jít naiDNES.cz

Korektnost dne: Bílí Kanaďané se v kampani omlouvají za barvu své pleti

Gold Trail School District a jejich plakáty. Tady je Teresa Downs. | foto: Gold Trail School District

Bizarní kampaň proti rasismu spustili v Kanadě. Série plakátů, na kterých se školní pracovníci téměř omlouvají za svou barvu kůže, část veřejnosti pobouřila. Kampaň navíc cílí na studenty středních škol. Rodiče jsou proti.

Členové školní administrativy v kanadské provincii Britská Kolumbie se rozhodli bojovat s rasismem tím, že zveřejnili sérii plakátů, na kterých se omlouvají za svou bílou barvu kůže a pokoušejí se studenty vzdělat v oblasti „bílého privilegia“.

Ono „bílé privilegium“ chápou tito administrativní „hlavouni“ jako zděděnou nespravedlnost. Podle nich nemusí být bílí lidé rasisté, ovšem stále těží ze svého „bílého privilegia“, a proto musejí tuto zděděnou nespravedlnost odčinit.

Příkladem šla školní superintendantka (něco jako manažerka školy, pozn. redakce) Teresa Downs plakátem, na kterém je uvedeno: „Nespravedlivě jsem těžila z barvy mé kůže.“ Tímto už má zřejmě superintendantka odčiněno.

Podle médií podobné plakáty visely v každé škole v provincii. V článku, který se k tématu objevil na serveru CBC News, je ale dán prostor k vyjádření i rodičům dětí z těchto škol.

Ti s touto formou kampaně většinou nesouhlasí.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:34 14. července 2018. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  54
 • Tvl
  44
 • Haha
  9
 • Super
  8
 • Cože
  8
 • Sladký
  7
Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat