Joe Biden od nástupu do Bílého domu sype z rukávu jedno lejstro za druhým, usilovně ruší či přepisuje zákony svého předchůdce Donalda Trumpa a pózuje na prezidentské sociální sítě.
Tento týden by měl dokonce podepsat obří záchranný balík ve výši 1,9 bilionu dolarů na pomoc Američanům, čímž mezi politiky způsobil bouřlivou diskuzi.
Dvěma náročným povinnostem se ovšem dosud vyhýbá.
Tou první je formální tisková konference ke svému zvolení. Biden ještě nepředstoupil před novináře, přestože od inaugurace uběhlo už 48 dní. Jeho předchůdci to převážně zvládli do měsíce, Trump po 28 dnech, Obamovi to trvalo dokonce jen tři týdny.
„Patnáct posledních Bidenových předchůdců uspořádalo formální tiskovou konferenci do 33 dnů od nástupu do funkce,“ vypočítal dokonce Jake Tapper, novinář a moderátor CNN, která je demokratům tradičně nakloněna.
Biden je tak v tomto ohledu nejpomalejší prezident za posledních sto let.
Kromě toho ale otálí i s další důležitou událostí a tou je jednání v Kongresu, kde by měl také přednést první projev. Většina prezidentů tak tradičně činí ještě v únoru.
Mnozí tak začínají spekulovat o tom, že se Biden cíleně vyhýbá těm událostem, kde se od něj očekávají bezprostřední reakce a odpovědi spatra.
To odmítá jeho tisková mluvčí Jen Psakiová, kterou cituje například web stanice Fox News. Podle ní hodlá Biden konferenci uspořádat do konce března.
„Prezident odpovídá na otázky několikrát týdně, včera to bylo dvakrát. Těšíme se na uspořádání celé tiskové konference, pracujeme na stanovení konečného data, a jakmile to uděláme, dáme všem vědět. Ale prezident přišel během historické krize. Myslím, že Američané chápou, že energii a snahu věnuje hlavně zajištění dostatku vakcín. A prosazení amerického záchranného balíku,“ řekla mluvčí.
„Vůči kongresmanům nejde o žádnou urážku. Jsme uprostřed globální pandemie. Máme uspořádání společného zasedání v plánu, ale teď jsme ještě nenašli datum,“ dodala Psakiová k tomu, že Biden dosud nenavštívil Kongres.
Bidenovi kritici ovšem poukazují i na další věc, a to na nebývale vysokou aktivitu viceprezidentky.
Kamala Harrisová se například skrze videohovor zúčastnila jednání s norskou premiérkou Solbergovou, francouzským prezidentem Macronem, izraelským premiérem Netanjahuem či kanadským šéfem vlády Trudeauem.
Jde snad o známku toho, že na Bidena je prezidentský program příliš náročný? Nebo se potvrdí hlasy, že faktickým vládcem Bílého domu je právě Kamala, z níž si demokraté pravděpodobně budou hýčkat eso do dalších prezidentských voleb?
Fotogalerie |