Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Zhasněte lustry, a když bude nejhůř, podojíme Německo: Síkelo, sliby nezatopíš...

  Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela vyzval lidi k šetření energiemi. Sám ale moc hospodárný není. | foto: MPO

  Česká historie zažila hned několikero defenestrací, kdy nespokojení stavové vyhodili z okna královské místodržící. Mílovými kroky k ní ve finále směřuje i ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Že by zrovna on svéráznou tuzemskou tradici pomohl obnovit? Svými prohlášeními na adresu cen elektřiny a plynu a šetření energiemi o to evidentně hodně usiluje.

  Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela dlouhé měsíce po svém jmenování do čela ostře sledovaného resortu nebyl vůbec vidět. Když se po několika měsících konečně začal objevovat na veřejnosti, nejeden volič a občan Česka si řekl, že snad měl raději zůstat v anonymitě. Protože co slovo, to perla!

  „Čím méně energií spotřebujeme, tím méně budeme závislí na Rusku. Mluvím o tom už několik měsíců,“ prsil se Jozef Síkela ve svém příspěvku na Twitteru. Ten doplnil několika body, kterých bychom se v rámci úspory energií měli držet.

  „Na Ministerstvu průmyslu a obchodu šetříme už od začátku roku. Jednoduchá opatření nám přinesla snížení spotřeby plynu o 24 procent. Chceme jít příkladem, a proto máme i vládní úsporný manuál,“ doplnil ministr průmyslu a obchodu a připojil několik rad a tipů, jak ušetřit náklady na vytápění a také uspořit elektrickou energii.

  Tím si dost naběhl. Lidé mu hned nato začali posílat snímky z kanceláří ministerstva, kde se ve dne svítí jako o půlnoci.

  „Telefony a elektroniku nenechávejte v nabíječce i po dobití. Dobíjejte jen do potřebné míry,“ psalo se dále v jednom z bodů, které před topnou sezonou tasil Síkela.

  Věříte slibu Petra Fialy?

  „Tím druhým mechanismem je to rozhodnutí Evropské rady, které vlastně znamená, že pokud by například Česká republika neměla dostatek plynu pro vytápění domácností nebo pro nemocnice, třeba Německo zastaví chod části svého průmyslu a o ten plyn, který samo potřebuje, se s námi rozdělí,“ snažil se uklidnit Čechy Síkela, který přišel s velmi naivní myšlenkou, že Němci všeho nechají, aby si Češi mohli levně topit a svítit.

  „Protože je moje ministerstvo zodpovědné za energetiku, dostali jsme za úkol vymyslet mechanismus, jak k domácnostem dostat takovou státní pomoc, kterou vláda připraví. Kdyby to bylo například 20, 30 nebo 50 tisíc na domácnost, umíme to udělat,“ slibuje Síkela, který ovšem neříká, jak tomu ve skutečnosti bude. A právě to by lidé ocenili nejvíce, protože se nic takového stále nedozvěděli.

  Podobně jako ze slov, která na Twitter umístil 26. srpna. „Chci zdůraznit, že jsem si moc dobře vědom vážnosti situace a řešení rozpracovávám už delší dobu bez ohledu na výzvy, které z různých stran přicházejí. Jasné je, že ho musíme hledat na celoevropské úrovni,“ pravil ministr, aniž by se kdokoliv dozvěděl více.

  Šlo o další plácnutí do vody, slib, kterým (ne)zarmoutí. A že jich do začátku topné sezony ještě bude. Škoda že jimi ale nezatopíme...

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 23:50 úterý 27. prosince 2022. Anketa je uzavřena.

  • Haha
   42
  • Trapas
   17
  • Super
   10
  • Tvl
   6
  • Cože
   4
  • Sladký
   2
  Vybrali jsme pro vás

  VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

  Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

  Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

  Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

  Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

  Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...