16:16

  Roušky mohou významně zpomalit šíření viru v populaci. Doporučuji všem státům, aby zavedly nošení roušek, i těch doma vyrobených. V ČR to bylo jedno z nejdůležitějších rozhodnutí. A jestli to pomohlo u nás, může to pomoci kdekoli. #Masks4All ➡️https://t.co/kgVL9DZtao

  29.března 2020 v 10:17, příspěvek archivován: 29.března 2020 v 16:17

  Gratuluju autorům toho skvělého videa, co jsme všichni viděli a co jsem poslal většině premiérů a prezidentů Evropy a prezidentu Trumpovi. https://t.co/h0KG08YzQp

  Babiš Trumpovi napsal, aby zkusil vyřešit problém s koronavirem „českým způsobem“. Uvádí, že nošení obličejové roušky omezuje šíření viru o 80 procent a že ČR stanovila pro své občany používání roušky jako povinné. 

  Na vzkaz okamžitě reagovala opozice, podle níž si Babiš dělá z lidí legraci.

  „Před dvěma týdny tvrdil veřejně, že roušky jsou zbytečné, že neochrání, pak se podivoval nad tím, že tady někdo šije roušky, a teď tohle? Pane premiére, na tom, čím se chlubíte, nemáte nejmenší zásluhu,“ napsal šéf KDU-ČSL na Twitteru. Vláda nařídila zákaz vycházení od 24. března.

  14:25 Celkový počet osob s prokázaným onemocněním covid-19 v Česku dosáhl 2697.

  13:40 Česko v neděli do Itálie a Španělska odeslalo dohromady dvacet tisíc ochranných obleků.

  29.března 2020 v 12:01, příspěvek archivován: 29.března 2020 v 14:18

  Druhá várka 10 tisíc ochranných obleků odletí odpoledne španělským armádním letadlem @NATO do Madridu . Španělům jsme k tomu darovali ještě 90 dýchacích polomasek, které poskytují nejvyšší možnou ochranu. Vyrobeny byly v Litvínově #unidos #spolutozvladneme #solidarity https://t.co/VKpRyzuZq5

  13:17 Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze dnes zemřela žena (ročník 1940), u které se potvrdil nový koronavirus. Podle nemocnice měla rakovinu a covid-19 nebyl příčinou úmrtí. Jde o seniorku z domova seniorů v Michli. ČTK to sdělila mluvčí nemocnice Marie Heřmánková.

  „Bezprostřední příčinou jejího úmrtí nebyla nákaza nemocí covid-19, byť ji vyšetření u ní potvrdilo. Jednalo se onkologickou pacientku. Ve VFN byla krátce hospitalizována na I. klinice tuberkulózy a respiračních nemocí,“ uvedla mluvčí. 

  12:54 Hygiena od pondělka zruší mimořádná opatření, která uzavřela na dva týdny Litovel, Uničov a dalších devatenáct obcí. Hlídky policie se stáhnou po půlnoci.

  12:30 Celkový počet osob s prokázaným onemocněním covid-19 v Česku dosáhl 2689.

  11:52 Ve Španělsku zemřelo za poslední den 838 lidí nakažených koronavirem. Je to dosud nejvyšší denní bilance obětí od začátku epidemie. Nákaze tu podlehlo už 6528 lidí. Infikovaných je téměř 79 tisíc, oproti sobotě se počet nakažených zvýšil o více než 6500. 

  Nemocnice v Madridu musí vytvářet improvizovaná lůžka.

  Nemocnice v Madridu musí vytvářet improvizovaná lůžka.

  11:30 Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) chce navrhnout, aby banky počkaly lidem kvůli pandemii koronaviru půl roku se splátkami spotřebitelských úvěrů a hypoték. Úleva má přijít i pro podnikatele. Schillerová chce postup konzultovat s Českou národní bankou, s bankami prý už jednala, volí spíše individuální přístup, řekla v Partii na TV Prima. 

  Vláda dá OSVČ 15 tisíc měsíčně, oznámila ministryně financí Schillerová.

  Vláda dá OSVČ 15 tisíc měsíčně, oznámila ministryně financí Schillerová.

  9:57 Nizozemsko ze svých nemocnic stahuje statisíce vadných respirátorů, které do země dodala Čína. Ochranné pomůcky netěsní, nebo mají nefunkční filtry. Respirátorů FFP2 si Nizozemsko od Číny zakoupilo přes 1,3 milionu, informovala agentura AFP

  8:43 Počet nakažených koronavirem v Česku k dnešnímu ránu stoupl na 2663, za sobotu jich přibylo 262. Vyléčených je 11 lidí, 13 pacientů s nákazou zemřelo. Čeští zdravotníci za sobotu provedli 4326 testů na nový typ koronaviru. Celkem už bylo provedeno v Česku přes 40 700 testů.

  8:20 „Karanténa pro oblast New Yorku nebude nutná. Podrobnosti o opatřeních zveřejní Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC),“ napsal americký prezident Donald Trump na Twitteru, i když původně zvažoval i tuto možnost. 

  7:21 Vrchol pandemie přijde za měsíc, časem se nakazí 70 procent lidí, říká infektolog Nemocnice na Bulovce Jiří Beneš. Podle něj se dříve či později nakazí koronavirem velká část lidí. 

  „Množství infikovaných je v současné době přinejmenším desetkrát vyšší než jsou hlášená čísla. Takže minimálně dvacet tisíc lidí má k dnešnímu dni koronavirus,“ prognostikuje z dat, která jsou zatím k dispozici. 

  Beneš souhlasí s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, že infekci prodělá sedmdesát procent veškeré populace. Celý článek ZDE.

  7:05 Počet mrtvých v Itálii je nyní třikrát vyšší než v Číně. Za jediný den zemřelo včera 899 lidí a počet na nakažených dosáhl 92 472 osob. Nejhůře postižená je provincie Bergamo. 

  Svět obletěly snímky z přetížené nemocnice a márnic, kde se hromadí rakve. Stejná situace je v kostelech a v domovech nakažených, zaměstnanci pohřebních služeb nestíhají oběti ukládat k věčnému odpočinku. Armáda pomáhá odvážet ostatky do méně zasažených oblastí.

  Lídři evropských států se zatím nedohodli na akčním plánu záchrany, italský premiér Conte varuje, že Unie ztrácí svůj smysl.

  Dezinfikují se i rakve s ostatky zemřelých pacientů.

  Dezinfikují se i rakve s ostatky zemřelých pacientů.

  Kněž kropí svěcenou vodou rakve v Bergamu.

  Kněž kropí svěcenou vodou rakve v Bergamu.

  6:24 Již více než 2000 lidí zemřelo v USA na nákazu koronavirem. Infikovaných je ve Spojených státech přes 121 tisíc, což je nejvíc na světě. Nejvíce obětí nemoci covid-19 má Itálie, kde dnes počet mrtvých přesáhl hranici 10 tisíc.

  Třetí nejvyšší počet nakažených, téměř 82 tisíc, zaznamenala dosud Čína, kde se koronavirus SARS-CoV-2 objevil loni koncem roku poprvé a kde nemoci covid-19, kterou tento koronavirus způsobuje, podlehlo na 3300 lidí. 

  Čtvrté je v tragické bilanci Španělsko, kde se od února dosud nákaza potvrdila u více než 72 tisíc lidí, přes 5800 z nich zemřelo. 

  Italští bojovníci s koronavirem.

  Italští bojovníci s koronavirem

  23:08 Počet případů nákazy koronavirem v USA vzrostl na 113 805, uvedla CNN. Nemoci podlehlo 1892 lidí.

  22:50 Moje a vaše respirátory?! Ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (ANO) a ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD) ujíždí nervy. Pánové se nemohou shodnout na tom, kdo je zodpovědný za distribuci respirátorů pro domovy důchodců. 

  V sedmi z nich se přitom už prokázala nákaza novým koronavirem. Zatímco Vojtěch tvrdí, že musel vnitru vypomáhat ze „svých“ zásob, Hamáček naopak trvá na tom, že musel kvůli pomoci Ministerstvu zdravotnictví část „svých“ respirátorů nechat v Číně. 

  Ministři se o tom dohadovali veřejně na Twitteru a národ se tím baví. Příště by si to pánové mohli vyříkat z očí do očí.

  Hádka Hamáčka s Vojtěchem na Twitteru

  Hádka Hamáčka s Vojtěchem na Twitteru

  22:44 Počet osob s onemocněním covid-19 narostl v Česku na 2631. 

  21:49 Biskup má koronavirus, Duka musel do karantény. Karel Herbst měl pozitivní test. Na svém webu to včera večer potvrdilo Arcibiskupství pražské. Uvedlo, že jeho stav je vážný a byl převezen na jednotku intenzivní péče. Česká televize uvedla, že arcibiskup Dominik Duka je proto v domácí karanténě a v izolaci zůstávají i další pražští biskupové.

  Biskup Karel Herbst měl pozitivní test na koronavirus.

  Biskup Karel Herbst měl pozitivní test na koronavirus.

  20:30 Celkový počet osob s prokázaným onemocněním covid-19 v Česku narostl na 2622.

  20:15 Americký prezident Donald Trump zvažuje, že v New Yorku vyhlásí karanténu, aby zamezil dalšímu šíření koronaviru. Karanténa bude znamenat mimo jiné omezení cestování. Stát New York je nejvíce zasaženým místem v USA, počet nakažených tam stoupl na více než 52 tisíc a počet obětí vzrostl na nejméně 728.

  Americký prezident Donald Trump.

  Americký prezident Donald Trump

  19:35 Místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež pro FTV Prima uvedl, že si klienti cestovek na peníze za zrušené zájezdy budou muset počkat.

  „Problém je v tom, že ty peníze zpravidla nemají cestovní kanceláře, ale jejich dodavatelé, navrácení peněz bude nějakou dobu trvat,“ informoval. Cestovní kanceláře zažívají nejhorší rok za posledních třicet let.

  18:15 Počet osob, které v ČR podlehly koronaviru, narostl na jedenáct. Doposud bylo evidováno devět obětí.

  17:54 Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se kvůli krizi způsobené koronavirem obává o soudružnost Evropské unie. Podle ní uzavření hranic řadou členských států poškodilo podniky a koronavirus stejně nezastavilo. EK připravuje společnou strategii, jak co nejrychleji omezení přeshraničního pohybu zrušit, uvedla v rozhovoru pro agenturu DPA.

  17:18 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch podporuje vzhledem k situaci prodloužení nouzového stavu o 30 dnů. Schválit by to musela Sněmovna.

  17:10 „Pokud vznikne skutečná škoda, škoda na majetku, nebo by došlo k nařízení nějakého konání, tak se ta škoda samozřejmě hradit bude. Stát ale nebude hradit ušlý zisk, to je můj právní názor a za tím si stojím,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová pro Českou televizi.

  16:01 Americké námořnictvo nasadilo do boje s šířením nového koronaviru dvě obří plovoucí nemocnice Mercy a Comfort. První už připlula do Los Angeles, bude zajišťovat zdravotní péči nenakaženým lidem, aby se nemocnice ve městě mohly věnovat jen pacientům s covidem-19. Druhá za pár dní dorazí New Yorku.

