jít naiDNES.cz

Kanadský premiér ochutnal vlastní medicínu: Kaje se za to, že byl na karnevalu za Araba

Kanadský premiér Justin Trudeau se omluvil za 18 let starou fotografii z karnevalu školy, na níž učil. Je na ní nalíčen jako Arab s velmi tmavým obličejem. | foto: Koláž Expres.cz

Kanadský premiér Justin Trudeau řeší před říjnovými volbami nepříjemný problém. Časopis Time zveřejnil 18 let starou fotografii, na které je nalíčen jako Arab s velmi tmavým obličejem. Černobílý snímek pochází z karnevalu s arabskou tematikou, který pořádala škola, kde Trudeau učil.

Inkriminovaná fotografie pochází z ročenky elitní soukromé školy West Point Grey Academy, kde kanadský premiér Justin Trudeau působil před vstupem do politiky. Byla pořízena na večírku na téma arabské sbírky pohádek Tisíc a jedna noc. Premiér má černý obličej, krk i ruce a na hlavě turban.

Trudeau k „hříchu mládí“ uvedl, že svého chování „hluboce lituje“ a že si měl lépe uvědomit, co dělá. Uznal, že fotografie je rasistická a „neměl to dělat“. To tedy opravdu neměl, protože si na něm teď opozice pořádně smlsla a před volbami může premiér ztratit cenné body.

„Lidé, kteří fotografii uvidí, si vzpomenou na všechny situace, kdy si z nich někdo dělal legraci, kdy byli uráženi a kdy měli pocit méněcennosti kvůli tomu, kdo jsou,“ uvedl například předseda středolevé Nové demokratické strany Jagmeet Singh, který je sikh a nosí turban.

Předseda konzervativců a lídr kanadské opozice Andrew Scheer řekl, že ho fotografie „mimořádně šokovala a zklamala“

„Nemyslím si, že toto bude pro volby rozhodující, ale skandálu se určitě dostane několik dnů velké mediální pozornosti,“ řekl agentuře AP profesor politologie z univerzity v Torontu Nelson Wiseman. „Liberálové mohou samozřejmě volby prohrát, určitě si nepovedou tak dobře jako v roce 2015, ale toto není typ skandálu, kvůli kterému by se voliči přesunuli ke konzervativcům,“ doplnil.

Agentury se i tak shodují na tom, že fotografie bude pro premiérovu Liberální stranu přítěží a jeho kampani rozhodně uškodí. Agentura Reuters připomíná, že současný kanadský premiér se díky své progresivní politice těšil obdivu liberálů z celého světa. 

Kanada přijala víc uprchlíků než Spojené státy, Trudeau navíc často mluví o nutnosti bojovat proti rasové diskriminaci. Tři ministři v jeho vládě mají indické kořeny.

Je tak docela fuk, že začátkem dvacátého století bylo běžné, že se účastníci kabaretních show nebo karnevalech líčili jako černošští minstrelové, měli začerněný obličej a zvýrazněné rty. 

Kanadský premiér tak dokazuje, že je na konci sil. Politik bez důrazu, který zvládá jen předem připravená prohlášení a dovedně naaranžované fotografie. Na politické scéně toho mnoho nepředvedl a to, co předvedl, za mnoho nestojí, napsal o něm politický komentátor J. J. McCullough pro The Washington Post.

„Před rychlým politickým vzestupem byl znám pouze jako bohatý, diletantský syn oblíbeného bývalého premiéra, který měl problémy s výběrem kariéry,“ píše McCullough.

Fotogalerie

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat