Biden se blíží zvláštnímu vítězství: Soudy, válka v ulicích a hlavně silnější opozice

7. listopadu 2020
Už je jasné, že bude za vítěze amerických voleb po sečtení všech hlasů označen Joe Biden. Vůbec jasné ale není, co se bude dít dál. Zaprvé mu místo v Bílém domě téměř jistě nepředá Donald Trump dobrovolně, odborníci také intenzivně mluví o masivním zbrojení občanů a hrozbě mimořádně velkého konfliktu. Největší problém ale na Bidena čeká až v samotném úřadu. Republikáni na rozdíl od prezidentské volby výrazně uspěli v obou komorách Kongresu USA a Bidenovi tak s úsměvem mohou blokovat snahy o prosazování svojí kampaně.

Donalda Trumpa už může spasit jedině zázrak. Anebo soudy, na něž už se stihl obrátit během sčítání. Nelíbí se mu započítávání korespondenčních hlasů, které do místností dorazily až během voleb.

Má šanci uspět? Soudy běžně výsledky voleb zvrátit nedokážou, ale výjimky najdeme. V roce 2000 vyhrál po více než měsíc trvajících tahanicích z rozhodnutí soudu republikán George Bush mladší nad demokratickým kandidátem Alem Gorem. 

Bushův tým napadl sčítání hlasů na Floridě, dostal za pravdu a díky tomu zvítězil.

Pokud by se soudy vyvolané Trumpem dostaly skrze celou odvolací proceduru až k Nejvyššímu soudu USA, tam sedí soudci, které do funkce sám Trump jmenoval.

Dá se předpokládat, že se spory ohledně sčítání hlasů potáhnou. Pak se experti obávají, že by mohly vypuknout nepokoje obřích rozměrů mezi znesvářenými tábory voličů Trumpa a Bidena. 

Experti se obávají konfliktu. Tenhle volič Donalda Trumpa si například na demonstraci přinesl vidle.

Napětí v ulicích pomalu vzrůstá a vzrůstá prý i poptávka po zbraních. Objevují se dokonce i názory, že by Ameriku mohl zachvátit největší konflikt od dob občanské války.

Biden bez moci?

Vůbec největším průšvihem pro Bidena a demokraty celkově je, že sice nakonec nejspíše opanují Bílý dům, jenže oproti očekáváním žalostně propadli ve volbách do obou komor Kongresu.

Ve Sněmovně sice udrží většinu, namísto očekávaného zisku patnácti křesel jich ale o sedm přišli. Ještě hůř to pro ně dopadlo v Senátu, kde republikáni přes všechny průzkumy udrželi většinu.

Senát je přitom pro prezidenta klíčový, bez jeho podpory může jen těžko prosazovat svůj program. Biden bude souhlas horní komory potřebovat třeba ke jmenování a odvolávání ministrů a vysokých státních úředníků včetně soudců Nejvyššího soudu USA. 

Senát ovládaný republikány mu může a nepochybně také bude pořádně zatápět.

„Je to výsledek, který maří touhy demokratů prosazovat svoji odvážnou novou agendu, povzbuzuje republikány a bez ohledu na to, kdo vyhraje prezidentský souboj, potvrzuje stranický pat,“ napsala agentura AP.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:30 neděle 7. března 2021. Anketa je uzavřena.

  • 41
  • 18
  • 15
  • 14
  • 12
  • 12
Komentáře