  15:20 Počet obětí nákazy koronavirem v Británii dle agentur dosáhl 1019. Ve Švýcarsku počet mrtvých stoupl na 235, v Nizozemsku na 639.

  Britští záchranáři bojují s koronavirem

  Britští záchranáři bojují s koronavirem.

  14:25 Slovensko umožní od příštího týdne otevřít některé menší prodejny, které byly uzavřeny kvůli pandemii koronaviru. Podnikatelé budou muset dodržovat přísnější hygienu a zamezit většímu počtu zákazníků v prodejnách, oznámil premiér Igor Matovič. 

  Na Slovensku přibylo 23 potvrzených případů infikovaných koronavirem. Celkově testy v zemi dosud odhalily 292 nakažených

  14:18 Několik lidí v noci na dnešek pořádalo na diskotéce v Holešově na Kroměřížsku společenskou akci. V provozovně byli lidé bez roušek, podával se alkohol, kouřilo se uvnitř a navíc byla instalována a používána nafukovací vířivka, uvedla mluvčí holešovské radnice Hana Helsnerová na webových stránkách města.

  13:10 Španělsko má už více než 72 tisíc nakažených novým typem koronaviru. Za posledních 24 hodin přibylo podle deníku El País dalších 8189 pacientů, 832 osob následkům nemoci covid-19 podlehlo.

  Nemocnice ve Španělsku pandemii koronaviru nezvládají.

  Nemocnice ve Španělsku pandemii koronaviru nezvládají.

  12:03 Čínský Wu-chan, kde vypukla pandemie koronaviru, se po více než dvouměsíční izolaci v sobotu otevřel světu. 

  11:20 Herec Tom Hanks se společně s manželkou Ritou Wilsonovou v pátek vrátil domů do Los Angeles. Přes dva týdny strávili v Austrálii v karanténě, byli pozitivně testováni na koronavirus. Z nemoci se již vyléčili.

  10:55 Letadlo China Eastern přivezlo do ČR 4 miliony ochranných rukavic. Hasiči dnes rozváží do krajů přes půl milionu respirátorů a tři miliony roušek.

  10:50 Pro seniory s nemocí covid-19 z domovů důchodců se vyhradí 329 lůžek v nemocnicích na Bulovce, Na Františku, v lázních Toušeň a Těchoníně.

  28.března 2020 v 10:23, příspěvek archivován: 28.března 2020 v 10:57

  S panem prof. Prymulou intenzivně řešíme narůstající počet nakažených seniorů. Domluvili jsme kapacity @NaBulovce, v Nemocnici Na Františku, lázních Toušeň a v Těchoníně pro pozitivní osoby z domovů důchodců. Celkem je to 329 lůžek. Budou tady mít plnou péči a zamezíme přenosu.

  9:20 Prezident Miloš Zeman odmítl vyhlásit amnestii. Reagoval na podnět advokátů, kteří mu tento krok navrhli v souvislosti s pandemií nového typu koronaviru.

  28.března 2020 v 08:44, příspěvek archivován: 28.března 2020 v 09:22

  2/2 Prezident republiky tento podnět odmítl, protože je narozdíl od svých dvou předchůdců zásadním odpůrcem plošné amnestie. Kromě toho tento podnět považuje za škodlivý vzhledem k současné epidemiologické a ekonomické situaci.

  8:46 Počet osob s prokázanou nákazou nemoci covid-19 v Česku k sobotnímu ránu vzrostl na 2422. Během 24 hodin stoupl počet nakažených o 360, což je dosavadní nejvyšší denní nárůst.

  6:47 Belgické úřady oznámily případ přenosu nového koronaviru z člověka na kočku. Nákazu u zvířete, jehož majitel onemocněl covidem-19, odhalili výzkumníci z lékařské fakulty univerzity v Lutychu, informovala agentura AFP. Podle belgických expertů však není důvodem domnívat se, že by kočky nebo psi mohli koronavirem nakazit člověka.

  19:50 „Myslím si, že se tomu nevyhneme, počet nakažených bude stoupat,“ řekl Andrej Babiš. Česká televize uvedla, že prodloužení nouzového stavu o 30 dnů podporuje i vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a pro je i předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula.

  17:46 Počet osob s prokázanou nákazou nemoci covid-19 v Česku v odpoledních hodinách vystoupal na 2279.

  17:42 Počet obětí koronaviru v Itálii za den vzrostl o rekordních 919 na 9134. V zemi se už nakazilo téměř 86 500 lidí, což je nejvíce ve světě po USA.

  17:13 Premiér Andrej Babiš v České televizi uvedl, že chce prodloužit nouzový stav o dalších 30 dní. Prozatím platí do 11. dubna. 

  16:47 Koronavirus ve smutných číslech. Nemoci covid-19 po celém světě podlehlo již přes 25 tisíc lidí, přičemž nákaza koronavirem se prokázala u více než 550 tisíc osob. Spojené státy překonaly co do počtu infikovaných Čínu, kde se virus loni vyskytl poprvé.

  V souvislosti s opatřeními na ochranu proti šíření koronaviru prošlo 27. března...

  V souvislosti s opatřeními na ochranu proti šíření koronaviru prošlo 27. března 2020 očistou i Hradčanské náměstí v Praze. Dezinfikováno bylo horkou párou.

  Francie

  Přes ni se valí „extrémně vysoká“ epidemická vlna a následující dny budou pro zemi zatěžkávací zkouškou, řekl dnes francouzský premiér Édouard Philippe. V Itálii, která eviduje nejvíce obětí nákazy na světě, zatím podle místního zdravotnického činitele nedosáhla epidemie svého vrcholu.

