jít naiDNES.cz

5 otázek, kam zmizely peníze Stanislava Grosse

 • Z účtu Stanislava Grosse zmizelo prý před jeho smrtí 70 až 100 milionů
 • Vdova Šárka tvrdí, že je na mizině
 • Dle advokáta není nic takového možné

Šárka Grossová tvrdí, že z účtu jejího manžela zmizely před smrtí stovky milionů. Podle advokáta by jí k rozřešení této záhady mělo stačit zeptat se v bance. | foto: reprofoto revue.idnes.cz

Média obletěla zpráva, že z konta Stanislava Grosse těsně před jeho smrtí zmizelo až 100 milionů korun. Vdova Šárka Grossová se tak prý ocitla zcela bez prostředků. Místo spekulací a pátrání po zmizelých milionech jsme se zeptali právníka, zda se něco takového vůbec může stát.

Šokující zprávu přinesla česká média o vdově po expremiéru Stanislavu Grossovi, který letos zemřel na zákeřnou nemoc ALS. Podle nejmenovaného rodinného přítele z jeho účtu zmizelo těsně před smrtí neuvěřitelných 70 až 100 milionů korun a vdova Šárka je teď bez peněz. Dokonce si prý musela půjčit na dovolenou, aby udržela dcerám standard.

Namísto spekulací jsme se na možnost náhlého zmizení peněz zeptali pražského advokáta Jiřího Matznera. Podle něj je něco takového téměř nemožné a Šárka Grossová ani její dcery by o peníze přijít neměly.

Je vůbec možné, aby peníze z účtu jen tak zmizely?

Přiznám se, že moc o problematice „zmizení“ financí z účtu Stanislav Grosse nevím, ale v principu to dle mého není možné, aby peníze z účtu jen tak zmizely. Je možné aby je někdo vybral v hotovosti, převedl bezhotovostně, bylo povoleno inkaso, ale „zmizet“ nemohou.

Ke každému účtu existuje dokumentace, včetně pohybu (tedy výpisu) a tu je banka povinna archivovat, tedy zpětně i dohledat každý pohyb. Spekulace by tedy banka být schopna na požádání okamžitě vyvrátit a přesně říci, kam prostředky z účtu odešly nebo kde byly vybrány a kým.

Jak je možné vyčerpat peníze z účtu, k němuž mají dispoziční práva oba manželé. Musí oba vědět o převodech stamilionových částek?

Pokud jde o účet manžela ke kterému má přístup i druhý manžel, pak dispozice je v režimu oprávnění, které banka eviduje. Hospodaření a správa v obvyklých případech je na každém z manželů.

Pokud hovoříme o stovkách milionů, určitě nejde o běžné hospodaření či nakládání a k tomu musí existovat souhlas druhého manžela. Pokud tedy nejde o výlučné prostředky jen jednoho z nich, což myslím, že zde nebylo.

Spekuluje se, že převod provedl advokát, kterému Gross udělil ústní plnou moc, když ještě mohl mluvit. Je toto vůbec možné?

Plnou moc je možné učinit i ústně, ale převod by banka nerealizovala, pokud by neměla ověřeno, že tato plná moc byla řádně a bez pochybností učiněna.

Banky vyžadují písemnou plnou moc s ověřeným podpisem, obzvláště v případech nakládání se stamilionovými částkami. Tedy si nemyslím, že uvedená informace je více, než pouhá spekulace.

Jaké možnosti má manželka, která po smrti manžela zjistí, že z účtu krátce před smrtí odvedl veškeré prostředky. Může toto v rámci dědického řízení nějak napadnout či zneplatnit?

Pokud k výběru hotovosti došlo krátce před smrtí, pak bude důležité, zda se podaří zjistit, co se s prostředky stalo. Pokud například byla zakoupena nemovitost, pak tato nemovitost je součástí dědictví.

Zneplatnit takový úkon je za určitých okolností možné, ale vzhledem k absenci více konkrétních informací nemohu se blíže vyjádřit.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 11:44 20. ledna 2016. Anketa je uzavřena.

 • Haha
  16
 • Tvl
  16
 • Cože
  12
 • Super
  11
 • Trapas
  11
 • Sladký
  10
Komentáře