Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Biden má problém: V kostele přesvědčoval, že je v pořádku. Strana zatím jednala, zda ho nahradit

  Americký prezident Joe Biden nadále čelí pochybnostem, zda je ve svých 81 letech schopen zvládnout další volební období. Ty zesílily po nedávném duelu s úhlavním nepřítelem Donaldem Trumpem. Vyvrátit se je Biden pokoušel během nedělní návštěvy Pensylvánie, snažil se působit ležérně, dokonce si cestou na letiště zašel do kavárny. Jenže zástupci Demokratické strany se mezitím sešli a zcela vážně diskutovali o tom, kdo by ho měl v kandidatuře nahradit.

  Biden v Pensylvánii dělal všechno proto, aby působil jako naprosto zdravý a silný chlapík, který má z pochybností o své mentální způsobilosti vlastně srandu.

  „Vím, že vypadám na čtyřicet, ale ve skutečnosti to dělám už dlouho,“ zavtipkoval se smíchem, když navštívil filadelfský černošský kostel Mount Airy Church of God in Christ.

  Joe Biden v černošském kostele

  „Já, a to říkám upřímně před bohem, jsem nikdy nebyl optimističtější ohledně budoucnosti Ameriky, pokud budeme držet spolu,“ uvedl také.

  Manželku Jill si vodil za ruce.

  Po celou dobu návštěvy i na následném mítinku působil ležérně. Fotil se s fanoušky, smál se, manželku Jill si vodil za ruku. Cestou zpět na letiště se zastavil v kavárně a se všemi si povídal.

  Zašel si dokonce i na kafe.

  Zdaleka ne tak optimisticky působilo setkání, které ve stejný čas svolali vysoce postavení členové Demokratické strany. Ti se rozhodli začít intenzivně jednat o tom, jak s Joem Bidenem naložit. A zda ho z voleb nestáhnout.

  Zcela jednohlasná shoda uvnitř strany nepanuje. Podle zdrojů renomovaných agentur, jako jsou Reuters či AP, ale sílí hlasy, že by se měl současný prezident kandidatury vzdát. Jsou mezi nimi například Jerrold Nadler, Adam Smith, Mark Takano a Joe Morelle, vlivní kongresmani, kteří zasedají ve výborech pro soudnictví, ozbrojené služby, záležitosti veteránů a správu Sněmovny.

  Ba co víc, demokraté už měli jednat také o tom, kdo by případně Bidena nahradil. A přes spekulace, že je ve hře třeba bývalá první dáma Michelle Obamová, ukázali na současnou viceprezidentku Kamalu Harrisovou.

  Jenže volby se blíží, a pokud už by se strana rozhodla pro takto radikální krok, musí ho udělat co nejrychleji. Což si její zástupci uvědomují.

  „Nadcházející týden bude klíčový. Prezident musí udělat víc. Myslím, že hodiny tikají,“ řekl pro CNN demokratický senátor Chris Murphy a vyzval prezidenta, aby uspořádal tiskovou konferenci a přesvědčil voliče, že je pořád „starý dobrý Joe Biden“.

  Fotogalerie