  Amerika

  Americký prezident Donald Trump se i přes exponenciální růst nakažených v zemi znovu vyslovil pro uvolnění restrikcí vyvolaných nákazou. Za poslední den přitom v USA přibylo asi 18 tisíc potvrzených případů a celkový počet dosahuje téměř 86 tisíc.

  Španělsko

  Španělsko má již více než 64 tisíc osob s koronavirem. Od čtvrtka tam přitom nemoci covid-19 podlehlo dalších 769 lidí, což je zatím nejvíce za jeden den. Celková bilance obětí se tím vyšplhala na 4858.

  Německo 

  Německo, další z evropských těžce zasažených zemí, k dnešnímu dni ohlásilo přes 42 tisíc nakažených. Od čtvrtečního rána si tam covid-19 vyžádal životy dalších 55 lidí, čímž celkový počet obětí vystoupal na 253.

  Rusko

  Tam překročil počet lidí s koronavirem hranici 1000 osob, nové případy tam přitom přibývají stále rychleji. Podle úřadů se za posledních 24 hodin objevilo 196 nově infikovaných.

  16:35 Kofeinová vzpruha pro záchranku. Holešovická kavárna Primavera Caffe se rozhodla darovat balíky s kávou pražským záchranářům, kteří jsou v těžké době nonstop ve službě. Sto kilo kávy se vzkazy ručně psanými majitelkou Janou Konvalinkovou ve spolupráci s Lilií Khousnoutdinovou putovalo na dvacet pražských stanic. 

  Káva pro pražské záchranáře.

  Káva pro pražské záchranáře

  Káva pro pražské záchranáře.

  Káva pro pražské záchranáře

  16:08 Uzavření hranic mezi Českem a Německem a Rakouskem prakticky zrušilo příhraniční obchod s tabákem. Na 500 prodejen tabáku v příhraničí již muselo zavřít. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělil jeden z distributorů cigaret v ČR: British American Tobacco (BAT). Ten na českém trhu prodává například značky Lucky Strike a Pall Mall.

  Podle ředitele komunikace konkurenční firmy Japan Tobacco International Jiřího Hauptmanna je ve zbytku České republiky logistika zajištěná.

  15:30 Ministr zahraničí Tomáš Petříček navrhne, aby do povinné dvoutýdenní karantény musel každý po návratu do Česka.

  27.března 2020 v 15:10, příspěvek archivován: 27.března 2020 v 15:42

  Na návratu našich občanů ze zahraničí spolupracujeme od počátku s českými hygieniky. Situace ve světě se ale zhoršuje, proto v pondělí vládě navrhnu povinnou 14denní karanténu VŠEM vracejícím se. Tzn. bude jedno, odkud se kdo vrací. Zdraví je na prvním místě #spolutozvladneme

  14:36 Frontman kapely Rammstein Till Lindemann (57) má covid-19. Zprávu přinesl německý deník Bild. Zpěvák se v minulém týdnu vrátil z koncertu svého projektu Lindemann v Moskvě. V Berlíně byl poté s vysokými horečkami a zápalem plic hospitalizován na jednotce intenzivní péče. Podle informací Bildu se Lindemann cítí již lépe, jeho zdravotní stav se zlepšil a není v ohrožení života.

  13:30 Ve středu zemřela v nemocnici v Paříži studentka Julie A., které bylo pouhých 16 let. Dívka neměla žádné jiné zdravotní komplikace. Jedná se pravděpodobně o dosud nejmladší oběť koronavirové pandemie v Evropě, informoval server listu Daily Mail.

  12:21 Britský premiér Boris Johnson se nakazil koronavirem. Šéf kabinetu je doma s mírnými příznaky a zemi povede prostřednictvím videokonferencí. 

  „Během posledních 24 hodin se u mě projevily mírné příznaky a test na koronavirus byl pozitivní,“ uvedl Johnson na Twitteru.

  Královna Alžběta a premiér Boris Johnson při telefonické audienci.

  Královna Alžběta a premiér Boris Johnson při telefonické audienci

  27.března 2020 v 12:15, příspěvek archivován: 27.března 2020 v 12:38

  VIDEO: Over the last 24 hours I have developed mild symptoms and tested positive for coronavirus. I am now self-isolating, but I will continue to lead the government�s response via video-conference as we fight this virus. Together we will beat this. #Stay

  Pro zobrazen� videa mus�te m�t zapnutou podporu JavaScriptu

  Over the last 24 hours I have developed mild symptoms and tested positive for coronavirus. I am now self-isolating, but I will continue to lead the government’s response via video-conference as we fight this virus. Together we will beat this. #StayHomeSaveLives https://t.co/9Te6aFP0Ri

  11:46 Ve Španělsku se nákaza koronavirem prokázala již u více než 64 tisíc lidí. Za posledních 24 hodin přibylo 769 obětí a celkem jich je 4858.

  11:25 Největší český zaměstnavatel, automobilka Škoda Auto, prodloužila kvůli koronaviru odstávku výroby nejméně do 14. dubna. Vedení o tom informovalo zaměstnance v dopisu. Původně se měla výroba obnovit 6. dubna.

  11:20 Stav pacienta s covidem-19, kterému lékaři ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze tři dny podávají experimentální lék remdesivir, se zlepšil.

  Muž, jehož nemocnice přijímala se selháním plic, mohl být odpojen od přístroje ECMO, který zajišťuje mimotělní okysličování krve. 

  Na lék jsme čekali neuvěřitelných sedm dní. Stav pacienta se mírně zlepšuje, ale nepodléhejme fundamentálnímu optimismu, řekli novinářům ošetřující lékaři Všeobecné fakultní nemocnice.

  27.března 2020 v 10:26, příspěvek archivován: 27.března 2020 v 10:40

  Úžasná zpráva. Remdesivir zabral! Stav pacienta ve VFN, který tři dny lék dostává, se výrazně zlepšil. Mohl být odpojen od mimotělního oběhu

  11:00 Obchod s potravinami v Pensylvánii musel vyhodit zboží v přepočtu za 860 tisíc korun poté, co do podniku vešla žena a začala na potraviny kašlat. Dotyčnou ženu později zadržela policie, informoval server CNN.

  10:02 Becherovka darovala dezinfekci. Společnost Jan Becher Pernod Ricard pomohla městu Karlovy Vary a jeho organizacím, stejně jako i dalším místním dobročinným organizacím, a dodala 2500 litrů dezinfekce. 

  Pro zjednodušení a urychlení celého procesu firma nakoupila již hotovou dezinfekci u svého dlouholetého dodavatele, největšího výrobce lihu v Česku. 

  9:32 Pacient, který jako jediný v Česku dostává kvůli onemocnění covid-19 experimentální lék remdesivir, mohl být odpojen od přístroje ECMO, který zajišťuje mimotělní okysličování krve. Jeho stav se po podání čtvrté dávky léku zlepšil. Na dotaz iDNES.cz to potvrdila mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Marie Heřmánková.

  „Úžasná zpráva. Remdesivir zabral! Stav pacienta ve VFN, který tři dny lék dostává, se výrazně zlepšil. Mohl být odpojen od mimotělního oběhu,“ informoval na Twitteru premiér Andrej Babiš.

  9:15 Na komplikace spojené s nemocí covid-19 zemřel v 69 letech americký herec Mark Blum, kterého proslavil například seriál Rodina Sopránů nebo snímek Krokodýl Dundee.

  Mark Blum si zahrál například ve filmu Krokodýl Dundee nebo seriálu Rodina...

  Mark Blum si zahrál například ve filmu Krokodýl Dundee nebo seriálu Rodina Sopránů.

  9:10 New York je v totální válce s koronavirem. Zdravotníci jsou vyděšení k smrti. Epidemie tvrdě dopadá na americké zdravotníky, kritická situace je hlavně v New Yorku, kde jsou sestry nuceny pracovat i v případě, že jejich test na přítomnost viru je pozitivní a jsou zatím bez příznaků.

  Spojené státy jsou pandemií postiženy nejvíc a New York je v USA hlavním ohniskem nákazy.

  „Mám zlost. Mohli jsme si zajistit dostatek ochranných prostředků už před řadou měsíců, v Číně to začalo v prosinci. Ale mysleli jsme si, že tady se to stát nemůže,“ řekl lékař Matthew, který pracuje v newyorské nemocnici Montefiore Medical Center.

  Některé nemocnice mají tolik mrtvých, že musely povolat chladírenské vozy jako provizorní márnice. Záchranné služby vyřizují telefonáty po tisících. 

  8:48 Celkový počet osob s prokázanou nákazou nemoci covid-19 je v Česku 2062, počet provedených testů vystoupal na 31 127.

  8:02 Agresivnější a nebezpečnější. Vědci na Islandu tvrdí, že našli 40 různých mutací koronaviru. Některé mají být dokonce více infekční a nebezpečnější než jiné. Hrozivé je, že zřejmě organismus člověka může napadnout více mutací koronaviru najednou. U jednoho pacienta právě z Islandu byly objeveny hned dvě.

  7:30 Nesobečtí Češi. Před několika dny obletěly svět fotografie zdravotníků z Itálie a Velké Británie. Na fotografiích jsou muži a ženy s kruhy pod očima a šrámy z neustálého nošení ochranných pomůcek.

  Podobné osudy mají také čeští zdravotníci a nejen ti. Uznání zaslouží všichni, kteří v těchto složitých týdnech pomáhají ostatním. Ať už jde o strážníky, kteří rozdávají roušky bezdomovcům, prodavačky v supermarketech, nebo lidi z donáškových služeb, kteří často vyrážejí i za nakaženými osobami v karanténě.

  Pomozte nám přiřadit k těmto bezejmenným hrdinům jejich příběh. Vaše příběhy a hrdiny všedního dne posílejte na tip@expres.cz. Celý článek ZDE.

  Italští lékaři sdíleli své zničené tváře na sociálních sítích. I v České...

  Italští lékaři sdíleli své zničené tváře na sociálních sítích. I v České republice se lidé obětují v těžkých časech.

  19:50 Čísla ze světa: V Itálii přibylo 6153 nových případů nákazy koronavirem za posledních 24 hodin a zemřelo 662 lidí. Celkový počet nakažených se tak přehoupl přes 80 tisíc, obětí je 8165 lidí, úmrtnost se pohybuje kolem děsivých 10 procent.

  Rapidně nahoru čísla letí i ve Španělsku. Tam se za poslední den nakazilo 8578 lidí a zemřelo jich 738. Celkově mají Španělé 56 197 nakažených a 4145 obětí.

  Denní nárůst obětí ve Velké Británii poprvé překonal stovku. Celkově jich je 578, nakažených pak 11 568.

  Ve Francii zemřelo během posledního dne 365 lidí, byla mezi nimi i šestnáctiletá dívka. V zemi je už celkem 29 155 nakažených a 1696 obětí.

  Po pouhých desítkách, tedy alespoň podle tamních statistik, roste počet nově nakažených v Číně. Celkově se tam nakazilo 81 285 lidí, zřejmě už brzy Čínu předběhne Itálie. 

  18:00 Česko má už devět obětí koronaviru. Ve čtvrtek večer to oznámilo Ministerstvo zdravotnictví, podle epidemiologa Romana Prymuly jsou dalšími dvěma oběťmi ženy z domova seniorů v pražské Michli. 

  Nakažených je 1925, vyléčených deset.

  16:52 Nebude ovoce a zelenina. V Evropě bude čím dál větší nedostatek čerstvého ovoce a zeleniny, varují dodavatelé. Pandemie nemoci covid-19 brání v dopravě zemědělských produktů a lidí, kteří je sklízejí. Evropské supermarkety sice tvrdí, že ovoce a zeleniny dostávají dost, ale problémy s dodávkami vznikají už u zdroje, například v Africe, která je klíčovým dodavatelem zemědělských produktů do Evropy, upozornila dnes agentura Reuters.

  16:10 Česko má sedmou oběť koronaviru. V hradecké nemocnici zemřel osmdesátiletý pacient s vážným onemocněním. Před pár dny byl pozitivně testován na covid-19. 

  15:00 Koronavirem se nakazil primář Uherskohradišťské nemocnice. Zavřena kvůli tomu do odvolání bude neurologická ambulance a neurologické oddělení, do karantény putuje pět lékařů a čtrnáct zdravotních sester. Ti žádné příznaky onemocnění covid-19 nevykazují.

  „Naštěstí je to malé oddělení, bylo tam málo pacientů. Všichni půjdou do karantény a pacienti budou posléze převezeni do jiných nemocnic,“ uvedl pro iDNES.cz hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

  14:50 Nouzový stav někteří Češi stále neberou vážně. Brněnští policisté například objevili ve středu večer otevřenou hospodu, kde popíjelo několik hostů.

  Výmluvy nebyly platné ani jim, ani majiteli. Zatímco hostům hrozí pokuty až dvacet tisíc korun, hospodský by mohl vyfasovat až tři miliony!

  12:45 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil, že se podařilo vyšetřit dosud nejvíce pacientů za den od začátku testování.

  „Daří se nám navyšovat kapacity, což je velmi důležité. Testování je pro nás zásadní priorita. Aktuálně máme zapojeno 65 laboratoří, takže vidíte, ten počet se zvyšuje. Celkově máme vyšetřeno 26 698 lidí,“ oznámil Vojtěch.

  12:40 Došlo k drobnému uvolnění opatření směrem k maloobchodnímu prodeji. Nově budou moci být otevřeny provozovny poskytující služby zámečnictví či opravu, údržbu a instalaci strojů a zařízení pro domácnost.

  Kromě toho mají hotely a penziony nově povoleno ubytovávat lidi, kteří to potřebují k výkonu práce, což se týká i cizinců.

  12:30 Alena Schillerová také prozradila, že ministryně spravedlnosti Marie Benešová připravuje kvůli epidemii koronaviru novelu insolvenčního zákona, která bude zahrnovat třeba úpravu lhůt či podmínek pro požádání o oddlužení.

  12:20 15 tisíc měsíčně pro OSVČ! Ministryně financí Alena Schillerová na tiskové konferenci po jednání vlády oznámila, že bude vláda po dobu nouzového stavu podporovat živnostníky.

  „My jsme se dohodli, že částkou 15 tisíc korun měsíčně podpoříme osoby samostatně výdělečně činné, kterým jsme de facto zavřeli provozovny nebo jsme jim znemožnili podnikání v souvislosti s opatřeními, která vláda zavedla,“ řekla Schillerová.

  „Chceme pro ně vytvořit i další podporu, protože jsou to lidé, kteří se v mnoha případech ocitli ze dne na den bez příjmu. Chceme, aby za nějakých důstojných podmínek tento stav byli schopni zvládnout,“ oznámila také.

  9:33 Více než dvacítka obcí v Olomouckém kraji je už druhý týden uzavřena v karanténě. Dovnitř se dostanou jen lidé s trvalým pobytem či speciálním povolením. Veřejná prostranství a ulice jsou prázdné a strach je všudypřítomný.

  Zásobování už se sice zlepšilo, a tak nehrozí, že by si lidé nemohli nakoupit, ale většina z nich nyní netrpělivě čeká na výsledky zdravotních testů, které rozhodnou o jejich dalším osudu.

  Bohužel se ukazuje, že lidé nejsou vždy jen solidární, někteří koukají na ty s možnými příznaky jako na vyvrhele, příjezd sanitky se v malých městech a vesnicích utajit nedáExpres s několika starosty a zástupci obcí mluvil, celý článek ZDE.

  8:25 Pandemii koronaviru Evropská unie podle mnohých kritiků nezvládá. Vadí především její nečinnost. Ačkoliv se od takové instituce čeká, že bude členským státům nápomocná, bude koordinátorem jejich spolupráce, realita je jiná.

  Opatření nepřijímá, ze začátku dokonce kritizovala členské státy za zavírání hranic. Teprve až po několika dnech se unijní šéfové vzpamatovali a uznali, že koronavirus podcenili. 

  Úsměvně působí i to, že šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová v uplynulých dnech, kdy státy počítají mrtvé, nařizují přísné karantény a na celém kontinentu panuje strach a chaos, sdílela videonávod, jak si správně mýt ruce.

  7:02 Byty v centru Prahy za 10 tisíc. V souvislosti s pandemií koronaviru způsobujícího onemocnění covid-19 začala společnost Airbnb po celém světě nabízet storna zdarma. Zákazníci jásají, hostitelé o poznání méně. Hypotéky ani složenky nepočkají.

  Někteří majitelé nemovitostí proto rychle hledají jiný způsob, jak zalepit díry v rozpočtu. Byty nebo pokoje proto nabízejí k dlouhodobému pronájmu, nad kterým dříve ohrnovali nos. Celý článek ZDE.

  20:05 Alexandr Vondra (ODS) z Bruselu glosuje o tom, jak poslanci, komisaři a šéfové Evropské unie fatálně podcenili a nadále podceňují situaci s epidemií koronaviru i přesto, že si jen Evropě vyžádala 14 tisíc mrtvých a nakažených je více než v Číně. 

  Dnes zemřel na koronavirus první člověk v EP. Kontraktor, který v sídle EP zajišťoval telekonference s poslanci, kteří nemohou být v Bruselu. Situace v Belgii je horší než tady. Přitom ještě minulý týden to tam brali na lehkou váhu...

  Alexandr Vondra se vyjádřil vtipem o Praze.

  Alexandr Vondra je příjemně nekorektní.

  První telekonferenci jsme jako koordinátoři ve výboru pro životní prostředí měli v pátek. Bylo to tristní. Nejprve jsme čekali na komisařku pro zdravotní péči – měla zpoždění. Aby řeč nestála, ptám se, zda je něco pravdy na drbu, že klíčový muž v Komisi má virus (záměrně teď neuvádím jména). Poslanec, který je jeho spoluobčan, odpovídá, že ne, ale je v karanténě, protože se setkal s ministryní, která ho má. Na to reaguje jiný poslanec (který je lékař a ordinuje), že s ministryní mluvil taky, ale nikdo mu neřekl, že je nakažená. Jiná poslankyně sděluje, že ji viděla taky… Pak se ptá ten lékař té druhé, zda je pravda, že její asistentka to má. Ona na to, že asi ano, ale je ve své domovině a tam mladé netestují. Jeden účastník celou dobu kašle. Tak takhle to tu chodí. Jsem fakt rád, že jsem doma v Česku... 

  Pak probíráme agendu. Jeden příčetný kolega říká, že je pod tlakem ostatních, abychom teď neřešili Green Deal. Důležité je teď zdraví lidí a ekonomika. Já na to, že ani nemusím být pod tlakem. Stačí mi zdravý rozum, který velí klimatickou revoluci okamžitě odložit. Na to všichni ostatní od středu doleva, jeden po druhém, říkají, že z klimatické politiky nesmíme ani o píď couvnout. Když nemůžeš, tak přidej… 

  Fakt se asi zbláznili. Sedám a dávám dohromady formální návrh na odložení zeleného balíku. Nebudou na něj ani peníze, ani energie, ani podpora mezi lidmi. Uvidíme, jak to dopadne…

  19:34 Nemoc covid-19 se potvrdila u sedmi klientů odlehčovací sociální služby Sovy v Českém Krumlově a tří členů jejího personálu. Nemoc byla prokázána v jedné ze dvou budov služby, a to v objektu Za Soudem. Dva klienti ve věku kolem 90 let jsou v nemocnici. Testy podstoupilo 18 klientů a 15 členů personálu, na výsledky jednoho se čeká. ČTK to dnes řekla mluvčí českokrumlovské radnice Petra Nestávalová.

  Situaci konzultuje město s krajskou hygienickou stanicí i s Jihočeským krajem. „Všichni nakažení jsou izolováni, je zajištěna péče o ně, další kroky budeme podnikat dle instrukcí hygieniků,“ uvedla mluvčí.

  V Jihočeském kraji přibylo během dneška 16 případů nákazy, k 18:00 bylo v jižních Čechách celkem 50 potvrzených případů. 

  19:45 V Itálii zemřelo 683 lidí. Méně než v úterý, ale výrazněji než v neděli a v pondělí dnes narostl počet obětí nemoci covid-19 v Itálii. Místní civilní ochrana oznámila, že za poslední 24hodinové období umřelo dalších 683 lidí nakažených koronavirem, čímž celková bilance stoupla na 7503 mrtvých.

  Agentura Reuters upozorňuje, že severní region Lombardie, který je italským epicentrem infekce, dnes ohlásil dramaticky menší počet mrtvých než v úterý. Situace tam nicméně zůstává kritická, dodává Reuters.

  Region aktuálně eviduje 4474 obětí covidu-19, tedy o bezmála 300 více než o den dříve. Nárůst smutné bilance byl dnes ve srovnání s úterkem mírnější i v celostátním měřítku, neboť s předchozím hlášením stoupl počet mrtvých o 743. V neděli a v pondělí to ale bylo 651, respektive 602 případů, čemuž předcházelo rekordních 793 úmrtí oznámených v sobotu.

  17:45 Definitivní zákaz lufťáků. Nikdo nesmí na chalupu. Vláda prostřednictvím Ministerstva zdravotnictví nařídila obyvatelům pobyt v místě bydliště. Tím definitivně zakázala cesty na chaty a chalupy. Přestože v první části mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví je povolen pobyt v přírodě, jak zjistila Česká justice, někde už policie nepouští lidi z velkých měst mířící do chatových oblastí.

  Zákaz cest mimo bydliště Ministerstvem zdravotnictví platí od úterý 24. března do 1. dubna a navazuje na předchozí nařízení vlády, která ale byla zrušena.

  17:30 Počet obětí koronaviru v Česku dosáhl čísla šest. V Thomayerově nemocnici zemřel další pacient nakažený koronavirem, muž měl pokročilé srdeční selhání.

  16:23 Skupinky jen po dvou. Nejvýše ve skupinkách po dvou mohou být lidé od úterý v Česku na veřejně dostupných místech. Vyplývá to z pondělního mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví, které prodloužilo a rozšířilo dřívější omezení volného pohybu v Česku. Ministerstvo o tom však informovalo až ve středu v tiskové zprávě.

  Výjimku z omezení sdružování mají členové jedné domácnosti, účastníci pohřbů nebo lidé vykonávající své povolání či podnikatelskou činnost.

  Metro v Londýně den po vyhlášení karantény

  Metro v Londýně den po vyhlášení karantény

  Odstup dva metry! Ministerstvo zdravotnictví zavedlo i další opatření, podle kterého musí lidé na veřejně dostupných místech zachovat při kontaktu s ostatními lidmi odstup nejméně dva metry, pokud je to možné.

  14:55 Klíč k poražení koronaviru? Testovat, testovat a testovat, shodují se odborníci. Prioritou států by mělo být co nejrychlejší a nejefektivnější odhalování nakažených, jako tomu je zejména v Jižní Koreji, která do pátku hlásila počet 317 tisíc otestovaných. Česko si určitě nevede nejhůře, do včerejšího dne mělo ovšem pouze necelých 20 tisíc testovaných.

  Expres.cz mluvil s Petrou z Prahy, která čekala 11 dní, než ji otestovali, nyní čeká několik dní na výsledek. Nakonec můžu být negativní, pak ale ztratím 14 dní, kdy třeba nebudu léčit jinou nemoc,“ říká. Celý článek ZDE.

  Zdravotníci v ochranných oblecích kontrolují 25. března 2020 v Praze cestující...

  Zdravotníci v ochranných oblecích kontrolují 25. března 2020 v Praze cestující z autobusu, který přivezl z Itálie zpět do vlasti české občany, kteří se ze země nemohli dostat. V zahraničí stále zůstávají stovky Čechů, ministerstvo zahraničí se jim snaží pomoci k návratu. Z evropských zemí Čechy přivážejí autobusy, pro vzdálenější oblasti ministerstvo organizuje evakuační lety.

  12:50 V Itálii spáchala sebevraždu zdravotní sestra Daniela Trezziová z Lombardie. Bála se totiž toho, že by mohla šířit koronavirus.

  Daniela Trezziová se zabila, protože se prý bála toho, že nakazí pacienty...

  Daniela Trezziová se zabila, protože se prý bála toho, že nakazí pacienty koronavirem.

  12:14 Páté úmrtí! V Česku zemřel pátý pacient s onemocněním covid-19, jde o 88letého muže ze Středočeského kraje. Byl v domácím léčení, trpěl chronickým onemocněním.

  11:40 Byla to jen otázka času, kdo z nich se nakazí! Korunní princ Charles má koronavirus, Británie ale není v šoku, lidé mu spíš děkují. Charles má mírné příznaky nemoci, zůstává ale v dobrém zdravotním stavu a posledních pár dní pracuje z domova, informoval dnes úřad následníka britského trůnu. U Charlesovy manželky Camilly byl test na koronavirus negativní. Královna Alžběta II. je podle Buckinghamského paláce v dobrém zdravotním stavu.

  Více o Charlesovi a koronaviru čtěte ZDE.

  „V souladu s doporučením vlády a zdravotníků se princ a vévodkyně nyní nachází v domácí karanténě ve svém domově ve Skotsku,“ uvedl v prohlášení palác Clarence House, který je oficiálním londýnským sídlem syna britské královny a jeho manželky, vévodkyně z Cornwallu.

  „Není možné s určitostí říci, od koho se princ virem nakazil, vzhledem k velkému počtu pracovních povinností, které plnil v minulých týdnech,“ dodal palác.

  Princ Charles se nakazil koronavirem.

  Princ Charles se nakazil koronavirem.

  Britský deník Daily Mail píše, že se Charles onemocněl čtrnáct dní poté, co se setkal s princem Albertem z Monaka, který byl rovněž pozitivně testován. Princ z Walesu měl sedět naproti princi z Monaka během charitativní večeře, která se uskutečnila 10. března v Londýně.

  11:20 V pražské Nemocnici na Bulovce dnes zemřel pacient, který měl pozitivní testy na koronavirus. 

  Jedná se tak o čtvrtou oběť nemoci v Česku. Pacientovi bylo 83 let a měl dlouhodobé chronické zdravotní potíže související s vysokým věkem.

  25.března 2020 v 11:17, příspěvek archivován: 25.března 2020 v 11:51

  Dnes, po šesté hodině ranní, zemřel ve věku 83 let v Nemocnici Na Bulovce pacient z Prahy, u kterého byl 21. března potvrzen Covid -19. Pacient měl dlouhodobé chronické zdravotní obtíže související s vysokým věkem.

  7:05 Česko mělo k dnešnímu ránu 1497 potvrzených případů nákazy novým koronavirem, deset lidí se z nemoci covid-19 vyléčilo a tři pacienti zemřeli. Během úterý přibylo 185 nových případů, což je druhý největší denní nárůst. Laboratoře ale v úterý také otestovaly zatím nejvíce lidí, téměř 3000 lidí, celkem bylo testováno 22 600 lidí. Vyplývá to z aktualizovaných údajů Ministerstva zdravotnictví na webu ke koronaviru.

  1:30 Zemřelá žena trpěla podle ministra chronickou obstrukční plicní nemocí a také dalšími chronickými nemocemi. Kvůli tomu nejprve nebylo zřejmé, že by mohla být nakažena koronavirem, řekl Vojtěch České televizi.

  „Ovšem v průběhu hospitalizace podala informaci, že se před několika týdny setkala se svou příbuznou, která se vrátila z Itálie, kde trvale žila,“ uvedl. 

  Lékaři proto obratem dnes ženu otestovali na covid-19 s pozitivním výsledkem, ale žena krátce poté zemřela, přestože byla na plicní ventilaci.

  „Prosím všechny, aby své prarodiče teď nenavštěvovali, nebo vždy s rouškou,“ sdělil ministr v souvislosti s tímto případem.

  Premium

  Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

  Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

  Premium

  INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

  Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

  Premium

  Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

  V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pondělí 30. března 2020, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz